Jarní úklid s.r.o.

Sunshine Cleaning

Komedie / Drama

USA, 2008, 102 min

Americký nezávislý film je buď taký pohodový, s prvkami drámy, alebo rovno sociálna dráma v nejakom zapadákove. Jarné upratovanie je ten prvý prípad, avšak s príklonom ku komercii (ale v zapadákove). Scenár len tak plynie, čo je asi skôr výhodou pre daný žáner, pretože sa tak viac blíži reálnemu životu, ktorý taktiež nepozostáva z pevne ohraničených udalostí, ktoré nám ho delia na rozdielne samostatné časti. Len škoda, že nebol úplne využitý potenciál zápletky s "upratovacou" firmou, že ten jeden poriadny zvrat je tak trochu nasilu a že to celé skôr prešumí, ako uviazne v pamäti na dlhšie. Amy Adams je však vždy prirodzená a vidno, že herectvo ju baví a "nerobí to iba pre prachy".(28.8.2014)

Zajímavej námět s netradičním povoláním "uklízeček biohazardu" je trochu upozadněnej,našlo by se tam určitě víc prostoru pro tragikomický situace doplňující obyčejnej život hl.hrdinek. Jinak je děj všední malej lidskej,chvilkama i nudnej, příběh, ničím nevybočující z americký nezávislý produkce. Ale holky byly sympatický a uvěřitelný. (zdá se mi to nebo Alan Arkin poslední dobou nehraje nic jinýho než starý,mírně nerudný otce/dědy s hovězíma nápadama?)(21.2.2018)

• gicous

Navzdory přítomnosti mých oblíbených hereček, což byl koneckonců jediný důvod, proč jsem se rozhodnul na film podívat, mě Jarní úklid naprosto minul. Je to jeden z těch snímků, který se snaží dotýkat mnoha citlivých lidských problémů, aniž by se ale alespoň na chvíli odvážil jít trochu hlouběji pod jejich povrch. Výsledek je hodně rozporuplný, plný hluchých míst a přiznávám, že do úplného konce jsem se musel dodívat s pořádnou dávkou sebezapření. 3/10(20.2.2014)

Protože mám slabost pro americkou nezávislou produkci, a začínal jsem pociťovat jisté abstinenční příznaky, musel jsem si "šlehnout" další dávku a Sunshine Cleaning se ukázala jako poměrně dobrý "matroš". V první řadě označení komedie není příliš šťastné, protože humor se zde objevuje jen v nepatrných náznacích a jedná se spíše o kouzelné drama ze života s mírnou dávkou nadhledu, o sestrách vláčejících za sebou břímě traumatu z dětství i traumata společenského a kariérního neúspěchu současnosti, které se z nutnosti finančního zabezpečení pustí do neobvyklého podnikání. Film stojí především na duu Amy Adams a Emily Blunt, kterému to nejen velmi sluší, ale také si s rolemi dakázalo herecky s bravurou poradit. Skvěle jim sekunduje jejich otec Alan Arkin. Spokojenost.(27.9.2013)

Amy Adams a Emily Blunt v hlavných úlohách - obe patria medzi moje úplne najobľúbenejšie herečky. No predstava, že tieto dve šarmantné dámy nájdu životné uplatnenie v upratovaní domov mŕtvol, bola pre mňa dosť neuveriteľná. Ale musím uznať, že to bolo nad očakávania. Zaujímavý film s nádychom melancholických spomienok a následných trápení v reálnom živote a pocitov menejcennosti. Veľmi ma potešilo hlavne to, že v ňom nebolo nič akoby nasilu a všetko to bolo také realistické - aj veselé, aj smutné, a zároveň dramatické. Pozoruhodný scenár s viacerými dejovými vetvičkami, ktoré ešte viac pridali na kvalite filmu. Veľmi sa mi taktiež páčilo ako aj uprostred týchto všetkých udalostí si obe sestry k sebe dokázali nájsť cestu dôvery a vzájomného pochopenia.(10.4.2013)

• - Amy Adams si zahrála přítelkyni Johna Krasinskiho v seriálu Kancl (od r. 2005), zatímco Emily Blunt je jeho přítelkyní ve skutečném životě. (hellstruck)