Zbav nás všeho zlého

Dokumentární

USA, 2006, 101 min

Amy Berg

Mick Harvey

Rovnako ako pri Jesus Camp, zastavam nazor, ze cela otazka katolickej cirkvi by sa mala rieist v Haagu. Kedze to co oni robia, je horsie nez vojnove zlociny. Pri tomto dokumente som plakala ako male decko, zimomriavky mi behali po chrbte a bolo mi zaroven na vracanie. nechcem sa ani len na sekundu vzit do role rodicov a deti, ktori verili knazom. A doplatili na to tym najhorsim sposobom.(20.2.2008)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Dokument(23.1.2007)

Už dlouho jsem neměla u dokumentu takhle rozporuplné pocity, že jsem si na jednu stranu říkala, že je to látka neskutečně zajímavá, ale svým zpracováním mě to prostě nutí snižovat chválu. Zpracování je opravdu, jak bylo několikrát napsáno, otřesné. Někdo by řekl průměrné, toporné, já říkám otřesné. Kamera nezáživná, chování oného pachatele až šokující, kdykoli se usmál, měla jsem chuť ho praštit, takže nemůžu hodnotit hvězdičkami zpracování, tím by získal maximálně jednu. Ale budu hodnotit látku, jenž byla zpracována a to je jasných 5, bez debat. Jak je v mnoha filmech omíváno, že otcové, faráři, kněží, jsou vysazeni na malé děti, tenhle dokument mi opravdu otevřel oči a ukázal mi to v reálu. Odečítám hvězdu lítosti a dávám počet, který dávám.(7.10.2008)

Keďže som katolík a v Boha verím, je pre mňa ťažké počúvať, že tí ľudia stratili vieru a cirkev považujú za zbytočnú alebo zlú, napriek tomu, čo sa im stalo. Avšak dá sa to z ľudského hľadiska chápať. Čo sa nedá chápať je postoj kardinálov a vysokého vedenia cirkvi k týmto otázkam. Zatĺkaním iba vyrobili väčšiu nedôveru, umožnili ďalšie sexuálne delikty a umožnili mnohým násilníkom behať si voľne po slobode a ubližovať druhým. O tejto veci treba hovoriť, nie ako sa ukázalo napríklad na tomto filme, že prekladali kňaza a ten si bez toho, aby niekto poznal jeho minulosť páchal zločiny. Pedofília a homosexualita sú zvrátené úchylky, aj keď osobne aj občas nad týmto svojím uvažovaním pochybujem a je o to horšie, ak je to spojené s násilníkmi a naviac v cirkvi, tam kde by mali zastupovať Boha na Zemi, mali by ísť príkladom. Tento dokument bol dobrým krokom, bol zaujímavo prepracovaný, no mohol byť viac, jedná sa tu totiž o veľkú tému, ktorá je svojím obsahom široká a tiahne sa stáročia. Viete, cirkev dokáže ľudí exkomunikovať za rôzne činy, čiže majú akoby nemožnosť sa dostať do neba, čo stále trocha nechápem, keďže rozhodovať o tom bude iba Boh. Taktiež to, či ste boli veriaci alebo nie, tým pádom nemusí hrať najväčšiu rolu, aj keď sa zdá, že je to podstatné najmä u tých, ktorým sa taká príležitosť spoznať dané náboženstvo naskytla. Nemyslím si, že kresťanstvo a cirkev nás ľudí sú len pravidlá, nemyslím si, že treba mlčať a držať krok, tak ako bolo povedané vo filme, pravý katolík je revolucionár, nebojí sa bojovať za správne veci, nebojí sa ťažkým veciam postaviť čelom a to je mi vlastné. Kristus sa mal nahnevať iba keď vstúpil do chrámu, ako bolo povedané vo filme, teraz to neviem isto, či to bolo iba vtedy, ale je to akýsi symbol toho, že medzi nami ani v tejto hierarchii nie je všetko v poriadku a vina spadá na viacerých. Najmä bývalý pápež Benedikt XVI. si za to vypočul veľa kritiky, pretože mal možnosť s tým niečo robiť ešte keď bol len kardinálom, či neskôr, samozrejme aj Ján Pavol II. si za to určitú kritiku odniesol, lebo aj keď sa k nemu možno všetko, možno veľa, či len veľmi málo nedostalo, tak bol v jej čele tu na Zemi ako osoba zastupujúca Boha a preto jednať starými zvykmi bolo zlé. Nastal tu odliv kresťanov, nárast nedôvery, strata viery a nehorázne sumy vyplatené na odškodnom, na ktoré sa zbierali katolíci po celom svete. Od roku 2006 a s nárastom podobných výpovedí sa začalo konať intenzívnejšie, ale stále to nie je najlepšie, aj keď už sa aj samotní pápeži ospravedlňujú a jednajú rázne najmä u ľudí, ktorí sú duševne chorí a dostali sa na určité funkcie. Je mi tých obetí ľúto, tento dokument je účelový, čiastočne svoju úlohu splnil, no mohol sa na to pozrieť viac a aj trochu obšírnejšie, aby to nevyznievalo tak, že Boh neexistuje, lebo mi ľudia si navzájom ubližujeme a on do toho nechce zasiahnuť nami viditeľným povrchným spôsobom. Napríklad, že niekoho nepostihne infarkt alebo ho netrafí blesk alebo niečo podobné, či že sa niekomu niečo prisnije, či dostane vnuknutie a rázom všetko toto, čo sa deje napríklad na malých deťoch zastaví. Skúste sa na to pozerať s nadhľadom, aj keď tu je ťažké niečo také, lebo tí ľudia ozaj trpeli a sú obete. Ľudia by mali prestať byť poslušné ovce pri nesprávnostiach, mali by sa ozvať a bojovať, no nestrácať vieru a mimochodom pýtam sa, vyšetrovacie orgány štátov robili čo? Delikty treba nahlasovať a vyšetrovať, kňazi predsa nie sú imúnny tunajším zákonom, veď prečo by takých nemali poslať do väzenia, dokonca aj keď sa zločinov dopustili v inom štáte, ale ten delikt je trestný aj v štáte, do ktorého utiekli. Názov dokumentu je dobrý, tiež ma mrzí, že to niektorí zobrali ako možnosť kopnúť si do cirkvi, do kresťanov, do viery v Boha, aj keď mnohí ani nevedia, aký zmysel má ich život vo vesmíre, z kade sú a kam smerujú. Želám vám všetkým mier, lásku, odvahu, silu a chápavosť.(25.5.2013)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $201,275Tržby Celosvetovo $327,205(18.2.2009)