Gone, Baby, Gone

Žiadna detská hra

Gone Baby Gone

Drama / Krimi / Mysteriózní

USA, 2007, 114 min

Ben Affleck je pro mě jako herec přijatelný. To znamená, že mi nevadí, když ho vidím ve filmu a nic proti němu nemám. Kdybych ho měl hodnotit, tak by dostal 7/10. Ale jako režisér by si za tenhle debut zasloužil minimálně 9/10. Protože tohle se mi dlouho nestalo, abych na film tak často vyjeveně koukal a žasnul. Žasnul nad tím, jak skvělý je příběh, jak vynikající jsou herci (Amy Ryan - zasloužená nominace na Oscara), jak výborná byla atmosféra… A hlavně, jak mohl někdo jako Ben (posuzuju z reakcí na jeho osobu) natočit tak stylovou podívanou? Věřím, že se teď někde Ben směje, jak nám to natřel. A má důvod, protože od teď ho mnohem radši uvidím na režisérské stoličce, než na herecké. A proto doufám, že nezůstane jen u tohoto filmu!(18.7.2009)

Někdo to musí udělat a jít s kůží na trh.. Vyzrálý debut Bena Afflecka, mimo jiné dvorního herce Kevina Smitha, fackovacího panáka pro nejednoho kritika a držitele Oscara za scénář ke Good Will Hunting, vypráví o tom, že v životě jsou situace, ve kterých se rozhodnete ať už dobře nebo špatně, ale nic se v zásadě stejně nezmění. Vyzrálý? Ano!! Zklamání? Zrovna tak. Affleck si vybral svět prohnilých poldů z Bostonu (zralých na ručník do ringu), kde i on sám vyrostl, takže seznámenost s prostředím je patrná. S dvojicí soukromých detektivů se vydává po stopách únosu čtyřleté dívenky, jejíž matka, drogová dealerka, v mnohém zklamala. Silné drama si ale představuju jinak. Herecky neoslnivé, režijně zbytečně nedotažené. Je to jako úctyhodně rostoucí křivka, nárazově přijdou silné scény, ale podstatně častěji náhlé poklesy!! Snaživý debutant tak rozhodně nepřináší nic nového; stejně jako nic, co by uráželo a nestálo za zopakování.(5.2.2008)

No, to teda koukám. Bena Afflecka považuju za herce, který prostě hrát neumí a o to víc mě překvapil jako schopný režisér. Nejdřív to vypadalo na otřepanou kriminálku, která nenabídně nic víc než slovo "fuck" v každé druhé větě. Ale pak se to začalo rozjíždět, přišlo několik dějových zvratů a rázem je tu jeden z nejzajímavějších kriminálních thrillerů, co jsem viděl. Kromě režie, propracovaného příběhu, atmosféry, hudby, hereckých výkonů (no, Casey mě zas tolik nenadchl, ale zahrál, jak bylo potřeba; spíš to táhl Harris s mým oblíbencem Freemanem, kterého jsem už dlouho neviděl v tak zajímavé roli) stojí film i na morálním poselství, které před člověka předkládá otázku, jak by se zachoval on v té a té situaci. A navíc žádný přeslazený happy end; záverečný pohled kamery na pohovku, hudba...silný dojem. No, zkrátka mě tenhle film nadchl a i když jsem to vůbec nečekal, dávám plný počet.(29.12.2009)

"Hajpom" nepodlieham, takže tie 5-hviezdičkové hodnotenia, nasekané v stĺpci vpravo, ma pred zhliadnutím filmu nevzrušovali. Ale teraz sa k nim nadšene pridávam. Lepšie ako Tajomná rieka a keby to režíroval Clint Eastwood, minimálne nominácie na najlepší film a najlepšiu réžiu by film určite neobišli. Klobúk dolu, Ben (minimálne za scénu prepadnutia domu s úchylákmi a za to, že si Ameriku ukázal v celej jej špinavosti, sfetovanosti, tuposti a prežranosti, pritom si však dokázal netlačil na pílu). Najviac ma potešilo, že to, čo som asi po tretine filmu hádal ako záverečný twist, bola v skutočnosti len predohra k skutočnému rozuzleniu a nastoleniu silnej dilemy, ktorá vo mne dlho doznievala. Výhradou môže byť, že na to, o čom ten film naozaj je, má možno príliš prekombinovanú kriminálnu zápletku, ale to nám pôžitok zo skvelo vyrozprávaného príbehu predsa nemôže pokaziť, nie? ----- 9/10(25.2.2008)

• hellstruck

V podstatě souhlas s Lulu13. Pravděpodobně jsem udělala chybu, když jsem si "Gone, Baby, Gone" pustila den po Prisoners, jelikož jsem doufala v podobnou kvalitu. Ale zatímco Zmizení je autentické, z Gone baby gone cítíte Hollywood již z prvního slova a prvního záběru. Scénář bolavě šustí papírem, aneb hlavně abychom do každé věty nacpali motherfucker , fuck a hromadu klišé. Samotný vývoj příběhu sice není předvídatelný, ale postavy a jejich dialogy ano a u všech máte pocit, že už jste to někde viděli. Mimo to Ben Affleck je prkenný jak před kamerou, tak za ní - a se svým bratrem si můžou podat ruce, ten jeho předčítací přednes, hrozný hlas a intonace mi vyloženě znechutily celý film. Michelle Monaghan zase ve většině scén stála v pozadí a koukala jak vyplašená srnka. Opravdu nechápu, co to mělo být a kde se vzala ta procenta, protože tady úplně scházely emoce, nějaká struktura příběhu a dobré herecké výkony.(11.5.2014)

• - Film sa mal začať premietať vo Veľkej Británii 28.12.2007, ale premietanie bolo odložené na neurčito kvôli podobnosti filmu a zmiznutia 4-ročnej Madeleine McCann, ktorá zmizla z prázdninového apartmánu počas dovolenky v Portugalsku 3.5.2007 zo skutočného života. (ladko)

• - Celovečerný režisérsky debut Bena Afflecka. (HUMOOOO)

• - Amy Ryan mala počas konkurzu tak presvedčivý bostonský prízvuk, že sa jej režisér Ben Affleck opýtal, z ktorej časti Bostonu pochádza. (ladko)