O Šípkové Růžence (TV film)

Pohádka

Česko, 2006, 57 min

• honajz

S výjimkou Davida Švehlíka a občas Postlerové sledovat samá herecká dřeva, kde asi nejvíc přehrává Krobotová. Ta jen dokazuje, že kromě expresivního a přehnaného herectví Dejvického divadla neumí normální roli zahrát. Dialogy ve formě básní občas skřípají až velmi. A celkový scénář je chabý, až hanba. Co v Jak se budí princezny odbudou během pěti minut úvodních titulků, o tom se tady povídá půl hodiny (výběr královny, uražená víla). Šoposká mi přijde na princeznu poněkud vyžilá, ani ostatní ženské herečky to krásou nebo charismatem moc nezachraňují (např. mi přijde, že zlou vílu měla hrát Krobotová a královnu Vagnerová, ale ani tak žádné terno). Triky na úrovni deset let starého filmu. Na závěr trest víly a podvodníka na úrovni škodolibé pomsty osmáků na základce. Kostýmy se neměnily v žádné scéně, asi byl fundus zrovna vyrabovaný. Vážně mizérie.(6.4.2015)

• quixote

Naprosto zbytečný projekt. Proč točit Růžku, když byla zfilmována x-krát předtím a x-krát líp? Jedinou inovací je motiv falešného prince, ale i ten je dost otřepaný. Verše pohádku spíš potápějí, nejsou ani poetické, ani vtipné (”Kdekdo mi tu pořád říká, že máš ráda zahradníka.” Ha ha). Kostýmy vypadají jako z nouze ctnost z fundusu ČT a do neogotického zámku se absolutně nehodí; hudební motiv po deseti minutách nudí. Jedna hvězdička za herce, i když ani ti se moc nepředvedli, snad s výjimkou M.Šoposké.(29.7.2012)

• otík

Moderní verze Šípkové Růženky dopadla naprosto tragicky. Zcela nevýrazní herci, hlavní hrdinové jsou spíše až nesympatičtí, zcela zprzněný původní námět klasické pohádky, digitální růže, nesmyslná kouzla kouzelných tetiček, ... no hrůza, děs, hnus, bída, katastrofa. Dokonce ani hudbu neskládal žádný skladatel. Nikdy více. Hudební režie: Václav Fiala(27.9.2012)

• Finskej

Scénárista či režisér (anebo oba dva) zjevně usoudil, že mu klasická pohádka nestačí, a tak scénář „obohatil“. Bohužel zcela hloupě, takže výsledek je prošpikován topornými moralismy, i novou zápletkou a motivy, jejichž nemohoucnost je, bohužel, nepřehlédnutelná. Kdyby se ti dva nenamáhali s „obohacováním“, mohla to být průměrná pohádka. Takto je výsledek dosti tristní a nespasí to ani snahy osvědčených starších herců...(19.6.2016)

• kingik

Tohle zpracování málokomu lahodí, televizní rozměr se ke spící princezně nehodí. Užil jsem veršovánek, neboť tahle verze je veršovaná a nijak líbivá. Zdeněk Zelenka si usmyslel, že námět je natolik známý, že by bylo vhodné jej obohatit o nějaký novátorský prvek. Proč ne, když to bude realizačně zajímavé a ne unylé. To se nestalo. Dlouho se čeká, než se ta piča píchne a usne, a když už se tedy skoro po hodině hodí do "šwarzenberga", tak její záchrana proběhne hrozně rychle. Zachráncem je jakýsi zahradník Janek, který chce v jebatelné princezně smočit, ale ta je k němu poměrně nevlídná a působí namyšleně. Milý Janek je slušný kokot a naletí intrikánskému Matyášovi, který už nakoupil erotické pomůcky v královském sexshopu a od vrchního rádce Uzla přes sexualitu vyfasoval pár cenných rad, jak princeznu zkušeně zbavit řitního panenství. Většina sexuálních scén byla nakonec vystřižena a zůstalo jen u klasického polibku. Neprošel ani zamýšlený novátorský experiment spojený s probouzením princezny, kdy fádní polibek mělo nahradit péro kvedlající na mandlích "Kdepak ty ptáčku hnízdo máš". I tak si Zelenka to své novátorství užil. Na scénu poslal tři hodné víly v nejlepších milf letech - Adamovskou, Freimanovou a Postlerovou a zástupkyní podstatně mladšího ročníku byla Hana Vagnerová, která ztvárnila jejich mstivou schovanku. To by ještě celkem bylo akceptovatelné, kdyby Zelenka šetřil s mírou stupidity a scenárista Jiří Žáček měl vkus. Do toho jim ten paskvil posvětil dramaturg Jiří Chalupa, který v dřívějších dobách uměl zpracovat televizní tvorbu kvalitně a náležitě odstranil nežádoucí elementy z předkládané substance, ale jeho nynější forma je už jen pouhým stínem té jeho dřívější. Janek, to je solidní přehmat castingu. Nepříliš známý Daniel Volný bude nejspíše divačkám volný. Marika Šoposká je obstojná a sexualitou obdařená Růženka. Herečka svoji sexuálnost zanedlouho uplatní i v dabingu, když byla vybrána k nadabování 50 odstínů šedi. Přísné měřítko snese i Vagnerová, která je živočišná jak prase. A už nedávejte toho domýšlivého, protivného mamrda Davida Švehlíka na role šlechticů a králů. Dokáže zkazit celý film svojí negativní aurou. Zámecké interiéry a exteriéry na televizní pohádku ok. Triky k.o., ale nikdo jistě nečekal triky jak od ILM, že ne?! I když triky byly tentokrát žalostnější, než bývá zvykem. ČT dál úspěšně tahá z lidí koncesionářské poplatky, aby pak za ně okrádaným divákům předkládalo hnusné a málo chutné oplatky, jako jsou tyhle. Nedívat se a ušetříte si čas i nervy. Místo toho se prospěte, jako to udělala Růženka a pak se s ní vyspěte, jako to udělal Zelenka. Rozhodně se však nepokoušejte o vznik další, fádně televizní, stupidní a veršované verze notoricky známé pohádky. 20%(6.4.2015)

• - Pohádka byla natočena na zámku Žleby. (rakovnik)

• - Když zahradník Janek kouká klíčovou dírkou, vidí ležet princeznu Růženku v posteli, po otevření dveří ale leží Růženka za dveřmi, takže by ji nemohl vidět. (M.B)