O Šípkové Růžence (TV film)

Pohádka

Česko, 2006, 57 min

• Nonna

Jednu hvězdičku uděluji za nádhernou Mariku Šoposkou. A možná ještě hvězdné obsazení pohádky, ale s vědomím, že ty Hvězdy se tam spíš zoufale trápily nad vším, co se tam nedalo zahrát. Básničky Jiřího Žáčka mám ráda, ale zde se rýmovánky opravdu minuly účinkem a působí trapně strojeně a nelidsky. Růženčin ženich zahradník vypadá jak její mladší, patnáctiletý bratr, což mi po celou dobu pohádky vadilo asi nejvíc. No, možná ještě hroznější byly rokokové paruky a kostýmy. Na tuhle pohádku už se nepodívám.(17.11.2017)

• kajas

"Pomoz mi vybrat ženu, Bože, ať se mnou sdílí trůn i lože." A takových básnických perel najde divák víc. Herecké výkony také zrovna nezaujmou (zahradník je naprosto tragický). Za tuhle pohádku by se měl Zelenka, režisér parádní "Nesmrtelné tety" (jejíž hudbu tento film neskutečně vykrádá), pořádně stydět.(29.3.2013)

Náhodou. Mne sa táto rozprávka páčila. Celkom nápadito boli dialógy zostavené do veršov. Okrem toho ten král bol skvelý. Herci hrali celkom dobre. Páčilo sa mi tam napríklad to, že neboli zvyčajné trápne čarodejné triky. Veľmi milé a pozerateľné. Videla som už aj sto krát horšie rozprávočky, pre túto:55%(9.11.2008)

Verše Jiřího Žáčka mi na této pohádce rozhodně nevadili. Naopak mi v tomto směru přišlo, že jinak dost známý námět obohatily. Na začátku pohádky moji pozornost upoutala hudba, abych postupem času zjistil, že jde o další ze Zelenkových pohádek s hudbou ze "second handu" (nejsem si jistý z jakých všech jiných pohádek byla hudba převzala, ale v závěru jsem rozhodně identifikoval motiv z Nesmrtelné tetu), což mě docela otrávilo. Hudba totiž pro mě představuje v jakémkoliv filmu (i v televizní pohádce) dost důležitou složkou.(2.5.2017)

• Finskej

Scénárista či režisér (anebo oba dva) zjevně usoudil, že mu klasická pohádka nestačí, a tak scénář „obohatil“. Bohužel zcela hloupě, takže výsledek je prošpikován topornými moralismy, i novou zápletkou a motivy, jejichž nemohoucnost je, bohužel, nepřehlédnutelná. Kdyby se ti dva nenamáhali s „obohacováním“, mohla to být průměrná pohádka. Takto je výsledek dosti tristní a nespasí to ani snahy osvědčených starších herců...(19.6.2016)

• - Když zahradník Janek kouká klíčovou dírkou, vidí ležet princeznu Růženku v posteli, po otevření dveří ale leží Růženka za dveřmi, takže by ji nemohl vidět. (M.B)

• - Pohádka byla natočena na zámku Žleby. (rakovnik)