Reklama

Reklama

Krvavý úsvit

  • Kanada September Dawn (více)
Trailer 1

Šokující kus americké historie nemůže překazit pouto lásky
Film je založen na skutečné události, která se odehrála v roce 1857 v Utahu a je známá jako Masakr u horských luk.
Skupina Arkansaských osadníků cestující přes Utah byla napadena místními mormony. Ti ve jménu Boha povraždili 140 žen, dětí a mužů. Uprostřed této noční můry stojí dva mladí milenci. On je mormon a ona patří k nenáviděným osadníkům. Může tato láska přežít v atmosféře podezřívavosti a vzájemné nevraživosti těchto dvou skupin? (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (28)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Docela koukatelné drama o jedné sektě a skupině osadníků. Ale neděsme se tehdejší barbarskostí tehdejší Ameriky. U nás ve staré dobé Evropě se také děla ještě v polovině devatenáctého pěkná zvěrstva. Začátek se trochu táhl, ale jakmile došlo k rozhodnutí vůdce Mormonů Johna Voighta osadníky zlikvidovat, dostal snímek spád. Film spíše než co do hereckých výkonů vyjma Voighta zaujme spíše tehdejšími reáliemi a tak trochu jinak přiblíží tehdejší osidlování Ameriky. * * * ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Asi najviac utrpenia a strát na životoch priniesla viera v boha, nech už myslíme ktoréhokoľvek. Na chvíľu sa zamyslite a porozmýšľajte, koľko rôznych bohov, vyznaní a druhov viery existuje. Nestačili by riadky...Ktorý je ten pravý? V mene boha sa zabíjalo, mučilo, upaľovalo, prevychovávalo...O podobných šialencoch rozpráva tento príbeh podľa skutočnej udalosti. Herecké výkony primerné, teda až na J.Voighta, ktorý trčí nad ostatnými a s prehľadom dominuje. Podobne do priemeru radím aj film celkovo, pretože okrem príbehu je všetko ostatné naozaj iba priemerné a nič na tom nezmení ani záver. Zaujímavý na pozretie, zaujímavý na zamyslenie, ale určite to nie je film ku ktorému sa budete radi vracať.60%. ()

Reklama

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Zajímavý snímek na téma náboženského fanatismu a nesnášenlivosti. Role zaslepeného biskupa padne Johnu Voightovi jako ulitá, stejně temnou postavou - byť se dějem jen několikrát mihne - je i sám vůdce mormonů Brigham Young. Podle Dějin křesťanství Paula Johnsona to byl právě Young, kdo po Smithově smrti zavedl mnohoženství, odvedl mormony do Salt Lake City a zásadním způsobem se rozešel s konvenčnějšími křesťanskými směry. Právě díky jemu se Svatí posledních dnů dostali do řady krvavých konfliktů s většinovou americkou veřejností a hluboká nedůvěra vůči nim přetrvávala po velmi dlouhou dobu. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Jeden z námetov, ktorý dokáže v divákovi zvýšiť krvný tlak, aj keď na druhú stranu treba povedať, že nešlo o nič nezvyčajné a nečakané. Z histórie vieme, že podobným vraždiacim, maniakálnym fanatizmom bez štipky ľútosti a zdravého rozumu si v dejinách prešlo každé náboženstvo alebo sekta, výnimkou neboli ani Mormóni. Smutné, desivé, ale pravdivé a hlavne nepotrestané, to bolí asi najviac. Škoda, že sa snímku nechopil zručnejší režisér, mohla z toho byť výpravná atmosfericko-emocionálna bomba, takto vo mne zostáva len pocit ľútosti nad premárneným potenciálom. 55/100 Videné v rámci Tour po Amerike. ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Masakr u Horských luk, to zní jako dosti výživná a inspirativní látka, že? Skoro jako holocaust. Jenže mám pocit, že scénárista si říkal: "Jakpak já to udělám, aby na to šly ty masy, o které jde mně i pánu producentu? LOVESTORY!" Dobře, tak tedy lovestory, ovšem kýčovitá. A jak lépe ji začít než pohledem překrásného mladíka a překrásné slečinky, z kterého je jasné, že ti dva se zamilovali na první pohled. Ach, to je krása! Nyní musíme ukázat, jak čisťounké bílé lilie jsou tyto dva kvítky! Ona stará se láskyplně o děti jakéhosi vdovce, on, ač mormon, nemá dosud žen. On krotí svým citlivým přístupem toho nejvzpurnějšího koně, Ona jej přitom sleduje a láskou jen září. Zatím se však stahují mračna, která jsou líčena tupými prostřihy mezi modlícími se křesťanskými osadníky a mormony. Křesťané emanuji božské světlo, jsou plni zřetelné Pokory a Lásky, mormoni mají krví podlité oči fanatiků a odříkavají své modlitby jak čarodějky na sabatu. Jelikož samozřejmě divák dopředu ví, že dojde k masakru a křesťané budou povražděni, čeká na to, jakým způsobem bude zobrazen. Tu vložím opět do úst režiséra fiktivní slova: "Aj, aj, to je drsné, to je drsné, to by náš masový divák nemusel vydržet, musím to udělat dojemné, ale ne zdrcující. Jak jen na to, jakpak? Aha, pryč s nářkem a chroptěním umírajících (či alespoň je utlumit), výstřely a tklivá hudba jako ozvučení postačí. A zpomalit, každý divák ví, že zpomalené je dojemné a tragické. A žádné dlouhé záběry, ať nemá čas s těmi umírajícími doopravdy cítit, rozstříhat na malé kousíčky. A dvojexpozice s pobíhajícími koňmi. To už můj divák vydrží a mile si popláče." I kdybychom hleděli na tuto scénu z hlediska akčního (což je asi zvrácené), mnoho bychom si nepomohli. Tu záběr na střelce, střih, tu záběr na umírajícího, střih, to záběr na útěk, střih, tu záběr na záchranu v poslední chvíli. SPOILERY. Další momenty scénáře jsou také dosti tupé. Hoch díky lásce prozře, že mormonská církev není ta nejcírkvovatější, snaží se zachránit děvče svých mokrých snů, leč milá mu dojemně zhyne v náruči. KONEC SPOILERŮ. Převedení této události lze bez problémů označit za tupé, schematické, plné plochých postav a nedůstojné smrti "zpracovaných" osadníků. Silné **. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (2)

  • Až do dnešných dní sa mormonská církev zrieka akejkoľvek zodpovednosti za tento masaker a naďalej popiera, že by s ňou mal Brigham Young čokoľvek spoločné. (Smok)
  • 20 rokov po udalosti opisovanej vo filme bol John D. Lee, adoptívny syn Brighama Younga, jediným človekom, ktorý bol odsúdený a popravený za vraždu 120 mužov, žien a detí pri masakre v Mountain Meadows. (Smok)

Reklama

Reklama