O Šípkové Růžence (TV film)

Pohádka

Česko, 2006, 57 min

• helianto

Já si tak strašně přála, aby se mi to líbilo. Mám pohádku o Šípkové Růžence ráda, tak jsem to moc chtěla. Ale to nešlo, ať jsem dělala, co jsem chtěla, to nešlo. To bylo hloupé, tak strašně hloupé. Kdyby to aspoň nebylo ve verších … Ale Jiří Žáček snad nenapsal hloupější verše než tyhle. Ta jedna hvězda je za krásné exteriéry zámku Žleby, což je můj zamilovaný zámek. A ze soucitu s účinkujícími. Jinak jsem byla zoufalá z toho, jak to bylo špatné :o((6.4.2015)

Verše Jiřího Žáčka mi na této pohádce rozhodně nevadili. Naopak mi v tomto směru přišlo, že jinak dost známý námět obohatily. Na začátku pohádky moji pozornost upoutala hudba, abych postupem času zjistil, že jde o další ze Zelenkových pohádek s hudbou ze "second handu" (nejsem si jistý z jakých všech jiných pohádek byla hudba převzala, ale v závěru jsem rozhodně identifikoval motiv z Nesmrtelné tetu), což mě docela otrávilo. Hudba totiž pro mě představuje v jakémkoliv filmu (i v televizní pohádce) dost důležitou složkou.(2.5.2017)

Tři + - pohádku jsem znovu viděla s odstupem téměř dvou let a musím říci, že uzrála jako víno. Ne výjimečné, ale pozoruhodné kvality. A to se týká především scenérií, hlasu vypravěče (krásný "doplněk") a hudby. Ta dělá pohádce čest. Příběh je samozřejmě slabší, což je předem dané samotnou formou příběhu. Ale veršování je v pohádce moc milé. Vytváří to takovou milou pohádkovou atmosféru. Je jasné, že "druhá Princezna se zlatou hvězdou už nebude", přesto zde veršování beru jako plus. 65%(18.1.2008)

Chtěla jsem to sem hodit ve verších, ale nebudu zbytečně machrovat. Veršovaná Růženka s krásnou Růženkou, poměrně pohledným zahradníkem, zatraceně sexy králem (incest bych chápala, ale pak už by to nebyla pohádka) a královnou která nepohoršuje (jsem se hodně snažila říct o ní něco pozitivního). Verše někdy malinko tahají za uši, ale pohádka je roztomilá, inovovaná větší aktivitou postav, které se obvykle jen mihnou a vyjedí královskému páru spižírnu (sudičky se prostě normálně vyskytují jen na oslavách, vyžíračky obecné) a tak člověk odpustí i ty triky, které se v pohádkách Zdeňka Zelenky poněkud notoricky opakují.(27.7.2012)

• kajas

"Pomoz mi vybrat ženu, Bože, ať se mnou sdílí trůn i lože." A takových básnických perel najde divák víc. Herecké výkony také zrovna nezaujmou (zahradník je naprosto tragický). Za tuhle pohádku by se měl Zelenka, režisér parádní "Nesmrtelné tety" (jejíž hudbu tento film neskutečně vykrádá), pořádně stydět.(29.3.2013)

• - Když zahradník Janek kouká klíčovou dírkou, vidí ležet princeznu Růženku v posteli, po otevření dveří ale leží Růženka za dveřmi, takže by ji nemohl vidět. (M.B)

• - Pohádka byla natočena na zámku Žleby. (rakovnik)