O Šípkové Růžence (TV film)

Pohádka

Česko, 2006, 57 min

• helianto

Já si tak strašně přála, aby se mi to líbilo. Mám pohádku o Šípkové Růžence ráda, tak jsem to moc chtěla. Ale to nešlo, ať jsem dělala, co jsem chtěla, to nešlo. To bylo hloupé, tak strašně hloupé. Kdyby to aspoň nebylo ve verších … Ale Jiří Žáček snad nenapsal hloupější verše než tyhle. Ta jedna hvězda je za krásné exteriéry zámku Žleby, což je můj zamilovaný zámek. A ze soucitu s účinkujícími. Jinak jsem byla zoufalá z toho, jak to bylo špatné :o((6.4.2015)

• Nonna

Jednu hvězdičku uděluji za nádhernou Mariku Šoposkou. A možná ještě hvězdné obsazení pohádky, ale s vědomím, že ty Hvězdy se tam spíš zoufale trápily nad vším, co se tam nedalo zahrát. Básničky Jiřího Žáčka mám ráda, ale zde se rýmovánky opravdu minuly účinkem a působí trapně strojeně a nelidsky. Růženčin ženich zahradník vypadá jak její mladší, patnáctiletý bratr, což mi po celou dobu pohádky vadilo asi nejvíc. No, možná ještě hroznější byly rokokové paruky a kostýmy. Na tuhle pohádku už se nepodívám.(17.11.2017)

• kingik

Tohle zpracování málokomu lahodí, televizní rozměr se ke spící princezně nehodí. Užil jsem veršovánek, neboť tahle verze je veršovaná a nijak líbivá. Zdeněk Zelenka si usmyslel, že námět je natolik známý, že by bylo vhodné jej obohatit o nějaký novátorský prvek. Proč ne, když to bude realizačně zajímavé a ne unylé. To se nestalo. Dlouho se čeká, než se ta piča píchne a usne, a když už se tedy skoro po hodině hodí do "šwarzenberga", tak její záchrana proběhne hrozně rychle. Zachráncem je jakýsi zahradník Janek, který chce v jebatelné princezně smočit, ale ta je k němu poměrně nevlídná a působí namyšleně. Milý Janek je slušný kokot a naletí intrikánskému Matyášovi, který už nakoupil erotické pomůcky v královském sexshopu a od vrchního rádce Uzla přes sexualitu vyfasoval pár cenných rad, jak princeznu zkušeně zbavit řitního panenství. Většina sexuálních scén byla nakonec vystřižena a zůstalo jen u klasického polibku. Neprošel ani zamýšlený novátorský experiment spojený s probouzením princezny, kdy fádní polibek mělo nahradit péro kvedlající na mandlích "Kdepak ty ptáčku hnízdo máš". I tak si Zelenka to své novátorství užil. Na scénu poslal tři hodné víly v nejlepších milf letech - Adamovskou, Freimanovou a Postlerovou a zástupkyní podstatně mladšího ročníku byla Hana Vagnerová, která ztvárnila jejich mstivou schovanku. To by ještě celkem bylo akceptovatelné, kdyby Zelenka šetřil s mírou stupidity a scenárista Jiří Žáček měl vkus. Do toho jim ten paskvil posvětil dramaturg Jiří Chalupa, který v dřívějších dobách uměl zpracovat televizní tvorbu kvalitně a náležitě odstranil nežádoucí elementy z předkládané substance, ale jeho nynější forma je už jen pouhým stínem té jeho dřívější. Janek, to je solidní přehmat castingu. Nepříliš známý Daniel Volný bude nejspíše divačkám volný. Marika Šoposká je obstojná a sexualitou obdařená Růženka. Herečka svoji sexuálnost zanedlouho uplatní i v dabingu, když byla vybrána k nadabování 50 odstínů šedi. Přísné měřítko snese i Vagnerová, která je živočišná jak prase. A už nedávejte toho domýšlivého, protivného mamrda Davida Švehlíka na role šlechticů a králů. Dokáže zkazit celý film svojí negativní aurou. Zámecké interiéry a exteriéry na televizní pohádku ok. Triky k.o., ale nikdo jistě nečekal triky jak od ILM, že ne?! I když triky byly tentokrát žalostnější, než bývá zvykem. ČT dál úspěšně tahá z lidí koncesionářské poplatky, aby pak za ně okrádaným divákům předkládalo hnusné a málo chutné oplatky, jako jsou tyhle. Nedívat se a ušetříte si čas i nervy. Místo toho se prospěte, jako to udělala Růženka a pak se s ní vyspěte, jako to udělal Zelenka. Rozhodně se však nepokoušejte o vznik další, fádně televizní, stupidní a veršované verze notoricky známé pohádky. 20%(6.4.2015)

• rakovnik

Zajímavé je, že pohádka je veršovaná. Ale bohužel to není k jejímu dobru, mnohdy zní verše hloupě a příliš šroubovaně. David Švehlík jako král je jen o něco málo starší než jeho dcera a vůbec, herecké obsazení je dosti špatně poskládané. Herci v hlavních rolích se mi prostě nelíbí. Kostýmy sudiček byly jak z jiné planety. Ach jo, je mi líto dnešních dětí, pokud na toto koukají.(6.7.2010)

• HoneyBunny

Zelenko, Zelenko, kam až chceš klesnout? Nesmrtelnou tetu považuju za jednu z nejlepších pohádek devadesátých let. Ale tohle je hnus. Bezradní herci (nejhorší je trojka vyšeptalých sudiček), ultrašpatné triky, chatrný scénář. A korunu tomu dává fakt, že pohádka je veršovaná. Ale jak! Královna: "Pozor, dcero, schod!" Princezna: "Co se to tu děje?" Král: "Jde ti o život! To už je moc. Zlatej Pepíček Zíma a princezna Lada.(26.12.2006)

• - Pohádka byla natočena na zámku Žleby. (rakovnik)

• - Když zahradník Janek kouká klíčovou dírkou, vidí ležet princeznu Růženku v posteli, po otevření dveří ale leží Růženka za dveřmi, takže by ji nemohl vidět. (M.B)