Ferda Mravenec (TV seriál)

Animovaný / Loutkový / Rodinný

Československo, 1977–1978, 57 min (Minutáž: 10–17 min)

Předloha:

Ondřej Sekora (kniha)

Antonín Horák

Ta plochá až moc barevná animace mi prostě nesedí. Mnohem víc se mi líbil Ferda z roku 1943 (režírované též Hermínou Týrlovou). Obecně preferuju trochu záhadnější animaci, která podněcuje fantazii...Jako to mu je třeba u Pojďte pane, budeme si hrát. Ocenit musím hudbu Zdeňka Lišky a dabing Františka Filipovského.(22.1.2014)

Ferda Mravenec práce všeho druhu. Na mě to vyznívalo až příliš optimisticky. Nenadchla mě ani moc animace. Plusem je však seriálová podoba, kdy má divák možnost vybrat si příhodu, která se mu bude líbit. Kladem je také hudební složka vynikajícího skladatele jakým Zdeněk Liška byl. Od literární předlohy jen mravenčí krok, ale přesto slabší. Mé hodnocení: 50%(18.5.2013)

• Víteček

Mně se tenhle styl animace a celkový grafický styl prostě vůbec nelíbí. A ta hudba z toho dělala přímo nepříjemný zážitek. Vzhled bych klidně nazval ošklivým a spolu s hudbou to pro mě byl nepříjemný zážitek. Jediný lepší byl v tomhle ohledu poslední díl, který není hudebně tak nepřátelský a navíc ji doplňuje dabingem. 30 %.(8.3.2021)

Krásný, umělecký výtvor paní Hermíny Týrlové povýšený k naprosté dokonalosti Františkem Filipovským. K tomu opravdu není víc co dodávat, protože obě zmiňované osobnosti českého filmu jsou a trvale budou uznávány jako jedny z nejlepších. A že se to týká právě Ferdy Mravence, té tak tolik milované kreslené postavičky našich dětí, je okouzlující a povznášející.(30.12.2008)

Ferdu Mravence jsem měl v dětství pro jeho šlechetnost rád, Brouka Pytlíka jsem pro jeho světáckost miloval. Ondřej Sekora mě v čase bezstarostnosti nadchnul svými příběhy i charakteristickými doprovodnými ilustracemi. Hermína Týrlová naservírovala Sekoru v loutkové podobě. Tvárnost pohybu dbá na detail a důvtip. František Filipovský měl v hlase více šibalství než Karel Höger a v rozverné náladě nezaostává za vizuální podobou. Vrcholem příběhů je hudba Zdeňka Lišky, která společně se zvukem Radomíra Koutka určuje náladu a drobné chvilky harmonie se střídají s psychedelickými okamžiky urputného boje o vlastní životní prostor, potřebný k přežití vlastního druhu. Také charaktery postav nejsou v černobílé podobě, méně příjemnější povahové stránky se často objevují až v případě střetů a nesnází. I Beruška zde má své opravdovější rysy a pomstychtivost je nejpanovačnější. Ferda s Pytlíkem nejsou idylickým povídáním pro děti, život je vyobrazen ve skutečnější a syrovější podobě věčného soupeření a neobjektivní spravedlnosti rozložení životního řádu. Ferda je sice primárně určen pro dětské publikum, ovšem realisticky naléhavá loutková podoba Týrlové zaujme i dospělé. Mě ty čtyři rozmilé příběhy svým zpracováním nadchly. Psychedelické vsuvky si vychutnávám až na dřeň kosti a otevřenosti přijímání.(30.1.2018)

• - Ferda mravenec se poprvé objevil 1. ledna 1933 v Lidových novinách. (M.B)

• - Ferda mravenec se poprvé objevil 1. ledna v Lidových novinách. (M.B)

• - Ferda mravenec se poprvé objevil 1. ledna 1933 v Lidových novinách jako kreslený seriál. (M.B)