Green Day: Kulka v bibli

(koncert)
  • Velká Británie Green Day: Bullet in a Bible
Hudební / Dokumentární
Velká Británie / USA, 2005, 115 min

Velká punková párty z anglického Milton Keynes, kterou kalifornské trio postavilo na písních z nejúspěšnějšího alba American Idiot. Vítr rozfoukal mraky a paprsky zapadajícího slunce upletly romantický večer. Snová atmosféra. Nikoliv však pro obyvatele Milton Keynes, kde za pár minut vypukne punkový rej kalifornských Green Day. Kapela nezvolila Milton Keynes náhodou. Město ve střední Anglii má strategickou polohu – Londýn, Leicester, Birmingham, Oxford či Cambridge co by kamenem dohodil. Spousta studentů i učňů z okolí si nechce nechat událost ujít. Fanoušci přijíždějí ze všech stran. Jejich konečný počet se zastavil na čísle 65 tisíc. Green Day jsou poctěni dosud největší návštěvností. Zájem není překvapením, protože kapela přivezla Amerického idiota. Rozuměj: Green Day tehdy propagovali aktuální album American Idiot (2004). V roce 2005 nejprodávanější deska (8 mil. kopií), oceněná v řadě anket kritiků, včetně Grammy Awards (album roku v kategorii rock a pop).
Slunce už je nízko, když Billie Joe Armstrong a spol. zahajují. Úvodní skladba: American Idiot. Masa lidí se dává do skoku – i nezasvěcenému divákovi u televize padá úžasem čelist. Green Day udeří podruhé: Jesus of Suburbia. Jo, s touhle písní na to kápli. Bezmála desetiminutový punkový opus vyprávějící příběh kluka odkudsi z Buranova se stal až hymnickým. Vyšel měsíc a Billie Joe Armstrong dál neúnavně řeže do kytary. Nelze si nevšimnout propocené černé košile a poněkud rozostřených černých linek pod očima – takhle nějak vypadá novodobý, punkový romantik v koncertním nápřahu. Louku za Milton Keynes proměnil v žhnoucí kotel a sebe pasoval do role kotelníka. Charismatický frontman hraje i baví. A publikum se chytá všeho, co na pódiu vymyslí. Mimochodem, následující den přidali Green Day druhý koncert. Byl beznadějně vyprodaný. A proč název Kulka v bibli? Ne, nejde o punkovou extravaganci. Během koncertování po Anglii si Green Day udělali čas na návštěvu londýnského Imperial War muzea. Mezi exponáty je zaujala bible, do které je zavrtaná kulka. Útlá knížka zachránila majiteli život. (Česká televize)

mi-ib

Viděl jsem jen co dávali na ČT, takže asi jen hodinovou část. Přesto jsem si to skvěle užil. Skoro všechny písničky z alba American Idiot byly převedeny i do videoklipu, proto jsem je znal a mohl jsem si je plně vychutnat znovu s obrázky nádherné atmosféry z turné po Anglii. Rozhovory byly trochu navíc, ale udělali z Bullet in a Bible trochu něco jinýho než jen obyčejný záznam koncertu. ()

E=mc2

To čo sa podarilo Green Day sa nepodarilo žiadnej kapele ktorá začala hrať koncom 80 a zažila vrchol v 90 rokoch. Po 10 rokoch sa vrátili na vrchol. A kde je Offspring, Blink 182, Sum 41, adť...no v Ppppppppppp Všetky trapné U2 môžu len ticho závidieť. Toto sa podarilo len Queen a Green Day. Dovidenia.. ()

zdepapepa

Album American Idiot bylo fakt zaplněné hitama a Bullet to jenom potvrzuje, už od úvodní za světla počínající AI publikum skvěle šílí a když se spustí Jesus of Suburbia, je jasné, jakže další hodina a půl budou ubíhat. To by ale neměli mixovat písničky s dokumentem "on tour". Ačkoliv takový dokument by bylo fajn sledovat, kazí to výsledný dojem z koncertu. Když to člověk ale odsune do ústraní (tak jak posluchači CD verze můžou, ti ovšem mají useknutou (!) Minority, což mi přijde jako kruté a nelidské) má vynikající koncert. Škoda, že byly vystřižený i další songy, jestli měli stejnou atmosféru, rád bych si je poslechnul. To co tu je ale, je nastříháno vynikajícně. Ono taky v prostřihu do režisérského roomu s asi 30ti obrazovkami by to nebyl problém. To bych si dal líbit. Jeho filtry a některé záběry skvěle přenášejí atmosféru. Řemeslně opravdu kvalitně odvedená práce. ()

