Dva mladíci, synové velmi lakotných otců, se zamilovali do dívek, které oplývají krásou, ale nikoli penězi. Oktáv (V. Preiss) se tajně bez vědomí svého otce Arganta (J. Somr) oženil s krásnou, ale úplně chudou dívkou Hyacintou (K. Macháčková). A to zrovna ve chvíli, kdy měl otec v plánu oženit ho s dcerou svého známého, bohatého pana Geronta (J. Sovák). Gerontův syn Leandr (V. Postránecký), zase miluje roztomilou Zerbinettu (H. Maciuchová) a potřebuje peníze, aby ji vykoupil od cikánů, kteří ji kdysi unesli. A to je chvíle pro vychytralého sluhu Skapina, který potřebné peníze z obou otců vymámí. Za své činy ujde trestu, protože komedie má samozřejmě šťastný konec, odhalí se identita obou dívek, a oba sňatky nakonec otcové posvětí... Televizní zpracování klasické Molierovy komedie z roku 1980 poskytlo neobvyklou hereckou příležitost pro nezkrotný temperament Vladimíra Menšíka v titulní roli sluhy Skapina. (Česká televize)

vypravěč

Vše v této molièrovské hříčce hraje pro Vladimíra Menšíka - a on hraje za všechny. Scény, v nichž se neobjevil, přerušovaly vyprávění, a kdyby byly jen o něco delší, snad bych měl pocit, že se dívám na nějakou pokleslou estrádu na divadelní motivy. Menšík byl bezesporu geniální komik a zde se své roli odevzdal tak, jak se mu to na normalizačním televizním „nebi“ povedlo jen málokrát. Možná proto mi z toho bylo spíš smutno než do smíchu. Molièrovy šípy kolem střílely - a kdo mohl, je tupil… ()

Radek99

Televizní adaptace klasické Molierovy komedie byla na obrazovky převedena v pořadí již podruhé (poprvé to bylo v 60. letech a exceloval v ní František Filipovský) a v rutinní režii režijního nestora Františka Filipa má možná opět trochu handicap v příliš komplikované zápletce a podivuhodné koncentraci ,,náhod", tak typické pro kusy klasických frašek, tahle komedie o mazaném sluhovi (její námět je typicky dobový a dá vzpomenout třeba na adaptace Goldoniho Sluhy dvou pánů) má ovšem v této konkrétní inscenaci jednu nespornou výhodu - a tou je živelné herectví Vladimíra Menšíka. Když k tomu připočteme plejádu celé řady dalších hereckých mistrů, vyjde nám z toho jedno příjemně ztrávené televizní odpoledne s archivem ČT... ()

D.Moore

Vladimír Menšík se v roli Skapina tak rozjel, že ať je právě na scéně se sebevětším a sebelepším hercem, ten druhý najednou vypadá jako pouhý přihrávač (s jeho temperamentem v tomto snímku dokázal držet krok vlastně jen Jiří Sovák). Neznamená to ale, že by ostatní hráli nějak mizerně. Jen prostě nemají tak atraktivní a zábavné postavy. Jak tomu ostatně u Moliéra bývá zvykem. Stopáž hodina a něco byla akorát. Hezká televizní jednohubka. ()

LiVentura

"Ty Skupino, eee, Scapine!!" Zvolá typickým tónem hlasu Sovák v roli lakomého měšťana. Nádhera, všichni perlí. :-)) ()

Bigrambo

Zábavná adaptace Molièrovy hry pod taktovkou Františka Filipa. V hlavní roli exceluje Vladimír Menšík, který se pro tyto role ukecaných a výřečných postav prostě narodil. Zdatně mu také sekundují v rolích "tupých" měšťanů Jirka Sovák a Josef Somr. Komedie o sluhovi, který má v kapse vždycky nějaký ten "vychytralý plán," přináší celou řadu vtipných momentů, u kterých jsem se řezal smíchy. Čili pokud máte chuť se od srdce zasmát, nezbývá mi než tento kousek vřele doporučit! ()

