Roundhay Garden Scene

Krátkometrážní

Velká Británie, 1888, 1 min

• ad-k

Nelze hodnotit vzhledem k dvouvteřinové stopáži, nicméně považuji za nesmírně kouzelné nahlédnout do 19. století, kdy film byl v úplných počátcích a vznik takových obrazů spíše alchymií, pro pozorovatele možná až magií. Že se na plátně nic neděje a vidíme pár kroků muže s buřinkou a hůlkou... to je v podstatě úplně nepodstatné.(7.7.2007)

• ABLABLABLA

Další krok ke skutečnému filmy.. opět hýbající se obrázky akorát už běží na jiný způsob než u Muybridge, prý se tomu říká chronofotografie. Opět velký krok kupředu pro kinematografii, ale nedá se hodnotit. Možno vidět zde: http://www.youtube.com/watch?v=F1i40rnpOsA(28.11.2013)

"Scéna ze zahrady v Roundhay"_____ 14. listopadu 1888 navštěvuje vynálezce Louis Aimé Augustin Le Prince dům rodičů své manželky - Josepha a Sarah Whitleyových v Leedsu. La Princeho syn, pan a paní domácí a slečna Harriet Hartleyová se baví v zahradě a jakoby mimochodem se stávají vůbec prvními známými herci._____ O deset dnů později vynálezcova tchýně umírá. Dva roky a dva dny po pořízení záznamu nastupuje vynálezce Le Prince do expresu Dijon-Paříž a už nikdy ho nikdo nespatří. Jeho tělo ani jeho zavazadla nejsou přes důkladné pátrání policie nikdy nalezena. Do roku umírá vynálezcův tchán a v roce 1901 je v New Yorku nalezeno mrtvé tělo zastřeleného Adolphe Le Prince, syna vynálezce. Rok 1901 tak přežívá z lidí, kteří se podíleli na vzniku filmu pouze slečna Harriet Hartleyová. _____Sám vynálezce zmizel během toho měsíce, kdy ho mělo čekat patentování jeho nejnovějšího přístroje v Londýně a kdy měl jeho film absolvovat první projekci pro širokou veřejnost mimo Velkou Británii, konkrétně šlo o plánované promítání v Jumel Mansion v New Yorku. Jedna z divočejších teorií z roku 1900 hovoří o možném podílu lidí kolem vynálezce Edisona na smrti Le Prince s tím, že motivem mohl být konkurenční boj ve věcech patentů._____ V roce 1930 je vyrobena kopie filmu, která však byla zrcadlově převrácená. Později vzniká digitální kopie, která orientací odpovídá původnímu záznamu a v současnosti je umístěna např. na server youtube. Tak nějak vypadají dějiny prvního zachovaného filmu._____ Pokud jde o samotný film, hodnotím ho pěti hvězdičkami především proto, že si na CSFD zaslouží pozornost dalších uživatelů. Pokud si uvědomíte, že nejde o žádnou hru na 19. století, že lidé ve filmu na sobě nemají žádné dobové kostýmy, nýbrž oblečení, které použivají každý den atd., tak film získává opravdu jakousi atmosféru. První zastávka na mé cestě skrz filmovou historii (viz. profil) 4.1. 2008(21.7.2008)

Ú ž a s n é ! ! ! :-o . . . Z Á Z R A K ! . . . Fotografie se přece nemůžou pohybovat! O tom nelze pochybovat!!! - - - P.S. A pozor! Prohlížení pohyblivých obrázků trvale poškozuje zrak! Nervy nevyjímaje... ;o) . . . O tom jsme nakonec už před válkou hovořili s panem okresním hejtmanem! :-D - - - - - (Poprvé viděno 14.10.1888, komentář zde jako užaslý - stodvacet let a jeden měsíc a jeden den k dobru poté... ;o)(15.11.2008)

TAk jsem teď přemýšlel na kolik mám ohodnotit historicky první film na světě...vzhledem k tomu že jsem přemýšlel asi 15sekund a film tvrá sekundy 2 jsem přišel na zcela jasné ohodnocení a tím nemůže být nic jiného než plný počet,protože jsou to právě tyhle 2sekundy díky kterým máme filmy jako takové...co dotat byla to filmová revoluce :-)(29.8.2008)

• - Z filmu se zachovala jen fotografická kopie části 2 1/8 palce širokého filmového pásu. (mr.filo)

• - Prvý krátkometrážny film, ktorý vznikol 14.októbra 1888, trvá len 2 sekundy a skladá sa z 24 obrázkov. (T2)

• - Natáčelo se u rodiny Whitleyových na Oakwoodově statku v Leedsu ve Velké Británii. (T2)