El Loco

(short version) Keď sa v lete roku 2003 vybrala americká punk-rocková legenda Green Day do štúdia, aby nahrala svoj siedmy album nemohla tušiť, aké veci sa udejú...Aby som priblížil vtedajšiu situáciu, GD sa nachádzali v období, ktoré hudobní kritici zvyknú nazývať „tvorivé vákuum“, nakoľko už niekoľko rokov (presnejšie povedané 9) prešľapovala na jednom mieste a nedokázala žiadnym zo svojich počinov z druhej polovice 90-tych rokov prekonať svoj (dovtedy) masterpiece Dookie z roku 1994 (obsahujúci superhity ako napr. „Basket Case“, „When I Come Around“, „Longview“, či „Welcome To Paradise“), ktorého sa predalo okolo 15 miliónov nosičov a ktorý ich vystrelil na absolútny vrchol nielen punk-rockovej, ale aj mainstreamovej scény. GD sa týmto albumom stali pre americkú mládež totálnymi idolmi - podobne ako to pár rôčkov pred nimi dokázala Nirvana. Lenže po hodoch prišlo bolenie brucha a GD sa nedarilo nadviazať na tento album a nasledujúcimi radovkami (Insomniac, Nimrod a Warning) len upadli do šedého priemeru (i keď predajnosť nebola na zahodenie) a svetu priniesli len zopár pozoruhodných singlov (e.g. „Brain Stew“, „Good Riddance (Time Of Your Life)“, „Redundant“, „Minority“, „Warning“), ktoré však nedokázali ani z jedného z uvedených albumov spraviť zmysluplnejší celok. V spomínanom roku 2003 tak GD stavili všetko svoje úsilie a energiu a pobrali sa do štúdia, aby hudobnému svetu ukázali, že mu ešte môžu niečo dať, pričom sa rozhodli nahrať koncepčné album, ktoré po nahratí mastrov nazvali ako Cigarettes And Valentines....Chlapci však nemohli tušiť, aká tragédia ich postihne...Stalo sa totiž to, že nejaký dobrák im tieto mastre šlohol priamo zo štúdia a z albumu nebolo nič (pozn. aut. krádež mastrov je oficiálna verzia, i keď špekulácie o nevydaní tohto albumu sa rôznia, ale ako príbeh to znie cool...). Nech bolo ako chcelo, GD stáli na rázcéstí, ktoré veľa ciest nepozná. Jednou z nich bolo opätovné nahratie zložených piesní podľa demáčov, nahratie úplne nového albumu alebo rozpad frustrovanej skupiny, ktorý sa stal zrazu veľmi reálnou možnosťou. GD sa z tejto krízy našťastie vyhrabali a vybrali si druhú z uvedených možností, čo bolo jednoznačne to najsprávnejšie, ako neskôr ukázala aj krátka budúcnosť...Billie Joe Armstrong dostal nápad, vďaka ktorému vytvoril nový album vo forme akejsi koncepčnej rockovej opery, ktorej príbeh sa točil okolo Jimmyho, nazývaného aj Jesus of Suburbia. V dobe vrcholiaceho anti-bushizmu sa album zaoberá tvrdou kritikou US vlády, predovšetkým vedenia vojen v Afganistane a Iraku, čo je kľúčové pre jeho budúci obrovský úspech. Billie Joe sa svojimi temnými výpoveďami totálne trafil do vtedajšej doby v USA a z albumu, ktorý vyšiel roku 2004 pod názvom American Idiot, sa stal celosvetový fenomén. Neuveriteľný úspech „amerického idiota“ z nich urobil kapelu roka (v celosvetovom ponímaní) a z punk-rockovej kapely, ktorej hviezda prudkým tempom upadala, sa zrazu, akoby zázrakom, stal globálny štadiónový hit. Album si zamilovali kritici (napr. aj vysoko alternatívny Pitchfork udelil neskutočných 7.2 z 10, čo je v ich poňatí absolútny top) ako aj poslucháči. Grammy za najlepší rockový album roka, či Brit Awards za najlepší zahraničný album roka, buď toho dôkazom. Z albumu vzišlo až 5 singlov (pozn. v skutočnosti ich bolo 6, no singel „Shoplifter“, ktorý vyšiel len v digitálnej podobe, nebol na albume, ale pôvodne len na B-strane „American Idiot“). Ďaľšími medzinárodnými superhitmi sa stali „Holiday“, „Jesus of Suburbia“, „Wake Me Up When September Ends“ (spomeniete si na protivojnový videoklip s Jamiem Bellom a Evan Rachel Wood?) a hlavne „Boulevard of Broken Dreams“, ktorý získal aj Grammy pre najlepšiu rockovú pieseň roka, pričom jeho hranosť v tej dobe už bola porovnateľná s „ear-washingom“...Aby som sa predsa len vrátil k DVDčku, ku ktorému píšem komentár, Bullet In A Bible pojednáva o následnom American Idiot Tour, konkrétne ide o zostrih z 2 najväčších koncertov, aké kedy GD počas svojej kariéry hrali. Šlo o 2 gigs z britského Milton Keynes National Bowl, ktoré sa tu uskutočnili 18.a 19. júna 2005, pričom sa ich dokopy zúčastnilo ohromujúcich 130.000 divákov. Ide o zostrih z najlepších koncertných momentov, ktoré sa prelínajú s výpoveďami Billie Joea, Mikea a Trého, pričom na režisérskej stoličke sedí reklamný a videoklipový mág Samuel Bayer (ktorý o.i. natočil slávne klipy ako napr. „Smells Like Teen Spirit“ od Nirvany, „No Rain“ od Blind Melon, „Zombie“ od The Cranberries, „Until It Sleeps“ od Metallicy, „Doll Parts“ od Hole, či „Bullet With Butterfly Wings“ od The Smashing Pumpkins, ako aj všetkých klipov k American Idiot). Prakticky niet čo vytknúť, GD zvládli túto výzvu na výbornú a dokázali, že sú schopní odohrať v plnej forme aj vystúpenie pre 65.000 ľudí a už len z vďaky a úcty k skvelému Americkému Idiotovi mi nezostáva nič iné, len udeliť plný počet hviezd...Trápny happyend, čo poviete...:-))////////////// „Well maybe I'm the faggot America, I'm not a part of a redneck agenda, now everybody do the propaganda, and sing along in the age of paranoia. Welcome to a new kind of tension, all across the alien nation, everything isn't meant to be OK, television dreams of tomorrow, we're not the ones who're meant to follow, for that's enough to argue.....“ () (méně) (více)

