Čarovný duben

Drama / Romantický

Velká Británie, 1991, 95 min

Mike Newell

Peter Barnes

Kultivovaný romantický film....predovšetkým pre ženy. A možno preto sa bude páčiť aj mnohým chlapom, romantikom. Napríklad aj mne. Občas možno stačí iba na chvíľu vypadnúť z veľkomestského zhonu a šablóny niekam do prírody, napríklad na taliansky vidiek a to sa hneď človek zamiluje. Kľudne aj do človeka, s ktorým žije dlhé roky a už si s ním ani nemá čo povedať. Čarovný apríl je klasicky anglicky nonšalantný a v tom je jeho najväčšie čaro. Zaujímalo by ma, či sa tieto páriky budú vracať na to isté miesto každý rok, predpokladám, že ak majú trochu rozumu, tak áno. Kontrast Newell kladie na dažďom zmáčaný Londýn a zaslnený a mesačným svitom rozžiarený taliansky vidiek. 70%(31.7.2017)

Žádné drama , žádné příliš vypjaté situace, ale naopak pomalý příjemný romantický film. Možná nabádání k jakékoli změně , protože jak známo právě ona dokáže rozhodit zaběhlý rytmus a i jediná dokáže dát partiturám zcela nový význam. Takže třeba změna deštivého Londýna za rozkvetlou Itálii a rázem se z únavených vztahů stanou opět vztahy láskyplné. Kéžby to tak fungovalo....(19.11.2008)

• Tanner

Tak já nevim, asi jsem balvan, ale ta "půvabnost" mi v tomto díle nějak zůstala utajena. To příšerné s prominutím "slepičí tlachání", najmě v podání (asi retardované, nevím, neviděl jsem prvních pár minut) postavy jménem Lotty, a vůbec celková stylizace (ten konec, kdy kvete kovové držadlo hole atp.), to mi připomnělo jednu knihu z edice červené knihovny či Harlekýnky nebo jak se to jemnovalo, kterou jsme měli na chalupě v knihovně tak nešikovně danou, že mi na ní vždy neodvratně spočinul zrak, když jsem uléhal. Jednou mi to nedalo, otevřel jsem jí, leč po chvilce se mi udělalo nevolno, knihu jsem zahodil a utekl pryč. Velmi podobně se mi udělalo i nyní, ale tentokrát jsem, nevím proč, vydržel. Asi mám nějaké podvědomé sklony k sebetrýznění. Je mi líto, toto nebyl můj šálek kávy.(18.11.2008)

Čarovné kostýmní plkání... Snad i kvůli zoufalému českému dabingu, spolehlivě i ze sebelepšího filmu udělavšího mělkou televizní inscenaci, kolem mě tenhle filmek trošku prošuměl... Ach jo... . . . Tak mi zase jednou nezbývá, než se těšit někdy na dvd... - - - - - (Poprvé tedy minuto 18.11.2008. na ČT2, komentář zde jako čtvrtý - 18.11.2008)(18.11.2008)

Román britské spisovatelky Elizabeth von Arnimové, Čarovný duben, byl poprvé zfilmován již v roce 1935 a svou další šanci dostal až touto filmovou úpravou ze začátku devadesátých let minulého století, pod taktovkou Mike Newella. Volba režiséra přijde mnohým jistě správná i vzhledem k pozdější jeho práci na daleko známější románové adaptaci, Márquezově Za časů cholery. Mě osobně jeho styl přišel v obou těchto dílech až chorobně nudný (a přes odstup ve vzniku i podezřele podobný). Obsazení je přitom velmi vhodné, prostředí dokonalé, atmosféra stesku kloubená s novou výzvou nastartovaná, jen ta režie se nějak nezapojuje. Nechci tím říct, že jde úplně o špatný film, jen jsem k němu měl více výhrad než bych dopředu čekal. 60%(8.1.2010)

• - Populární román britsko-americké spisovatelky Elizabeth von Arnimové z roku 1922 představuje pro adaptátory dlouhodobě živou inspiraci. V roce 1925 byl přepsán do divadelní hry, o deset let později se poprvé dočkal zfilmování, v roce 2009 se z něj stal muzikál a v roce 2015 byl předělán i do rozhlasové podoby. (Zdroj: Letní filmová škola)