Street Kings

Králové ulice

(festivalový název)

Krimi / Drama / Thriller / Akční

USA, 2008, 104 min

David Ayer a zkorumpovaná policie (už zase?) z předměstí Los Angeles (tak tak, zase). Že tenhle chlapík umí prokázal jak jako režisér tak i jako scenárista. Druhý zásadní člověk pro Street Kings je James Ellroy. Ten rozhodně víc než pouze umí, to je neoddiskutovatelný fakt. Street Kings jsou jako takový turek. Sice již potřetí udělaný do stejného nevymytého hrnku, v kterém zůstal lógr po Training Day a Drsných časech, ale až nyní je to ta pravá káva. Silná, temná, hustá, hořká a především lahodná až hanba. Ale není to ten pravý šálek pro každého. Pro oslazení byly přihozy i kostky cukru v podobě perfektních hereckých výkonů. Zvláště Reeves dává zapomenout na mdlá představení z poslední doby a Whitaker jakoby rovnou říkal "sorry za nejsměšnější výkon mé kariéry v Úhlu pohledu" (stále však trochu moc tlačí na pilu, to u něj nebývalo zvykem). Street Kings mají našlápnuto na kriminálku roku, byť se dle zdejších ohlasů zdá, že zřejmě pouze v mých očích. Mě to ke štěstí stejně bohatě stačí i tak. Pět hvězd v rámci žánru, jinak za silnější čtyři. Uznávám totiž, že pár zádrhelů se tu najde, ale nic co by v kriminálce závažněji vadilo. Pro příště by však Ayer mohl zkusit bodnout zase do jiného hnízda. Talentu má až příliš mnoho na to, aby zůstal zastrčen ve škatulce jednoho tématu.(1.6.2008)

Už po zhlédnutí traileru jsem tušil, že budou Street Kings něco na způsob Pride & Glory, nebo Training Day a měl jsem pravdu. Kriminální drama z přostředí zkorumpovaných policistů mělo vždycky v mém filmovém srdci místo a nejspíš tomu tak vždycky bude. Příjemně mě překvapil Keanu Reeves, protože jsem na něj po filmu The Day the Earth Stood Still tak nějak ztratil chuť, ovšem na tuhle roli se hodil perfektně. Nejvíce mě ale oslovil Forest Whitaker, který si našel cestu do mých oblíbených herců... 85%.(15.6.2009)

Keanu Reeves coby oprstýnkovanej policejní drsňak Tommy Ludlow, co ráno po zazvonění budíku hnedle kontroluje pistoli, aby mohl dopadnout (lépe zastřelit) další grázly, co se prohání po losangeleských ulicích. David Ayer, sic jde ruku v ruce s moderními trendy, mu nabízí jen velmi tradiční děj o morálce v policejním světě a mě už zrovna nebavilo poslouchat tuhle lehce obehranou písničku. Těžkotonážní policejní buldoci se s ničím nepářou, přičemž Tommy je nejvýraznějším architektem nočních jatek. A sic to není žádný svatoušek, má tu smůlu, že stojí na špatném konci spletitého korupčního provazu. Tvůrci nabídnou několik skvostných akčních scén, ale stejně jako mě Ayer ani před třemi lety neuspokojil svými Harsh Times, kde se rovněž snažil být za každou cenu ultradrsnej a vulgární, tak i pro tentokráte si myslím, že by se jeho atmosférický thriller více vyjímal na nějakém pěkném lesklém nosiči v půjčovně. Michael Mann je Michael Mann!!(29.5.2008)

To máte tak. Když takovýho zkorumpovanýho policajta zastřelíte, tak je s ním ámen. A když ho zastřelí Keanu Reeves, tak je s ním ámen dvakrát. Příběh je až moc jednoduchej co do motivů, kromě syrovýho podání toho moc nenabízí, nějaký zajímavější charaktery už vůbec ne, Reeves filmem projede jak odbržděnej kamion, kterej se nikdo pořádně nepokusí zastavit. Když zkorumpovanci udělaj jednu chybu v autě typu vyslepičim hrdinovi všechny plány než ho sejmu, abych mu dal dost času se osvobodit, budiž, ale když to úplně stejně proběhne o pět minut pozdějc, už má člověk chuť vydat příručku "100+1 chyba filmového padoucha: Jak zajistit úspěch podlého plánu" + 2CD s příklady. Training Day byl lepší, tohle je prostě tak nějak nevýrazný.(9.11.2009)

• Skejpr

Zklamání. Předvídatelný děj bez jakéhokoliv zapamatovatelného momentu a také prapodivné herecké výkony. Dokonce i ten Whitaker mi nějak nesednul. No a jediný opravdový klad - Hugh Laurie, si to svoje odbyl za jeden natáčecí den... Street king nemají co nabídnout. Vůbec nic. I ta relativně slušná atmosféra je zabitá naprosto průměrným vizuálem...(4.3.2009)

• - Postava šéfa oddělení, kterou hraje Forest Whitaker, v jednom z dialogů označuje Toma Ludlowa (Keanu Reeves) za hrot kopí, stojící proti zločinu. V předchozím filmu Keanu Reevese Constantine, bylo Kopí osudu hlavní relikvií příběhu. (Caszidy)

• - Jako scénáristu se jim povedlo ukořistit Jamese Ellroye (L.A. přísně tajné, Černá Dahlia). Ellroy má se zločinem vlastní zkušenost. V roce 1958, když malému Jamesovi bylo deset, tak mu brutálně zavraždili maminku. Ellroy v roce 1996 napsal své memoáry "My Dark Places." (Rodriguez)

• - Autor soundtracku Graeme Revell je podepsán i jako tvůrce hudby k PC hře Call of Duty 2. (Jurij)