Zbav nás všeho zlého

Dokumentární

USA, 2006, 101 min

Amy Berg

Paula Zahn (a.z.)

Takéto silné emócie dokáže vytvoriť len sám život. To, že je cirkev mafiánske zoskupenie s jediným cieľom a tým je zarábať vie mnoho ľudí. Mnoho je ale aj tých, ktorý slepo veria jej čistote a dávajú jej obrovskú moc. Moc, ktorá stojí dokonca nad zákonom. Keď sa už chce cirkev tak dištancovať od okolitých svetských vecí, prečo nezaviedla povinnú kastráciu farárov? Niečo na spôsob obriezky v židovstva, s ktorého pôvodne vzišla. Praktiky ktoré sú bežné v podobne hierarchicky fungujúcich drogových organizáciách fungujú aj tu. Nehľadiac na obete z radov zákazníkov obchody frčia ďalej takže nič sa nestalo, nikto nič nevidel a prípadne sa zaplatí mlčanie. Je smutné, že oči mnohým otvorí až rodinná tragédia. Jeden za všetkých, všetci za jedného...koľkých miništrantov skrýva potom vo vatikánskej kopke herr Sweinzinger? Do pekla pôjdu všetci papeženci bez rozdielu! Hnus!(13.12.2011)

Zpracování tohoto dokumentu není úpně nejlepší (dabing) ,ale to o čem dokument pojednává je vystiženo velmi dobře.Nedokážu si představit jaké to je, být v kůži rodičů zneužívaných dětí (zneužívaná 5ti letá holka,proboha !!!!) nebo dokonce obětí samotných.Nejvíc mě,ale dostal konec, kdy se dozvíme že ( vrchní válečný štváč a masový vrah -moje pozn.) G.W.Bush na žádost Vatikánu zaručil papeži Benediktu XVI. imunitu před stíháním v USA ,které bylo vedeno z důvodu obvinění " ze spiknutí za účelem utajení pohlavního zneužívání."Hnus,hnus,hnus..Na to člověk ani nemusí být konspirační teoretik....(6.1.2012)

Znepokojivý dokument, ktorý otvára oči. Pôsobivo natočené, autentická spoveď a rozhovor so smilníckym farárom pridávajú na hneve a poburujú ešte viac. Ideály cirkvi sa rúcajú ako domček z karát. Paradoxne práve takéto filmy mohli byť prostriedkom ako si očistiť meno, no podobné spoločenstvá majú toho za ušami zjavne oveľa viac. 80%.(17.1.2016)

Tak důležité téma by si zasloužilo lepší zpracování než jen hromadu mluvících hlav a statických fotografií. Takhle je to spíš dokument pro ČT2 než pro kina. Naštěstí s přibývajícími minutami, jak se budete ve věci a aktérech více orientovat, je film stále působivější, a konec se opravdu povedl. Někdo by se měl konečně vrátit v čase (asi tak o 2000 let) a zabít J.K. dokud byl ještě čas.(26.11.2007)

Oliver O'Grady bol kňazom vyše 30 rokov. Počas tejto dlhej doby hlásania dobra, lásky či porozumenia, znásilnil vyše 100 detí. Arcidiecéza ukončila jeho konanie svojským spôsobom. Presunula ho na inú farnosť, kde od začiatku mohol páchať to, s čím prestal v predchádzajúcom "kraji". Tento dokument je "úprimnou" spoveďou muža v rúchu, ktorý páchal činy nad ktorými sa rozum zastavuje. Vyobrazuje úprimnú spoveď ľudí, rodín, ktoré s ním prišli do styku v "dobrom i zlom", ale aj postoj samotného Vatikánu. Je len na Vás ako sa na danú vec pozriete. Každopádne - Boh s týmto nemá nič spoločné. Alebo, jedine - že by nebol.(29.1.2014)