poster

Desatero přikázání (TV film)

 • USA

  The Ten Commandments

 • Slovensko

  Desať božích prikázaní

Akční / Dobrodružný / Drama / Životopisný / Historický

USA, 2006, 167 min

 • elizabeth_ba
  ***

  Ne že by tento film dokázal nějak vzbudit sympatie vůči Židům, kdyby o tom člověk nic nevěděl. Podle mě ale výborně typově zvolení herci - Mojžíšem počínaje, přes Siphoru, Jethra, Miriam až k Ramsesovi. Jak už píše yakoob, film se věnoval především Mojžíšovi, a jeho problémům a přiznávám, že pro mě byl jediným z mála z představené židovské komunity, který mé sympatie měl. První díl byl horší druhého, v prvním díle jsem musela "fandit" Egypťanům, ač zrovna Ramses taky nebyl kdovíjaký sympaťák, ale princezna-matka nebo egyptský bratr to zcela dorovnali. Druhý díl už byl lepší, ale ještě méně po tomhle zpracování rozumím, proč vlastně si Bůh Židy vybral jako svůj vyvolený národ a to, že mi starozákonní Bůh připadá mstvivý a krutý, se tímto filmem rozhodně nikterak nezměnilo. V tomhle ohledu si mnohem lépe dokázal poradit Mojžíš, i když jinak byl v lecčemž horší, zejména pak ve výběru herců (ač Ben Kingsley, David Suchet nebo Geraldine Mc Evan, jsou extratřída, na role mladých lidí se vůbec nehodili) nebo v některém až příliš podrobném líčení příběhů. Zpět k tomuto zpracování, hezké bylo jak Mojžíš vysvětloval Jozuovi podobenstvím, proč je třeba se bránit a že ne vše Bůh učiní za ně ;-) Připomnělo mi to sympatická Ježíšova podobenství z Nového zákona.(6.6.2012)

 • KrestanFilms
  odpad!

  Bible je nejrozšířenější knihou světa. Není proto divu, že z ní čerpají i filmaři. Nicméně je ironií, že točí film o Mojžíši a našem nejmocnějším Bohu a dovolí si zcela překroutit Jeho slovo?! Aneb - tento film se drží Bible jen velmi, velmi zhruba. Vlastně jen té úplně nejzákladnější linie. Všechno ostatní je úplně překroucené. Kdo to nikdy nečetl, možná to ani nepozná, ale ti co četli jsou nesví doslova už od prvních minut filmu. Každopádně Bible je jediná kniha, do které se nevyplatí zasahovat... (viděl jsem jen první část a i ta byla utrpením po celou dobu)(3.12.2017)

 • misterz
  ****

  Milé prekvapenie. Nemalo to síce také výborné herecké osadenstvo, ani tak bombastickú, pompéznu výpravu ako verzia z r. 1956, no zato mi to prišlo po tejto stránke reálnejšie. Kostýmy už neboli tak nablýskané a dobová atmosféra sa mi zdala vernejšia. No za hlavné plus považujem skutočnosť, že bola do dejovej linky šikovne zakomponovaná zmienka o faraónovi Achnatonovi - prvý odvážlivec, ktorý sa pokúsil presadiť monoteistické náboženstvo v dejinách. Dosť možné, že sa niektoré kočovné kmene v tých dobách nechali nábožensky inšpirovať. Avšak narozdiel od iba stále len legendy o Mojžíšovi, Achnatonova existencia a jeho pôsobenie je i hmatateľne a historicky dokázané. 80/100(10.1.2017)

 • majo25
  ***

  Samozrejme, že tento televízny film nemá na svojich starších kino-bratov, ale čakal som, že aspoň svojho staršieho televízneho brata dobehne/predbehne. Nestalo sa. Zlyháva hlavne v psychológii postáv, ktorú nemá dostatočne prepracovanú, čo je vzhľadom na dosť dlhú stopáž trochu divné. Inak sa celkom verne drží predlohy, dokonca aj efekty a hercov možno pochváliť. Privítal by som aj viac známejších tvári, ako napr. Šerif, hm....teda Sharif. Škoda, že aspoň ten nedostal viac priestoru. Dokonca práve pri ňom sa vyskytne aj jediná humorná scéna. Celkovo ale film splní svoj účel, je to poctivé televízne spracovanie.(6.9.2015)

 • DrifterSoul
  ****

  Ten prastarý příběh, někde pravdivý a někdy pohádkově vybájený, zde ožil snad dosud v nejlepším filmovém zpracování. Nádherná krajina, ještě snesitelná porce vizuálních triků a podmanivá hudba. Také několik pěkných ženských tváří a opravdová hvězda, Omar Sharif, v jednom asi z jeho posledních filmů....Především ale, silné myšlenky a mravní memento i do dnešních dnů. V čem se liší vlastně dnešní svět od toho dávno minulého ? Stačí si jen uvědomit, že izraelský národ, nyní stejně jako mnohokrát v historii, je nucen opět tvrdě o svou existenci, svobodu, duchovní kulturu a o svou "Promised Land" tvrdě bojovat. Má moji velkou úctu....(27.9.2016)

 • - Natáčení probíhalo v Maďarsku, Tunisku a Maroku. (Terva)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace