Čarovný duben

Peter Barnes

Dick Allen

Kostýmy:

Sheena Napier

Sluncem zalitá Itálie a zcela pozitivní film o jednom zcela pozitivním místě, které osvobozuje od každodenního únavného stereotypu a všedních starostí a probouzí zcela pozitivní myšlenky, což může posléze vést ke změně přístupu k životu i k lidem. Proč něčemu na první (ale jen na první a velice povrchní) pohled tak lacinému dát 4* ? Potíž je v tom, že většina z nás by občas takové kouzelné místo potřebovala. A já jsem jen tak seděla a dívala se - a přistihla jsem se, že se usmívám. Tak proto.(19.11.2008)

Román britské spisovatelky Elizabeth von Arnimové, Čarovný duben, byl poprvé zfilmován již v roce 1935 a svou další šanci dostal až touto filmovou úpravou ze začátku devadesátých let minulého století, pod taktovkou Mike Newella. Volba režiséra přijde mnohým jistě správná i vzhledem k pozdější jeho práci na daleko známější románové adaptaci, Márquezově Za časů cholery. Mě osobně jeho styl přišel v obou těchto dílech až chorobně nudný (a přes odstup ve vzniku i podezřele podobný). Obsazení je přitom velmi vhodné, prostředí dokonalé, atmosféra stesku kloubená s novou výzvou nastartovaná, jen ta režie se nějak nezapojuje. Nechci tím říct, že jde úplně o špatný film, jen jsem k němu měl více výhrad než bych dopředu čekal. 60%(8.1.2010)

Čarovné kostýmní plkání... Snad i kvůli zoufalému českému dabingu, spolehlivě i ze sebelepšího filmu udělavšího mělkou televizní inscenaci, kolem mě tenhle filmek trošku prošuměl... Ach jo... . . . Tak mi zase jednou nezbývá, než se těšit někdy na dvd... - - - - - (Poprvé tedy minuto 18.11.2008. na ČT2, komentář zde jako čtvrtý - 18.11.2008)(18.11.2008)

Mike Newell má na filmové adaptace literárních předloh šťastnou ruku - prestižní Marquézovu Lásku za časů cholery asi netřeba připomínat, i když se původnímu literárnímu textu příliš nepřiblížila, Čarovným duben Elizabeth von Arnim se mu však podařilo nastartovat svou později tak úspěšnou režijní kariéru. Čarovný duben je zajímavě pojatá romantická story, v níž se prezentuje cosi z geografické sociologie - místo, na němž lidé žijí, ovlivňuje celou společnost. Vyhořelé vztahy odrážející konzervativní společnost počátku 20. století a zrcadlící se v deštivém londýnském počasí, vyhraněné volní jednání několika silných emancipujících se žen, které jsou uvězněné v pavučině dlouhodobého zkostnatělého manželství (Newell příznačně používá symbolické obrazové předěly detailů pavučin, kde je zachycen létavý - jinak volně poletující - hmyz...) a zprvu pudová, jen intuitivní snaha zmizet z tohoto světa, vykořenit se a odjet daleko odtud - to jsou pohnutky jarní (v mnoha významech toho slova) cesty do slunné Itálie, která již světu dala nejednu renesanci... Mike Newell natočil trochu rozvleklý, ale přesto skutečně příjemný, optimistický a milý film... Podobné filmy: Angličan, který vylezl na kopec (a slezl z hory), Láska za časů cholery(18.11.2008)

Kultivovaný romantický film....predovšetkým pre ženy. A možno preto sa bude páčiť aj mnohým chlapom, romantikom. Napríklad aj mne. Občas možno stačí iba na chvíľu vypadnúť z veľkomestského zhonu a šablóny niekam do prírody, napríklad na taliansky vidiek a to sa hneď človek zamiluje. Kľudne aj do človeka, s ktorým žije dlhé roky a už si s ním ani nemá čo povedať. Čarovný apríl je klasicky anglicky nonšalantný a v tom je jeho najväčšie čaro. Zaujímalo by ma, či sa tieto páriky budú vracať na to isté miesto každý rok, predpokladám, že ak majú trochu rozumu, tak áno. Kontrast Newell kladie na dažďom zmáčaný Londýn a zaslnený a mesačným svitom rozžiarený taliansky vidiek. 70%(31.7.2017)

• - Populární román britsko-americké spisovatelky Elizabeth von Arnimové z roku 1922 představuje pro adaptátory dlouhodobě živou inspiraci. V roce 1925 byl přepsán do divadelní hry, o deset let později se poprvé dočkal zfilmování, v roce 2009 se z něj stal muzikál a v roce 2015 byl předělán i do rozhlasové podoby. (Zdroj: Letní filmová škola)