Reklama

Reklama

Válka rozumu a cti

  • Česko Souboj stratégů (více)
Historický / Akční / Válečný / Drama
Hongkong / Čína / Japonsko / Jižní Korea, 2006, 133 min

Obsahy(1)

370 let př. Kristem byla Čína rozdělena na sedm národů a několik dalších malých kmenů. Jeden z nich sídlí ve městě Liang. Velitel Xiang Yangzhong se svojí 100 tisícovou armádou má za úkol zahájit útok na Liang, který stojí v cestě do Jenu, a zabrat ho. Město by tomuto mohutnému útoku zcela jistě podlehlo a tak je jejich jedinou nadějí válečník Ge Li z Mo-Tsu kmenu jehož členové jsou proslulí obranými schopnostmi. Město, za pomoci Ge Liho odolává postupně jednomu útoku za druhým. Král města se však brzy začne obávat o své postavení a velitel Xiang ještě neřekl poslední slovo... (Siriuss)

(více)

Recenze (116)

Martrix 

všechny recenze uživatele

Pokud čekáte nějaké šermovačky, nebo kug-fu, budete velmi zklamaní. Válka rozumu a cti pojednává o dobývání města Liang, resp. o chlapíkovi, který využívá svých strategických dovedností, aby město ubránil. Tím vším pak prostupují rádobyfilozofické úvahy o míru, ale taky něco málo o cti/necti některých lidí. Ano, ty válečné pasáže jsou v tom samém hromadně a realisticky působícím vizuálu, jak jsme u čínských velkofilmů zvyklí, přesto mě to místy trochu nudilo. Tvůrci se rozhodli zahrát i na city, takže je tam lehounce načrtnuté lovestory, ale i přes ten relativně hutnější konec, mě tento film nevtáhnul jak by mohl. Tak nějak mi to příjde utlumené, bez drajvu. Možná chybělo lépe vykreslit postavu Li a jeho vztahu s ostatními. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

To je tedy masakr … Tentokrát nemyslím ani tak samotné obléhání města a krvavé bitvy s ním spojené, ale tvrdý a krutý střet velkých ideálů s realitou, reprezentovanou takovými roztomilými lidskými vlastnostmi jako jsou vypočítavost a bezcitnost, sebestřednost a nenasytnost, nevděk a malost - lačnost po moci a strach, které si osobují právo soudit (a odsoudit) jiné za vlastní, popřípadě někým dalším chytře podsunuté nehezké pochybovačné myšlenky … patrně se přitom řídí okřídleným rčením "Podle sebe soudím tebe“. Velice naléhavé protiválečné poselství, které nelze přehlédnout. ()

Reklama

Lacike 

všechny recenze uživatele

2/3 filmu to vyzerá na klasický historický veľkofilm v ktorom sa opevnené mesto snaži brániť pred zlými dobyvateľmi. Celkom fungujú aj postavy a ich príbehy behom bojov. Hlavnými sú rozporuplný kráľ mesta, skúsený bojovník, ktorý ma na starosť obranu mesta (Andy Lau) a veliteľ dobyvateľkej armády, ktorý má tiež určité zásady. Scény bojovej vravy sú na ázijské pomery fantastické. Jednak sú dokonale prehľadné, CGI je len doplnkom a bitky na ňom nestoja a hlavne sú všetky bitky perfektne takticky prepracované, takže je poučne sledovať ktorá strana s akým plánom príde. Takže to dlho vyzerá na nadpriemerný vojnový veľkofilm. Lenže to najlepšie, čo film film o triedu povyšuje príde v poslednej tretine v ktorej sa začne morálne filozofovať nad tým ktorá strana bola vlastne tou dobrou a ktorá zlou a hlavne aký zmysel majú všetky tie vojny. Niekoho možno práve táto časť bude nudiť, ale mne sa páčila najviac a dodala filmu pekné ale aj smutné posolstvo, pretože ľudia sú aj tak nepoučiteľný. Najmä tí, čo majú moc. 8/10. ()

Skip 

všechny recenze uživatele

Připravil jsem se na válečný film, ale ono to nebylo jen o zabíjení a efektně natočených bojových scénách. Naopak to mělo hlubší myšlenku, kterou musí zachytit každý, kdo není úplně zabedněný. Možná mi trochu vadili ty řeči o všeobecné lásce, jako vytržené z nějakého filmu o Ježíšovi, ale nakonec, proč by takové snahy a filozofie nemohly existovat už dávno před Kristem. Také některé scény byly jaksi do očí bijící svou technickou nedokonalostí. Nicméně celkově hodnotím tento film se silným protiválečným poselstvím dost vysoko. ()

iamek 

všechny recenze uživatele

Tyhle Asijské válečné velkofilmy můžu pořád. Tyhle taktické boje miluju a mrzí mě, že se tak málo točí a jsem moc rád, že se ke mě konečně něco pořádného dostalo. Režii Cheung zvládnul výborně, herecké obsazení je rovnež kvalitní a herci hrajou poměrně slušně. Hudba bohužel film v některých pasážích příliš "nenakopává", ale vzhledem k jiným atributům to příliš nevadí. Vyzdvyhnout musím taky kostýmy a taky to, že 130 minut uteče jako voda. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (3)

  • Ge Li (Andy Lau) a velitelka jezdectva Yi Yue (Fan Bingbing) jsou přistiženi při pozorování nepřátelského vojska v noci, ale hned v dalším záběru před vojáky utíkají za jasně slunečného dne. (JoranProvenzano)
  • Podkladem pro vznik filmového snímku se nestala jen velmi populární japonská historická novela 'Bokukō' ('Mohist Attack') japonského spisovatele a novelisty Ken'ichi Sakemi, ale rovněž úspěšná eponymní manga série, původně vycházející v době od roku 1992 do roku 1996, jejímž autorem je japonský manga spisovatel Hideki Mori ('Umizuru', 'Aozora Shot'). (Conspi)
  • Snímek se skládá z 1531 záběrů, průměrná délka záběru je 5 sekund, nejkratší záběr trvá 0,3 sekundy a nejdelší pak 124,5 sekund. (Wisborg)

Související novinky

Filmasia 2007

Filmasia 2007

01.12.2007

Festival asijských filmů FILMASIA (www.filmasia.cz) má letos čtyři sekce: Zaostřeno na Hongkong, Pocta režisérovi: Johnnie To, Novinky asijského filmu a Asijská hororová noc. V programu je například… (více)

Reklama

Reklama