Úhel pohledu

Vantage Point

Uhol pohľadu

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2008, 90 min

Něco mezi 4* a 5*. Jde o opravdu velice povedený akční film s výbornými herci v hlavních rolích, krásnou hudbou a výbornou kamerou alá Greengrass, která bravurně snímá různé honičky a přestřelky (a že jich ve filmu není málo). Po celou stopáž jsem se opravdu výborně bavil. Těm 5* schází jen trochu více propracovaný konec.(1.6.2008)

Postavy si Hrají na Honěnou, scénář na scHovávanou. Bašta popkornového relativismu, která nabízí ideově obstarožní, ale nečekaně svižnou a formálně precizní skládačku. Jen škoda, že perspektiva, která by mě bývala zajímala nejvíce, se rozplynula, že odpovědi, které měly být alespoň naznačeny, zůstanou někde ve skriptu v poznámce pod čarou. Deset minut, miláčku? Tssss.... 7/10(12.7.2009)

Efektně a pekelně dynamicky natočená jízda. Tak to by bylo vše ohledně kladných stránek a nyní se zaměřme na nedostatky. Všechny vyskytující se postavy jsou ukázkou scénáristického kýče! Na začátek jedno megaklišé, chrabrý bodyguard Dennis Quaid má trauma z minulosti, kdy při ochraně prezidenta skočil do cesty kulce. Dále se nám v příběhu vyskytuje bodyguard číslo 2, ztracený Mathew Fox, který když poprvé promluví, i autistickému šimpanzovi dojde jak se jeho postava vyvrbí. Režisérka televizního přenosu Sigourney Weawer, tady musím tvůrce pochválit za nepředvídatelnost, nikdy bych nečekel, že postava ztvárněná takto slavnou herečkou bude zcela bezvýznamná. Americký turista Forrest Whitaker, jeho postava je z celého filmu asi nejlepší, škoda jen že trpí tzv. syndromem Svatého Ježíše, to znamená, že je absolutně, ale úplně absoabsoabsolutně hodný a obětavý. No a jako posledního hrdinu bych zmínil Williama Hurta jako skvělého a úžasného amerického prezidenta, který má tu smůlu, že všichni jeho ministři a nejvyšší představitelé Států jsou válkychtivé svině a vůbec jim nejde o světový mír a obecný blahobyt. No a už vůbec se nebudu zmiňovat malé holčičce se zmrzlinou v ohrožení, superzlém záporákovi a hodném záporákovi, který sice dělá špinavou práci, ale jen proto, že mu zlý záporák unesl bráchu, no a podobně, prostě charakterově je Úhel pohledu totální béčko. Další výtku bych měl k tomu, že film je točený stylem, aby ho pochopil i ten největší debil. Postavy mluví nahlas samy pro sebe o tom, co jim přijde podezřelé, nebo co mají v plánu udělat a jak, to aby se divák neztratil. Nebo neustále zdlouhavé vracení záběrů vždy, když se příběh přenese na vyprávění další postavy, holt by to někdo nemusel poznat a pak by byl chudák zmaten. Konec je typický, taková „překvapivá“ třešnička na dortu. Možná jsem moc kritický a hledám v akčňáku to co v něm hledat nemůžu, ale tenhle film se tváří seriózněji než obyčejný akční nářez, přitom není! To že jde vykradené Hadí oči už vůbec vytahovat nebudu!:-)(1.11.2008)

Všechny postavy jako by vypadly ze šablony. Hrdinný prezident, sympatický ochránce, dobrácký černoch, roztomilá holčička, přismahlý terorista a jiní jim podobní vystupují v zajímavě podaném akčňáku, jehož podřízenost mainstreamu je, přes dobrý nápad s opakováním jedné časové linie, neoddiskutovatelná. Kdo to překousne, bude se hodinu a půl bavit víc než obstojně. Závěrečná automobilová honička vypadá dobře, ale cítil jsem u ní tak trochu dejavu... no jo, když já jsem se včera díval na Bournea. Být Vantage Point méně naivní a více nekompromisní a tvrdší, byla by zde šance na pět hvězd - tyhlety filmy hrající si s časem mám prostě rád.(1.9.2008)

Zábavná jednohubka, která mi sice půldruhou hodinku náramně zpříjemnila, ale právě její rázovitost mi vadí. Adrenalinem nešetří, dobrými herci už vůbec ne, ale daleko víc bych si ji užil, kdyby se skutečně jednalo o původně zamýšlený scénář k celovečerní 24 a já bych s hlavní postavou (tím pádem Bauerem) dokázal najít společnou řeč. Takhle zůstává efektně, ale až příliš letmo navržené trauma. Režie svižná, propletenost postav a linií dostatečná, ale v hlavě mi zůstalo jen pár okamžiků a současné vyvrcholení všech pohledů.(13.7.2008)

• - Premiéra filmu se odehrála 12. února 2008 právě ve městě Salamanca ve Španělsku. Zúčastnil se jí režisér i hlavní představitelé filmu. (don corleone)

• - Spoiler: V průběhu finální automobilové honičky, kdy americký agent Thomas Barnes (Dennis Quaid) stíhá teroristy Kenta Taylora (Matthew Fox) a Javiera (Édgar Ramírez), jsou přední nárazníky, světla či kapota jejich automobilů Opel Astra několikrát zdemolovány a následující scéně jsou už opět zcela netknuté. (Awesomer)

• - Představitel prezidenta USA William Hurt se před natáčením sešel s Billem Clintonem, aby se s ním o roli hlavy státu poradil. (109)