Čarovný duben

Drama / Romantický

Velká Británie, 1991, 95 min

Mike Newell

Peter Barnes

Kultivovaný romantický film....predovšetkým pre ženy. A možno preto sa bude páčiť aj mnohým chlapom, romantikom. Napríklad aj mne. Občas možno stačí iba na chvíľu vypadnúť z veľkomestského zhonu a šablóny niekam do prírody, napríklad na taliansky vidiek a to sa hneď človek zamiluje. Kľudne aj do človeka, s ktorým žije dlhé roky a už si s ním ani nemá čo povedať. Čarovný apríl je klasicky anglicky nonšalantný a v tom je jeho najväčšie čaro. Zaujímalo by ma, či sa tieto páriky budú vracať na to isté miesto každý rok, predpokladám, že ak majú trochu rozumu, tak áno. Kontrast Newell kladie na dažďom zmáčaný Londýn a zaslnený a mesačným svitom rozžiarený taliansky vidiek. 70%(31.7.2017)

• Leila75

Krásné prostředí italského zámečku u moře mě dostalo,film už méně.Musela jsem několikrát překonat pocit,že už to nedám,dost nudné,ale zase klid a nuda k měsíci volna taky patří,zajímavější by byla třeba malá krimi zápletka,nebo drama přistiženého manžela,který přijel za svou milou a ejhle ona tam manželka,prostě to trošku rozjet...(19.11.2008)

Sluncem zalitá Itálie a zcela pozitivní film o jednom zcela pozitivním místě, které osvobozuje od každodenního únavného stereotypu a všedních starostí a probouzí zcela pozitivní myšlenky, což může posléze vést ke změně přístupu k životu i k lidem. Proč něčemu na první (ale jen na první a velice povrchní) pohled tak lacinému dát 4* ? Potíž je v tom, že většina z nás by občas takové kouzelné místo potřebovala. A já jsem jen tak seděla a dívala se - a přistihla jsem se, že se usmívám. Tak proto.(19.11.2008)

• Tanner

Tak já nevim, asi jsem balvan, ale ta "půvabnost" mi v tomto díle nějak zůstala utajena. To příšerné s prominutím "slepičí tlachání", najmě v podání (asi retardované, nevím, neviděl jsem prvních pár minut) postavy jménem Lotty, a vůbec celková stylizace (ten konec, kdy kvete kovové držadlo hole atp.), to mi připomnělo jednu knihu z edice červené knihovny či Harlekýnky nebo jak se to jemnovalo, kterou jsme měli na chalupě v knihovně tak nešikovně danou, že mi na ní vždy neodvratně spočinul zrak, když jsem uléhal. Jednou mi to nedalo, otevřel jsem jí, leč po chvilce se mi udělalo nevolno, knihu jsem zahodil a utekl pryč. Velmi podobně se mi udělalo i nyní, ale tentokrát jsem, nevím proč, vydržel. Asi mám nějaké podvědomé sklony k sebetrýznění. Je mi líto, toto nebyl můj šálek kávy.(18.11.2008)

Román britské spisovatelky Elizabeth von Arnimové, Čarovný duben, byl poprvé zfilmován již v roce 1935 a svou další šanci dostal až touto filmovou úpravou ze začátku devadesátých let minulého století pod taktovkou Mike Newella. Volba režiséra přijde mnohým jistě správná i vzhledem k pozdější jeho práci na daleko známější románové adaptaci, Márquezově Za časů cholery. Mě osobně jeho styl přišel v obou těchto dílech až chorobně nudný (a přes odstup ve vzniku i podezřele podobný). Obsazení je přitom velmi vhodné, prostředí dokonalé, atmosféra stesku kloubená s novou výzvou nastartovaná, jen ta režie se nějak nezapojuje. Nechci tím říct, že jde úplně o špatný film, jen jsem k němu měl více výhrad než bych dopředu čekal. Hudba: Richard Rodney Bennett. 60%(8.1.2010)

• Polly Walker

• - Populární román britsko-americké spisovatelky Elizabeth von Arnimové z roku 1922 představuje pro adaptátory dlouhodobě živou inspiraci. V roce 1925 byl přepsán do divadelní hry, o deset let později se poprvé dočkal zfilmování, v roce 2009 se z něj stal muzikál a v roce 2015 byl předělán i do rozhlasové podoby. (Zdroj: Letní filmová škola)