Aky

Je potřeba smířit se s naivitou a výslovností samotného žánru. Jakmile se člověk dostane přes to, může se už jen bavit hereckými kreacemi, při nichž se herci evidentně sami bavili. ()

6thSun

Ve vší úctě k ostatním, tenhle film od základu staví Menšík a svým způsobem ho i zachraňuje. Pokolikáté už? ()

Padme_Anakin

Zábavná taškařice se skvělými herci a herečkami, to je tak, když se mladíci z lásky žení, či chtějí ženit, bez souhlasu svých otců, skrblíků.. Vstoupí do dění jeden sluha, jeho nespoutaná živelnost, zajímavé a neotřelé nápady a především osobitost, Vladimír Menšík je tady úžasný.. Hana Maciuchová ve vedlejší roli okouzlující.. ()

Krt.Ek

Stojí a padá s živelným výkonem Vladimíra Menšíka v titulní roli. A Molière asi musel vlastnit stroj času, jinak si nedovedu vysvětlit, jakým způsobem mohl - když v tom 17. století sepisoval stejnojmennou divadelní hru, jež komentovanému TV filmu posloužila jakožto předloha - spoiler opsat pointu Šílené smutné princezny? 70 % ()

kajas

Docela sympatická hodinová adaptace méně známé Molièrovy hry (alespoň u nás na škole se o ní neučilo). Kromě bardů Menšíka se Sovákem stojí za to vypíchnout i představitele dvou milostných dvojic - Preiss + Macháčková a Postránecký + Maciuchová. ()

dyfur

……dobré...TOP českí herci...bavilo....len by mňa zaujímalo v dobe vzniku diela (1671) to bolo akože zo života ? alebo  aj vtedy tam už sa to bralo ako nejaká "mimorealitka".... ()

otík

Koncert Vladimíra Menšíka v roli sluhy Scapina, který vždy všechno zařídí ku prospěchu svému i svých pánů. Místy nebylo mírně rozumět, ale jinak to je výtečné televizní zpracování divadelní hry, ve které se sice z počátku divák moc neorientuje, ale během hodinové zábavy se vše dá do pořádku. Hudba: Vlastimil Pinkas na motivy J.B. Lullyho ()

dr.fish

Menšík řádí jak černá ruka. Očividně v té hře vidí prázdný prostor, který se snaží vyplnit . To se mu zdaří jen zčásti, příběh je prostinký a na tak dlouhou stopáž to je prostě málo. 65% ()

Skuby47

Mám velmi ráda tuto komedii, která jako by byla pro Vladimíra Menšíka ušita panem Moliérem přímo na tělo. Viděla jsem ji několikrát a snad ji ještě několikrát uvidím. Stačí se posadit do křesla a nechat na sebe působit tento koncert naší herecké elity a všechny chmury a starosti jsou pryč. Hláška : „ A já do něj tou holí….“ je nezapomenutelná. Živelnému výkonu Vladimíra Menšíka neodolatelně sekundují Jaroslav Moučka, Jiří Sovák a Josef Somr. Myslím, že pokud by pan Moliér někde shůry jejich výkon sledoval, určitě by byl taky spokojen. ()

Stegman

Komedie ze 16.-18.století mám rád (např. Volpone, Impresário ze Smyrny, Mnoho povyku pro nic). Cením si je pro jejich zábavnost, zběsilé tempo vyprávění a nečekané zvraty. Tady z toho všeho najdu asi jen rychlé tempo. Přesto se skoro celou dobu nudím! Menšík se snaží, ale celou hru nezachrání. Sice nevím, kdo je na vině - autor nebo režisér (nebo kdo vlastně), ale jedno vím - Scapinovi se příště radši vyhnu. ()

filmmovier

Klasická Moliérova komedie (jedna z těch lepších) v nadměrně povedené české televizní adaptaci plné těch největších hereckých velikánů. Ačkoliv tentokrát všichni jen tak nějak přihrávali (ale pořád naplno a naprosto neuvěřitelně) ve famózní Menšíkově one man show. Je to kouzelné a povedené, je to prostě Moliére. 80%. ()