Hledání ztraceného času (TV pořad)

Dokumentární

Československo, 1991, 18 min

Pavel Vantuch

Jenom ta atmosféra a vůdčí protagonisté mi nějak zavání starobou a hluboce usazeným prachem. Když překonám tady tohle a vidím ty filmy z minulosti, líbí se mi to. Má to styl a má to historii. Řekl bych, že by se to dalo použít do školy. Je to naše historie, kterou většinou neznáme. Našim rodičům vyprávěli bybičky a kdo vypráví nám? Hledání ztraceného času.(16.8.2008)

Že náš národní filmový archiv patří k největším a nejúplnějším ve světovém měřítku, je známé. Že však jeden z jeho pracovníků patrně pod vlivem kdysi tak úspěšného pořadu VIDEOSTOP propadne kouzlu popularizace natolik, se dalo nanejvýš tušit. Po mnoha letech pravidelného vysílání vznikla velká mozaika skvělých dokumentů, které nejen oživují zašlý svět našich novějších dějin, ale v mnoha ohledech doplňují i naše individuální vědomosti a kolektivní společenské poznání. Karel Čáslavský se navíc osvědčil jako osobitý a výrazný komentátor této ojedinělé série historických vhledů a vtiskl jí tak nenapodobitelnou osobitou tvář. HLEDÁNÍ se určitě stalo jednou z nadčasových "tváří" naší polistopadové národní televizte veřejné služby. Tváří zvláště výraznou.(30.5.2009)

Veleúspěšný a nekonečný dokument, obrazem zachycující naší historii a události let dávno minulých, už někde od konce 19. století, to vše s velmi erudovaným průvodcem, filmovým historikem, režisérem a publicistou Karlem Čáslavským, který se tomuto oboru věnuje už pěknou řádku let, přesněji celá dlouhá desetiletí. Z některých dílů bych se jen tak na matkou zmínil třeba o "Posledním císařovi", "O Praze o matičce stověžaté", "Říkali to filmem", "Tváře před kamerou pana Bohumila Veselého", "Filmaři před kamerou", " Ze zahraničních žurnálů", "Jak se co dělá", filmy spojené s T.G.M, ale i černé dny našeho národa ve spojistosti s německou okupací. To byl jen malý výčet (v tom nepřeberném množství) těch nejhodnotnějších. Ale každému se líbí něco jiného že? Tak pokud se chcete dozvědět něco zajímavého z pradávné Československé historie, tak nezapomeňte každou neděli někdy v podvečer zapnout program ČT. Tak jako to dělám ty dlouhé roky i já. Srdečná záležitost opravdu, ještě že tu ČT 1 potažmo ČT 2 máme..(21.12.2006)

Otázne pre mňa v tomto veľkolepom projekte zostáva len jedno: nakoľko je podávaný obraz (ne-)zidealizovaným obrazom pána Č. o minulosti národa českého prostredníctvém vykonaných nevyhnutných strihov a nakoľko sa reálne približuje obrazu odrazu doby, aký bol v časoch kedy boly odvysielané úryvky v HZČ reálne v českých kinách (poťažmo domácnostiach) viditeľné vtedajšími súčasníkmi v celej dĺžke?(26.2.2012)

Z množstva dokumentov Karela Čáslavského sa venujem všetkým dielom venujúcim sa 2. svetovej vojne. Okrem iných aj „Čo videli americké kamery v Čechách?“ Celkovo ide o desať dielov:1. Oslobodenie Sušíc, 6.5.1945, 2. Vstup Američanov do Havlovíc, Křimíc a Plzne 6.5. 1945, 3. Ďalšie udalosti z oslobodenej Plzne, návrat čsl. obrnenej brigády, 4. Oslobodenie Stodu, Mankova a Losiny 6.5. 1945, Volary 8. až 11.5.1945, 5. Loket, Krásno a Sokolov, 6. Karlove Vary a okolie 9.-11.5.1945, 7. Cheb 8.5. a zajatecké tábory, 8. Rokycany 7.5. a stretnutie Američanov s rusmi, 9. Vyjednávanie Američanov a Rusov o demarkačnej čiare, 10. Pohľad za demarkačnú líniu Praha, Velichovka a Hradec Králové. V dokumentoch ide o najúplnejšiu prehliadku filmových záznamov o pôsobení amerických jednotiek na západe, juhozápade a juhu Čiech. Tieto zábery boli uschované v archívoch US Army a uvoľnené pri 60. výročí ukončenia 2. svetovej vojny. Dokument približuje rôzne udalosti z obdobia medzi 5. májom až 8. augustom1945 v Plzni, Rokycanoch, Karlových Varoch, Chebe, Lokti, Sušice, Volaroch a v iných mestách a miestach natočili kameramani jednotiek US Army Signal Corps. Pohľad českých kameramanov je odlišný od amerických v tom, že českého kameramana zaujíma najskôr povstanie pražského ľudu a potom oslobodenie, pokiaľ amerických kameramanov zaujímali predovšetkým Nemci a ich odchod z oslobodzovaného územia.(7.4.2017)

• - V historii pořadu vyšlo již sedm tématických minisérií, a to „Filmy z Václaváku“ o 13 epizodách, „Vltava v obrazech“ o 86 epizodách (k 12. červnu 2005), „Z našich měst“ o 6 dílech (k 1. červnu 2007), „Sokolská kronika“ o 8 dílech (k 16. červenci 2007), „Na sněhu i na vodě“ o 4 epizodách (k 22. lednu 2008), „Archivní žurnál“ o 39 dílech (k 1. květnu 2008) a „Události minulosti“ o 15 epizodách (k 30. září 2009). (San Miguel)

• - Hledání ztraceného času vzniklo na základě pořadu Kino a já (od r. 1980), které uvádělo kaleidoskop různých filmových atrakcí z oblasti dokumentárního filmu. O rok později se formát pořadu přeměnil na Hledání ztraceného času se stopáží 40 minut 4krát do roka. Díky úspěchu se pak formát pořadu opět změnil, a to na 20 minut každý týden. (gogos)

• - Autor Karel Čáslavský pracoval v Národním filmovém archivu už od roku 1963. V roce 1980 pak poprvé přišel s návrhem v Československé televizi využít dobové filmové dokumenty. (gogos)