State of Mind, A

Dokumentární

Velká Británie / Severní Korea, 2004, 93 min

Daniel Gordon

John Battsek

Dĺžku by som skrátil na polovicu. Pozerať dookola tréning moderných gymnastiek nie je bohvieaká zábava. Viac sa mali autori venovať bežnému kórejcovi. Zrejme bol zákaz. Život ako v skanzene a to si dovolím tvrdiť, že sme videli špičku ľadovca. Do obyčajných dedín cudzia kamera nevkročí. Od hladu tam zomrelo cez 3000000 ľudí, ale všetci velebia Kima. V telke, ktorú majú za zásluhy len vyvolení beží jeden propagandistický program. A tých, čo sa im páči sledovať nádherné živé obrazce by som tam poslal na nácvik. Ja som zažil jednu spartakiádu a stačilo mi na celý život..(27.9.2010)

Nesmírně zajímavý dokument o jedné neuvěřitelné zemi. I když je dost věcí ukazovaných v dokumentu známých, tak i přesto jsem se dozvěděl spoustu dalších věcí a hlavně je neocenitelné něco takového vidět na vlastní oči. Už jen pohled na Pchjongjang a jeho široké bulváry, po kterých neprojede žádné auto a nikdo ani živáčka, všude jen šeď a bída a paneláky obklopené revolučními plakáty, obřími sochami a všudepřítomných vymýváním mozků je zážitek. Dokument sleduje dvě mladé školačky a jejich přípravu na Hry, které se pořádají několikrát ročně u různých významných příležitostí. Nesledujeme jen jejich tvrdý trénink, ale i jejich rodinu, školu a situaci v celé zemi. Je neuvěřitelné, že něco takového je v dnešní době možné, ale evidentně je. Jsem zvědavý, jestli se někdy dožiju konce tohohle hrůznýho pokusu, který nevyšel, ale nikdo si to nechce přiznat.(2.8.2007)

Další z dokumentů vrchního zahraničního propagandisty KLDR Gordona. Velkým úspěchem je, že mu severokorejští komunisti dovolili natáčet. Podle toho taky ten dokument vypadá. Gordon ukazuje pouze "ukázkové" fragmenty hlavního města a nikdy nesklouzne ke kritice nejhoršího režimu na světě. Malinkatý výřez ze severokorejského života tak uchvacuje naivní "západní" diváky a potěšuje severokorejské komunisty a manipulované občany, viz. ocenění na "mezinárodním filmovém festivalu" v Pchjongjangu. Umně diplomaticky natočený dokument, který de facto nic převratného nepřináší, a tak nemůže ani nikoho urazit.(27.6.2010)

Plným hodnocením musím ocenit to, že i když jsem viděl stopy zkreslování a překrucování, tak v podstatě nechali tvůrci dokumentu prostor na to, aby si závěry udělal každý sám. Každý říkal to co chtěl, žádná prvoplánová křeč jako v jiných podobných dokumentech... Takhle se to má dělat, ukazovat věci, ne vnucovat názory.(3.2.2008)

Bylo tam několik věcí co mě uchvátilo, jak někdo může udělat z lidí takové ovce a oni ho ještě za to uctívají, to je pro mě nemyslitelné. Byla tam spousta věcí co nechápu, ale jen protože se na to koukám jako člověk z venku a neznám to ani jsem to nikdy nezažil. Avšak celkově to byl velice lítostivý dokument o tom, jak někdo zasvětí svůj život někomu, který je ani nikdy neviděl.(17.1.2010)