Barbar Conan

Neporaziteľný Barbar Conan

Conan the Barbarian

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2011, 110 min

Milí odpadoví a jednohvězdičkoví hodnotitelé, mám na vás několik nechápavých dotázků: co jste vlastně od filmu s názvem "Barbar Conan" očekávali? Muzikálové zpracování, baletní kreace, zadumané shakespearovské projevy, předčítání z Homérových děl a vzletnou recitaci Keatsových básní, protknutou happeningem, ve kterém se hlavní hrdina omotá hajzlpapírem a padouch si pomaže přirození nutelou? Nemyslíte, že by přitom ty postavy z vybájeného dávnověku vypadaly poněkud absurdně? Nedívali jste se náhodou na ten film čistě jen proto, abyste pak na něj mohli pohrdavě naplivat? Tak buďte upřímní, do hajzlu, a prostě místo těch rádoby znaleckých odsuzujících žvástů napište: "Nemám rád/a akční fantasy a na Conana jsem se čuměl/a pouze z toho důvodu, že jsem sebemrskačský kokot se zálibou v dehonestování béček." Takové nepokrytecké vysvětlení bych brala. Možná to někoho překvapí, ale tahle varianta Conana se blíží k literární předloze mnohem víc na dosah, než opěvovaný kousek od Milliuse. Howardovi by se to líbilo - vzhled i projevy hrdiny, magií cinknutí zlouni s megalomanskými sklony na ovládnutí světa, zachráněná roštěnka pro sexuálně romantické chvíle, krásně vypiplané prostředí, připomínka Conanových pirátských eskapád... Byla jsem mile překvapená, jak moc mě tahle filmová verze Conana dokázala vrátit do dob puberty, kdy jsem Howardovy povídky i romány s očima navrch hlavy hltala (byť jsem pravděpodobně neconanovala s verbalovou vehemencí). Povím vám, co mně chybělo k udělení velmi spokojených čtyř hvězdiček: o něco méně debilní závěrečná čtvrtina, zajímavější (a přehlednější) choreografie soubojů, monumentánější hudba (tady byla naprosto nenápadná a nezapamatovatelná, narozdíl od majstrštyku Basila Poledourise), ubrat roštěnce na permanentně dokonalém nalíčení a zdánlivě nepodstatný detail - mít ten cigán modré kontaktní čočky, tak bych mu i odpustila, že se svými negroidními rysy připomíná seveřana asi tolik, jako já Dalajlámu. Můj verdikt: 68% a pokračování v podobném duchu, kdy divák odloží mozek do skleničky a akorát odpočívá u hýbajících se pohádkových obrázků, bych se nijak nebránila.(21.11.2012)

• Pilda17

Marcus Nispel navázal zase na špatný remake. Barbar Conan není jeho nejhorší snímek, ale že by nějak vynikal to také ne. Je to remake a mě bohužel neuchvátil jako originál, ale s tím jsem počítal. Jsem zvědav, kdy se mu povede zase pořádný remake aspoň jako u Texaského masakru motorovou pilou. Od té doby točí špatné a nebo jen průměrné filmy na které se snadno a rychle zapomíná... 4/10 = 45%(20.11.2011)

• salahadin

Marcus Nispel je totální režijní looser a já bych ho nenechal točit ani kolotoče na pouti. V jeho počinu selhávají veškeré životní funkce filmu a resuscitace je v jeho případě vyloučená, leda tak amputace režiséra od filmu. Zmršené postavy, kompilace jinde viděných prvků slepená dost špatným a řídkým lepidlem. K tomu nelogické chování postav i sunutí děje kupředu. Katastrofální neumětelství korunují naprosté WTF scény, jako např. když si prkenná Rachel Nichols odskočí na pevninu zaš***at s barbarem a jářku na zpáteční cestě ji jako Karkulku překvapí vlk. Záporáci jsou tu opět jedna velká huba, tzn. že většinou jen blbě žvatlají a přežvykují v orální oblasti stupidní fráze o návratu nějaké majdy ze záhrobí. A skutek utek samozřejmě. Tragédii filmu pak ještě umocňuje nevýrazná hudba (kdo čekal pecku á la Poledourisův původní soundtrack, byl asi notně zklamán). Tak proč 2*? Pouze za Jasona Momou, který se mi jako Conan hodně líbil (srovnání s guvernérem Kalifornie si odpustím) a proto, že postavu Conana mám zkrátka srdcově rád...a žádnej Nispel neNispel mi ji nemá právo kazit...Tečka. Doporučuji komentář uživatele flanker.27, je v něm shrnuto VŠE podstatné :-) + mně nezbývá, než plně souhlasit.(29.8.2011)

Celý film je úplný nezmysel... jediná dejová línia je Conanova pomsta za vraždu svojho otca, takže scenár za moc nestojí a okrem psychopatického Conanovho pohľadu a nezmyselného zabíjania tam toho moc neuvidíte... no napriek tomu sa na to vďaka dobrej hudbe a výbornému graifckému spracovaniu pozerá celkom dobre, ale aj tak som od toho čakal viac ;)(11.11.2011)

Nečekal jsem, že by tohle mohlo překonat pravého Conana a možná proto jsem byl z filmu příjemně překvapen. První půlku opravdu dost! Film vsází na "špinavost" a to mu vychází. Prostředí, herci, vše je tak krásně stylizované do těch temných dob… zkrátka, u první půlky jsem si říkal, že to je sakra dobrý film a velké překvapení. Bohužel, druhá půlka mě vrátila zpátky na zem, film začal strašně nudit a konec byl protáhlý o dobrých 20 minut! Abych to nějak shrnul, Mamoa - v pořádku (na Arnieho nemá, ale to jsem ani nečekal), Lang - skvělý záporák, Perlman - parádní výkon, McGowan - opět čarodějka. :-) K tomu první polovina filmu má vážně něco do sebe… Nový Conan není zklamání, je to jen film, který do průměrnosti shazuje posledních 20 minut. 60 %.(15.6.2012)

• - Snímek měl původně režírovat Brett Ratner. (Zdroj: empireonline.com) (oje)

• - U jizev na Conanově (Jason Momoa) levém rameni je možné všimnout si mezi jednotlivými záběry změn. (Geriel)

• - Během natáčení jezdecké scény kůň zakopl o kámen, načež spadl na Jasona Momou, kterému málem rozdrtil nohy. Herec se po natáčení přiznal, že myslel, že je to jeho poslední chvilka na vlastních nohou, a otřesený se musel uchýlit do šaten. (Beckett51)