Krvavý úsvit

Scénografie:

Rick Roberts

Kostýmy:

Carol Case

Kdyby šel před vypuštěním „Úsvit“ na pořádný jarní sestřih, někdo zručný by si pohrál se střihem a kamerou zejména v posledním dějství při masakru Gentilů (emigranti z Missouri) a při fanatických „bla bla“ proslovech o bohu se netlačilo tak hrubě na pilu, mohl být film výborným lístkem na cestu zpět, do trpké historie spojených států. Takhle však po jednom shlédnutí jednoho z dalších tragických stavebních kamenů americké historie nebude důvod k opětovnému vracení se. Škoda toho…(8.1.2008)

No...látka zajímavá, leč až na dvě kupodivu pro mne romantické scény, se mi zpracování nejevilo nic moc. John Voight byl rozhodně dobrý a byla zde nádherná ukázka toho, jak vytrhování Bible z kontextu a vůbec fanatismus vede ke zkáze. Jo, mormoni...tak trochu sebranka, že? Politováníhodný masakr s ještě politovánější právní dohrou.(14.4.2018)

Zajímavý snímek na téma náboženského fanatismu a nesnášenlivosti. Role zaslepeného biskupa padne Johnu Voightovi jako ulitá, stejně temnou postavou - byť se dějem jen několikrát mihne - je i sám vůdce mormonů Brigham Young. Podle Dějin křesťanství Paula Johnsona to byl právě Young, kdo po Smithově smrti zavedl mnohoženství, odvedl mormony do Salt Lake City a zásadním způsobem se rozešel s konvenčnějšími křesťanskými směry. Právě díky jemu se Svatí posledních dnů dostali do řady krvavých konfliktů s většinovou americkou veřejností a hluboká nedůvěra vůči nim přetrvávala po velmi dlouhou dobu.(25.2.2009)

Docela koukatelné drama o jedné sektě a skupině osadníků. Ale neděsme se tehdejší barbarskostí tehdejší Ameriky. U nás ve staré dobé Evropě se také děla ještě v polovině devatenáctého pěkná zvěrstva. Začátek se trochu táhl, ale jakmile došlo k rozhodnutí vůdce Mormonů Johna Voighta osadníky zlikvidovat, dostal snímek spád. Film spíše než co do hereckých výkonů vyjma Voighta zaujme spíše tehdejšími reáliemi a tak trochu jinak přiblíží tehdejší osidlování Ameriky. * * *(19.3.2014)

Terence Stamp a Jon Voight se svých rolí chopili vynikajícím způsobem a příběhu dle skutečné události dodávají pocit opravdovosti. Výborná kamera a perfektně odsýpající děj a naturalisticky explicitní scény (neřeknu čeho) utvrzují vyjmečnost naprosto nenápadnému snímku. Škoda ho minout bez povšimnutí.(6.3.2009)

• - Až do dnešných dní sa mormonská církev zrieka akejkoľvek zodpovednosti za tento masaker a naďalej popiera, že by s ňou mal Brigham Young čokoľvek spoločné. (Smok)

• - 20 rokov po udalosti opisovanej vo filme bol John D. Lee, adoptívny syn Brighama Younga, jediným človekom, ktorý bol odsúdený a popravený za vraždu 120 mužov, žien a detí pri masakre v Mountain Meadows. (Smok)