Válečníci

投名狀

The Warlords

Bojovníci

Akční / Drama / Historický / Romantický / Válečný

Hong Kong / Čína, 2007, 109 min (SE: 126 min)

Tak tomuhle já říkám bitevní scény - krásné, velké, přehledné, krev stříká na všechny strany a končetiny létají vzduchem. Hlavní trojka přátel, která se spojí krevním poutem, aby nakonec dosáhla slávy a velkého vítězství a přesto dospěla k tragickému konci, je velmi dobře obsazena. Jet Li je přesvědčivým a nemilosrdným vojevůdcem, Andy Lau nesmírně charismatickým, dobrým a poctivým velitelem a Takeshi Kaneshiro krásně naivním a slepě důvěřivým chlapcem. Je tam pár ne zcela jasných scén a nelogičností, ale 127 minut mi uteklo ani nevím jak, takže jasná 4*.(24.7.2008)

Poprvé jsem zhlédnul Jeta-Liho v mírně negativní roli a střihl si jí parádně, ten nezklamal spolu s vynikající hudbou, která mi místy až podezřele připomínala OST Gladiátora. To se ovšem nedá říct o zbytku. Každou chvilku někdo roní slzy kvůli všemu, děj se zamotává sám do sebe, vytváří ze sebe jeden velký paradox a bojů se člověk také moc nedočká. 60%(15.8.2012)

TV/// Obsazení 9/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Výprava 7/10/// PLUS: je radost když se bok po boku sejdou v jednom filmu takové herecké hvězdy jakými Li, Lau a Kaneshiro dozajista jsou, dejově je film obsáhlý a zaobírá se velkou částí Čínské historie (1861-1870), ač to ze začátku nevypadalo film vás strhne velkou dávkou emocí a smutným koncem, rovněž přerod hlavní postavy z poraženého generála, přes banditu a znovuvybudování slávy až po jeho proměnu v zápornou postavu je nevýdaný MÍNUS: úvodní nepřehlednost mi vadila a neznalost nebo nepochopení souvyslostí na zážitku spíš postupně ubíral, závěr je opravdu hodně tragický a já mám rád šťastné konce, rovněž bojová choreografie byla místy až moc akční a méně věrná skutečnosti./// Shrnutí: Je dobré si občas pustit něco kultruně odlišného. Nicméně u tohoto filmu bych doporučil větší připravenost v tom smyslu aby jste věděli co zhruba čekat, jinak vás to pěkně semele./// Celkem 71%///(10.7.2013)

Na nový film Jet Liho jsem se moc těšil, jak jsem viděl to herecké obsazení, řekl jsem si, to ani není možné. Tři takové esa v jednom filmu. Příběh není zas tak plochý jak někteří popisují, je tam pár zajímavých dějových zvratů. Zajímavé je sledovat Jet Liho postavu jak se v průběhu filmu mění. Bojové scény jsou to nejlepší, fakt luxusní. Hodně povedený snímek!(30.1.2008)

Jak jsem na to koukal, tak mi to stále připadlo víc a víc jako remake hongkongské klasiky Ci ma/Blood Brothers z roku 1973, která se mi líbila víc ... Tohle je dobré, ale trochu přeplácané, prodlužované a atmosférou a hereckými výkony na původní verzi to nemá. Ale jinak dobrý film...(10.2.2010)

• Andy Lau

• - Hlavná postava mala byť pomenovaná Ma Xinyi (podľa vojenského generála neskoršej dynastie Qing, ktorý žil v rokoch 1821-1870). Nakoniec scenáristi zmenili meno postavy na Pang Qingyun kvôli tomu, aby sa nedostali do konfliktu s Maovými potomkami, ktorí sa domnievajú, že ich predok bol dobrý človek. (m.a.t.o.)

• - Hlavná bojová sekvencia bola v scenári podrobne popísaná na 20 stranách a natáčala sa súčasne na 8 kamier. (m.a.t.o.)

• - Filmári mali k dispozícii až 500 koní. (m.a.t.o.)