O Šípkové Růžence (TV film)

Pohádka

Česko, 2006, 57 min

Chtěla jsem to sem hodit ve verších, ale nebudu zbytečně machrovat. Veršovaná Růženka s krásnou Růženkou, poměrně pohledným zahradníkem, zatraceně sexy králem (incest bych chápala, ale pak už by to nebyla pohádka) a královnou která nepohoršuje (jsem se hodně snažila říct o ní něco pozitivního). Verše někdy malinko tahají za uši, ale pohádka je roztomilá, inovovaná větší aktivitou postav, které se obvykle jen mihnou a vyjedí královskému páru spižírnu (sudičky se prostě normálně vyskytují jen na oslavách, vyžíračky obecné) a tak člověk odpustí i ty triky, které se v pohádkách Zdeňka Zelenky poněkud notoricky opakují.(27.7.2012)

Náhodou. Mne sa táto rozprávka páčila. Celkom nápadito boli dialógy zostavené do veršov. Okrem toho ten král bol skvelý. Herci hrali celkom dobre. Páčilo sa mi tam napríklad to, že neboli zvyčajné trápne čarodejné triky. Veľmi milé a pozerateľné. Videla som už aj sto krát horšie rozprávočky, pre túto:55%(9.11.2008)

• HoneyBunny

Zelenko, Zelenko, kam až chceš klesnout? Nesmrtelnou tetu považuju za jednu z nejlepších pohádek devadesátých let. Ale tohle je hnus. Bezradní herci (nejhorší je trojka vyšeptalých sudiček), ultrašpatné triky, chatrný scénář. A korunu tomu dává fakt, že pohádka je veršovaná. Ale jak! Královna: "Pozor, dcero, schod!" Princezna: "Co se to tu děje?" Král: "Jde ti o život! To už je moc. Zlatej Pepíček Zíma a princezna Lada.(26.12.2006)

Verše Jiřího Žáčka mi na této pohádce rozhodně nevadili. Naopak mi v tomto směru přišlo, že jinak dost známý námět obohatily. Na začátku pohádky moji pozornost upoutala hudba, abych postupem času zjistil, že jde o další ze Zelenkových pohádek s hudbou ze "second handu" (nejsem si jistý z jakých všech jiných pohádek byla hudba převzala, ale v závěru jsem rozhodně identifikoval motiv z Nesmrtelné tetu), což mě docela otrávilo. Hudba totiž pro mě představuje v jakémkoliv filmu (i v televizní pohádce) dost důležitou složkou.(2.5.2017)

Tři + - pohádku jsem znovu viděla s odstupem téměř dvou let a musím říci, že uzrála jako víno. Ne výjimečné, ale pozoruhodné kvality. A to se týká především scenérií, hlasu vypravěče (krásný "doplněk") a hudby. Ta dělá pohádce čest. Příběh je samozřejmě slabší, což je předem dané samotnou formou příběhu. Ale veršování je v pohádce moc milé. Vytváří to takovou milou pohádkovou atmosféru. Je jasné, že "druhá Princezna se zlatou hvězdou už nebude", přesto zde veršování beru jako plus. 65%(18.1.2008)

• - Když zahradník Janek kouká klíčovou dírkou, vidí ležet princeznu Růženku v posteli, po otevření dveří ale leží Růženka za dveřmi, takže by ji nemohl vidět. (M.B)

• - Pohádka byla natočena na zámku Žleby. (rakovnik)