Televízna inscenácia hry Jána Palárika. Veselohra, ktorá je namierená proti odrodilectvu, proti národnej ľahostajnosti a hlúpemu povýšenectvu. Klasická zápletka, vybudovaná na zámene osôb. (oficiální text distributora)

Ex_Machina

To je tak keď v 60-tych rokoch mladí 25 roční herci, budúce hviezdy SND ukážu ako hrať, tak dnešná generácia hercov si môže povedať – takto sa to robí do psej matere. Slovenčina v jej najkrajšej podobe skombinovaná s ľúbivými milostnými pletkami nám tu vytvorí koncert na pohladenie duše. Nedivil by som sa keby tento námet s vymenenými identitami bol predlohou mnohým hollywoodskym scenárom. ()

Autogram

Slovensko-maďarské vzťahy a vlastenectvo predminulého storočia sa dajú podať aj humorne a toto povinné čítanie patrilo v škole medzi tie obľúbené. Má to dej, humor, herecké výkony sú výborné a nie nadarmo patrí k hlavným postavám aj najkrajšia slovenská herečka svojho obdobia Milka Vášáryová. Viacnásobná zámena postáv baróna, inžiniera, grófky a slúžky je nevyjasnená až do konca a v zmätku strácajú súvislosť aj ďalšie postavy. –––– Na päť krokov! Vidíte tento kosák? – Ó, tá je surová! – Pozor barátom, lebo ťa kosákom ďobne. ()

Arsenal83

Emília Vášáryová, Božidara Turzonovová, Ivan Mistrík, Michal Dočolomanský, Dušan Jamrich... Réžia Zachar... Treba snáď hovoriť viac? To by mohla byť hra o tráviacom ústrojenstve lariev a furt by to bolo veľdielo. Herci neuveriteľne kvalitní s krásnou slovenčinou (a v tomto prípade s maďarskými nuansami). Jediné, čo mi na tomto diele vadí, je neustále pospevovanie, čo však súvisí s predlohou samotnou. Keď tu ale čítam, že mu vadia prehrávajúci herci, skoro mi zabehla tyčinka v krku. Pán je asi fanúšik hercov typu Prachař. ()

dyfur

....v čase povinného čitania literatúry na škole to spríjemnilo a spopularizovalo povinné čítanie.Nasmial som sa už vtedy ,keď som povinné čítanie kníh mal nasmiech.PS:v súčasnosti niečo ako čitateľský denník alebo rozpis diel,ktoré je nutno pričitať do maturity - neexistuje resp.existuje len vo veľmi oklieštenej forme. ()

Arkanoid

Kratší spôsob, ako sa zoznámiť s dielom naordinovaným ako povinné čítanie. Pery sa zľahka uškrnú kvôli zámene identít, oku lahodia herecké výkony a srdce zaplesá pri spôsobe prezentovania národnej hrdosti. Láska však vznikla príliš rozprávkovo - padnutím do oka, navyše sa nedoriešilo spojenie dvoch ľudí s odlišným postojom k národnej otázke a zápletka sa vyriešila veľmi jednoducho na to, ako začala. ()