filmer

Tak, davam 4*...no co se tyce hudby, ta je OK, nekdy mam strasnou chut si tento melodicky punk pustit co nejhlasiteji a uzivat si to vsemi moznymi zpusoby :), ale celkove vzato se to nestava az tak casto a ma oblibena hudba je trosku odlisna. Co mi fakt dost vadilo, bylo to preskakovani z barevna do cernobila a zase zpatky...proc tohle sakra delali...rusilo me to teda nevidane...:) Zabery za zakulisi se mi ale zase naopak libily, protoze mam jiste sympatie k rockovemu zivotu (ale normalne jsem civilizovany clovek). No cili, Green Day je spicka mezi svou punkovou konkurenci a myslim si, ze jsou na vrcholu zaslouzene. Takze si tenhle koncert urcite pustte, docela zajimave... ()

• Mezi kapely, které ze stejného místa vydaly do roku 2012 záznam koncertu, jsou Qeeen, Linkin Park, The Prodigy a Sweedish House Mafia. (GreatestFan)
  • Na koncertu hraje Billie Joe  song ''Time Of Your Life'' jako na jednom z mála případů na elektrickou kytaru, většinou a v originále ji hraje na akustickou. (GreatestFan)
  • V originále písně ''Holiday'' jsou slova ''The representative from California has the floor''. Na tomto koncertu Billie Joe slovo ''California'' nahradil slovy ''United Kingdom'' podle země konání koncertu. (GreatestFan)