poster

Život Adolfa Hitlera

 • německý

  Das Leben von Adolf Hitler

 • anglický

  Life of Adolf Hitler

Dokumentární

Západní Německo, 1961, 102 min

Režie:

Paul Rotha

Hrají:

Leo Genn, Adolf Hitler (a.z.), Rudolf Hess (a.z.), Josef Goebbels (a.z.), Hermann Göring (a.z.), Heinrich Himmler (a.z.), Reinhard Heydrich (a.z.)

Producenti:

Walter Koppel
(další profese)
 • Kritik.
  ***

  Veľmi jednostranne a ironickými poznámkami preplnený film zameraný na zaujímavú tematiku.(24.3.2015)

 • Mertax
  ****

  Povedený dokument, kde se leccos dozvíte a má lepší spád než např. tento. Děkujeme Blizzardovi za encyklopedický fundovaný výklad, jen bych dodala, že "Der Führer hat immer recht" zní mnohem lépe než někdy až urputné anglické snahy o zachování některých německých slov. Ještě dodám, že autoři scénáře jsou ze SRN, (kde byla premiéra v roce 1961, ve východní NDR až o 4 roky později), tzn. že americký komentář je jen v americké verzi a trochu kazí výsledný dojem. Aber wer versteht Deutsch heute?:)(3.7.2009)

 • kebom
  *

  Nechápem prečo každý dokument, ktorý má popísať život niektorého z nacistov, či proste "nepriateľov" je popretkávaný sugestívnymi a ironickými poznámkami... Napríklad pri veliteľovi E. Rohmovi odznelo zopár slov o jeho osobe spolu s podstatným slovom "homosexuál", pri H. Goringovi to isté, len sa slovo zmenilo na "narkoman". Je to pomerne primitívny spôsob nesofistikovanej propagandy, ktorá všetky nepriateľské osoby musí "onálepkovať". Nedajú sa tieto dokumenty nakrútiť aspoň mierne nestranne, nie subjektívnym spôsobom, ako keby autorom vyvraždili nacisti rodinu? Fakty premiešané s propagandou (aj keď víťaznou) pôsobia nedôveryhodne a množstvom urážlivých komentárov, poloprávd a invektívov stavajú celý dokument na rovinu práve nacistickej propagandy.(20.7.2010)

 • Blizzard
  ****

  Nejvíce fotografovaná a filmovaná tvář historie, to byl Adolf Hitler. Dokument popisuje jeho život od roku 1918, kdy se Německo poprvé v historii stalo republikou. Po WWI zavládla v zemi chudoba a nezaměstnanost, což vyvolalo řadu nepokojů. Corporal Hitler se jako třicetiletý voják bez práce vrací zpět a vstupuju do řad NSDAP. Jakožto poutavý řečník a expert v propagandě se brzo stal jejich vůdcem. K němu se přidali známí členové, kteří pak působili po jeho boku, byly to: Ernst Röhm (vojenský důstojník, velitel a spoluzakladatel polovojenských oddílů SA), Hermann Göring (letec, poslanec, předseda říšského sněmu, zakladatel Gestapa, ministr letectví a vrchní velitel Luftwaffe), Rudolf Hess (idealista, nacistický politik a věrný Hitlerův spolupracovník), Alfred Rosenberg (stranický ideolog NSDAP a původce nacistických teorií o rasové nadřazenosti), Julius Streicher (pervert, sadista, nacistický politik a vydavatel časopisu Der Stürmer.), Joseph Goebbels (ambiciózní intelektuál, říšský ministr propagandy), Heinrich Himmler (bývalý farmář s kuřaty, vůdce SS, šéf Gestapa a velitel zbraní SS) a Gregor Strasser (asi jediný, který věřil v socialistické ideje strany, později zavražděn při "Noci dlouhých nožů"). Hitlerovi se ze začátku moc nedařilo, volby prohrál, ale propaganda, intriky, lež a špatná ekonomická situace v zemi mu pomohla dostat se k moci. Pak už vše šlo ráz na ráz, vypořádal se s komunisty a všemi, kteří se mu postavili do cesty. Rozvíjel armádu, dal lidem práci tím, že je nechal vyrábět více a více zbraní, Německo se totiž musí stát nejsilnějším národem na Zemi. Nechal postavit dálnice, které však byly postaveny především za účelem strategického přesunu válečných prostředků pro nadcházející WWII. Hitler o sobě smýšlel jako o umělci a také nařídil svému národu jaké umění je správné a jaké nikoli. Byl fascinován německou mytologií a jak sám řekl: "We are barbarians. We want to be barbarians, it is an honored title to us." Vyzkoušel si své vojsko ve Španělsku, vrátil se do Rakouska, pokračoval invazí do Československa. Uzavřel se Stalinem mírový pakt a začal dobývat Evropu, ale to mu nestačilo a obrátil se nakonec i proti CCCP, kde ho však v bitvě u Stalingradu zastavil nedostatek munice a jídla pro jeho vojenské jednotky. Nakonec na něj byl vyvíjen i tlak spojeneckých jednotek a musel bojovat na čtyřech frontách zároveň. Nikdy se ale nevzdal. Zabil nejen sebe, ale vzal sebou i milióny nevinných lidí a to díky pomoci jiných, kteří mu dopomohli k moci, protože se báli svobody německého národa a věřili, že Hitlera využijí pro svůj prospěch. Výborný dokument, popisující vše do detailů a kvalitně namluvený anglický komentář."The Führer is always right!" nebo taky ne… (8/10)(27.5.2008)

 • Okoun11
  *****

  Skvělá romantická komedie u které jsem se s přítelkyní pobavil a i pobrečel.(23.4.2018)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace