Barbar Conan

Conan the Barbarian

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2011, 110 min

• akisha

Sympatickej pár Momoa a Nichols (i když Momoa víc než germánskýho arnoldovskýho typa připomíná to, čím je, totiž jižanskýho havajčana), plakát dobrej, konec pozitiv. Rose McGowan je tady naprosto obludná a nesympatická, a to i vzhledem k tomu, že hraje zápornou postavu. Ron Perlman ve svejch pěti minutách stihne tak akorát předvýst megafousy, Stephen Lang jako záporák nulovej. Příběh - nějaká bad-ass maska, co potřebuje krev vyvolenýho a pak zničí svět a udělá z někoho boha, nuda. Scénky s Conanovou babou přivázanou k obřímu kolu tak moc připomínaj Indiana Jonese a Chrám zkázy, že chyběl jen objevivší se Harrison Ford, co by spustil "Kálí má, kálí má!" Krvavý efekty, co měly nejspíš prohloubit syrovost filmu, jsou tak debilní, až se člověk musí smát. Reálně rozhodně nepůsobí, když z někoho stříká krev po litrech, ať schytá jakejkoliv druh rány. To se dá tolerovat snad jen v anime. Cesta bojovníka sice horší, ale aspoň od toho nikdo nic nečekal. Tady se od Nispela taky nedalo čekat moc, ale že to zmršil kardiálně.(13.10.2012)

• Madison

Výsmech filmovému umeniu a rovnako i filmovej zábave. Film bez jedinej silnej scény, bez jedinej iskry filmárskeho nadšenia, bez jedinej štipky režisérskeho talentu. Barbar Conan je len efektnou tupou fantasy, ktorá skĺzla do samoúčelného odporného násilia a z hlavného hrdinu urobila zvráteného úchylného a najmä nesympatického zabijaka. Neviem, či je to nejaký nový trend nasadzovať do popcorňákov nie charizmatických hercov, ale módnych playboyov s mega fotogenickými tendenciami. Samozrejme, akčným béčkam 80.rokov tiež kraľovali tieto typy, no aj taký nesmrteľný Lundgren bol zábavnejšou kreatúrou než Momoa. Ovplyvnená bezútešným príbehom a zhnusená z hektolitrov zbytočnej krvi, som dospela k záveru, že Nispel nemá rád filmy a pojmom ako napätie, dobrodružstvo, gradácia, emócie a dej vonkoncom nerozumie.(7.2.2012)

• salahadin

Marcus Nispel je totální režijní looser a já bych ho nenechal točit ani kolotoče na pouti. V jeho počinu selhávají veškeré životní funkce filmu a resuscitace je v jeho případě vyloučená, leda tak amputace režiséra od filmu. Zmršené postavy, kompilace jinde viděných prvků slepená dost špatným a řídkým lepidlem. K tomu nelogické chování postav i sunutí děje kupředu. Katastrofální neumětelství korunují naprosté WTF scény, jako např. když si prkenná Rachel Nichols odskočí na pevninu zaš***at s barbarem a jářku na zpáteční cestě ji jako Karkulku překvapí vlk. Záporáci jsou tu opět jedna velká huba, tzn. že většinou jen blbě žvatlají a přežvykují v orální oblasti stupidní fráze o návratu nějaké majdy ze záhrobí. A skutek utek samozřejmě. Tragédii filmu pak ještě umocňuje nevýrazná hudba (kdo čekal pecku á la Poledourisův původní soundtrack, byl asi notně zklamán). Tak proč 2*? Pouze za Jasona Momou, který se mi jako Conan hodně líbil (srovnání s guvernérem Kalifornie si odpustím) a proto, že postavu Conana mám zkrátka srdcově rád...a žádnej Nispel neNispel mi ji nemá právo kazit...Tečka. Doporučuji komentář uživatele flanker.27, je v něm shrnuto VŠE podstatné :-) + mně nezbývá, než plně souhlasit.(29.8.2011)

• Ruut

Velká paralera by se tu našla se Soubojem Titánů 2010 - hloupý přebarvičkovaný popkorn pro hloupé děti (může se najít nějaký výjimka potvrzující pravidlo), které považují za vrchol kulinářství návštěvu v mekáči - a zhruba stejně jsou na tom se znalostí filmů ... Škoda Momoi, kdyby to měl schopnější člověk než Nispel, mohl z toho být další Solomon Kane ...(22.8.2011)

Na srovnávání není a ani by nemělo být místo. Nový Conan je v novém balení sice někde úplně jinde, prosťounký je samozřejmě stejně jako Arnieho opus z roku 1982, ale určitě není v úplných sračkách. Hned úvodních patnáct dvacet minut má totiž neskutečnou kvalitu (když samozřejmě pomineme Conanovo narození – je bleskurychlé, maximálně úsměvné a malý Cimmeřan je navíc ve vteřině bez pupeční šňůry), akční scény jsou nápadité, krvavé, svižně natočené (hlavně malý Conan versus čtyři nájezdníci). Toliko začátek, s přibývajícími minutami se ale jeho kroky začnou trochu zajídat. Nejde ani tak o logiku děje nebo nesmyslné konání postav. S tím člověk počítá, nicméně během akce už režisér Marcus Nispel, který dle mého s Conanem uspěl, docela selhává a nudí. Akčním sekvencím s postupem času už navíc škodí onen prosluněný vizuál, který scény usekaných rukou nebo nosů trochu sráží na kolena. Určitě ale Conan dopadl lépe než třeba bezzubý Princ z Persie nebo nový Souboj titánů, nepřístupnost v podobě hektolitrů (někde zbytečně digitální) krve a několika odhalených bradavek je jen a jen ku prospěchu věci (mohlo být všeho samozřejmě ještě víc, ale třeba ubytí kněze hlavním záporákem se povedlo). Nedokážu moc posoudit, zda bylo dobrým tahem obsadit do hlavní role havajského herce Jasona Momoa, špatný není, ale pod kůži se mně ani přes poměrně krutý smysl pro humor nedostal. Slušní jsou nicméně i překvapivě obsazená Rose McGowan, Ron Perlman nebo Stephen Lang, Rachel Nichols naopak zaostává. Ještě dodatek: posledních protahovaných asi dvacet minut už bylo docela útrpných.. fantasy prvky mi vadily už u původního Conana.. a ještě mi dovolte: původní hudba Basila Poledourise je jen jedna.. a těžko ji něco/někdo nahradí!! Jinak ale spokojenost..(1.12.2011)

• - Herečku Rachel Nichols v "sexy" scénach nahradila dablérka. (MikaelSVK)

• - Během natáčení jezdecké scény kůň zakopl o kámen, načež spadl na Jasona Momou, kterému málem rozdrtil nohy. Herec se po natáčení přiznal, že myslel, že je to jeho poslední chvilka na vlastních nohou, a otřesený se musel uchýlit do šaten. (Beckett51)

• - Postava barbara Conana se poprvé objevila v povídkách Roberta E. Howarda v roce 1932, Conan tak stál u zrodu žánru fantasy a o dvacet let předběhl neobyčejně populární knihy J. R. R. Tolkiena. (Zdroj: HCE) (Jeremy.jk)