Roundhay Garden Scene

Tento krátkometrážny počin je v podstate začiatok kinematografie. A tak 14. Októbra 1888 vzniká prvý hraný film v trvaní 2 sekúnd, natočení v záhrade u rodiny Whitleyových v meste Yorkshire vo Veľkej Británii. (T2)

T2

Začiatok kinematografie v trvaní 2sekúnd je odrazom pre večnosť a tak pozrime sa čo všetko vďaka malému kroku už dokážeme dnes. ()

DaViD´82

Ó můj Bože, taťko koukej - ty obrázky jsou živé! Sodoma Gomora kam jsme to v tomto požehnaném roce 1888 jen dospěli? Svět už není jako býval za našeho mládí, viď že jo taťko? A svět takový jaký býval skutečně již nikdy nebyl, není a nebude... ()

Karlos80

Někdo musel být první že? Jako historický přínos pro světovou kinematografii a velký krok kupředu dobré, kraťásek se dochoval, takže milovníci průkopnických začátků jen žasnou, možná že bychom jinak byli úplně někde jinde a dívali se na něco jiného, kdoví? Jen tak pro zajímavost, náš průkopník Jan Kříženecký, natočil své první tři snímky až o celých deset let později, to jen pro porovnání. Škoda že to jen není o něco delší, ale hodnotit se to asi jinak moc nedá.. ()

Boss321

Dnes už to nikomu nic neřekně, ale tady tímto to vše začalo!!!! A nehodnotím kvalitu, ale technické hledisko, které umožnilo, aby my jsme mohli chodit na csfd a hodnit "ty pohyblivé obrázky" :-)))...... ()

igi B.

Ú ž a s n é ! ! ! :-o . . . Z Á Z R A K ! . . . Fotografie se přece nemůžou pohybovat! O tom nelze pochybovat!!! - - - P.S. A pozor! Prohlížení pohyblivých obrázků trvale poškozuje zrak! Nervy nevyjímaje... ;o) . . . O tom jsme nakonec už před válkou hovořili s panem okresním hejtmanem! :-D - - - - - (Poprvé viděno 14.10.1888, komentář zde jako užaslý - stodvacet let a jeden měsíc a jeden den k dobru poté... ;o) ()

brit84

Na filmu projde muž. Nic víc, nic míň. Z dnešního pohledu nehodnotitelné, z pohledu začátku filmu... Vlastně začátek filmu:) ()

Segrestor

Nejslavnější dvě vteřiny na světě, řekl bych. Těžko komentovat jinak. Z hlediska současného vnímání filmu to je jedno velké WTF, ale z hlediska kauzality to je opravdu třeskutě skvělý menhir jednoho odvětví lidské kultury. ()

Hal_Moore

Ano, je to sice první film, ale co. Obyčejné "home" video, nic víc. Za historickou veledůležitost jasných pět. Za naprostou nezajímavost jasný odpad. Vychází mi krásné tři hvězdičky. ()

Hellboy

Jack Rozparovač právě nahání hrůzu v londýnské čtvrti Whitechapel, zatímco někde úplně jinde vzniká toto úchvatné dvouvteřinové dílo. ______ I have the "Director's Cut" DVD edition. It has a whole second of extra footage, director's commentary, a blooper reel, even a behind the scene look at the making of this film (entitled appropriately enough, "Behind the 'Scene'"). It shows the director telling the actors "Hey, don't just stand there, do something!". ()

Lavran

Ad fontes! Dvě sekundy užaslého ticha, které přerostly v celosvětový výkřik. Nemožno smysluplně hodnotit, protože se nejedná o film v pravém slova smyslu, ale jen a pouze o váhavé našlápnutí na neprobádané území. Hodnota RGC dnes pramení spíše z nostalgického a technického akordu, ale zvídavosti badatelů, které přitahuje prehistorie filmu by uniknou neměl. ()

Radko

Ak vychádzam z deja tohto diela počiatkov kinematografie, ostáva jasné, že základom správneho užitia si filmu je prechádzka medzi stromami. ()

Dan9K

Podobně jako Dickson Greeting je tohle asi vteřinový záběr zobrazující neznámý domek s dvorkem (či zahrádkou) a několik lidí, z nichž jeden dokonce stihne projít přes celou obrazovku. Rozhodně nápaditější, než údajně "první film" z roku 1891. ()

troufalka

Silně nadhodnocený záběr. Nelze nikomu upřít prvenství, ale nechápu, proč by vlastně měly být jednotlivé záběry (byť jedny z prvních) zařazeny na stránky filmové databáze. ()