Zametač stop

Cleaner

Čistič

Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2007, 85 min

Harlin se z té druhé režisérské ligy už asi nevyhrabe, i když tentokrát se fakt snažil. I ten námět sám o sobě je originální. I přes fakt, že Harlin natočil ty úklidy tělních tekutin fakt efektně a že ta kriminální zápletka je docela zajímavá, tak mi tam až moc vadí některá klišé a ta linie s dcerou. Tahle linie to celý hodně nabourává a ničí docela slušnou atmosféru celého snímku. Je to škoda, protože se Harlin fakt docela snažil a Jackson s Harrisem hrají jak z partesu.70%(31.8.2008)

Rozpočet $25miliónovTržby Celosvetovo $5,794,000Tržby za predaj DVD v USA $7,849,931 //počet predaných kusov 406,834║ rozbeh dobrý len dojazd bol akýsi vyprchajúci bez iskry, Samuel L. Jackson klasicky dobrý ale ostatný herci až tak nežiarili /40%/(7.1.2013)

Opět jsem se upevnil v dojmu, že Harlin je muž dvou filmů a to Cliffhangera a Smrtonosné pasti 2. Jeho ostatní filmy, ať mají sebezajímavější zápletky, jsou jen rutinními snímky, které pobaví, ale nenadchnou. Stejně tomu je i v případě Zametače stop, kde je slušně rozjetá zápletka, která ovšem vrcholí, dá-li se to tak říci, poněkud nezajímavě a hloupě.(28.2.2015)

Znáte to, stane se nehoda (vražda, sebevražda) a po odjezdu státních složek (záchranka, policie) zůstává na místě činu pěknej borčus - kaluže krve, kusy těl a tak. A kdo by se s tím uklízel, když existuje specializovaná firma, které šéfuje Tom Cutler (Samuel L. Jackson). Po jedné zakázce ale zjišťuje, že jej (a jeho firmu) někdo zneužil k úklidu místa činu, aby vlastní akt zamaskoval. Tom Cutler se s Annou Norcutovou (manželkou onoho zavražděného a uklizeného) a s přítelem policistou Eddiem Lorenzem (Ed Harris) snaží přijít, jak to vše souvisí s odhalením korupce v nejvyšších složkách policie ... Z filmu jsem kapku rozpačitý. Když jsem viděl cca prvních 30 minut, tak jsem byl úplně nadšenej - dokonalý námět i zápletka. Jenže, scénáristům přišel pak film asi příliš krátký (nebo jednoduchý), tak k tomu připsali korupci v policejních řadách, která nejenže s hlavní zápletkou skoro nesouvisí, ale navíc film zbytečně komplikuje - měli zůstat v základní linii, a bylo by to možná i na 5*. Výběr herců se taky podařil, hlavně Samuel L. Jackson je skvělý v roli chlapíka, který se kromě pracovních problémů musí vyrovnat s výchovou své dospívající dcery. Eda Harrise můžu kdykoliv, ten nikdy nezklame. Eva Mendes je tady jen naokrasu a ostatní jsou tam už jen do počtu ...(6.8.2008)

Ze začátku jsem byl mile překvapen, jak je film originální a nápaditej, protože film o uklizeči míst, flekatých od krve, načichlých pachem vraha, jsem ještě neviděl. Samuel L. Jackson to hrál dobře a parádně mu sekundovali ti ostatní. Jenže se film přehoupsne do druhý půlky a zvrhne se to trošičku jinam, než jsem si představoval. A já si přitom představoval, jak tomu frknu čtyři hvězdičky a budu mít radost, že podhodnocenýmu filmu vrážím tolik. Zametač stop to ale posral, ke konci už to ztrácelo tu atmošku a celkově jsem měl dojem, že už se těší, jak film dotočí a pudou to oslavit do hospody, kde se film také často odehrával. Stále to ale beru, jako vcelku milé překvapení. Čekal jsem daleko horší film.(9.11.2009)

• - V posledný deň natáčania oslávil režisér Renny Harlin svoje 48. narodeniny. (m.a.t.o.)

• - Rozpočet: 25 000 000 dolárov. [Zdroj: IMDb] (m.a.t.o.)

• - Keď Tom hovorí Eddiemu o knihe úplatných policajtov, je možné vidieť pilier, na ktorom je nastriekaný názov hlavného mesta Fínska, Helsinky, čo je odkaz na osobu Rennyho Harlina, ktorý sa vo Fínsku narodil. (m.a.t.o.)