The Line, the Cross & the Curve

všechny plakáty
Hudební
Velká Británie, 1993, 50 min

The Line, the Cross, and the Curve je krátky hudobný film v réžii speváčky Kate Bush, ktorá si v ňom zahrala aj hlavnú úlohu. Ide v podstate o predĺžený videoklip obsahujúci piesne z jej albumu The Red Shoes (ten bol zasa inšpirovaný rovnomenným muzikálom z roku 1948). Kate Bush predstavuje frustrovanú tanečnicu, ktorej záhadná žena (Miranda Richardson) daruje čarovné baletné topánky. Keď si ich nasadí, topánky začnú tancovať samy od seba a tanečnica sa ocitne v magickom psychedelickom svete. Počas tejto zvláštnej cesty je jej sprievodcom Lindsay Kemp (v reáli Bushovej učiteľ tanca). (petite fille)

garmon

Červené střevíčky jsou pohádka H.Ch. Andersena. Brilantní taneční film Powella a Pressburdera (https://www.csfd.cz/film/7445-cervene-strevicky/komentare/) si z něj bere námět především pro metaforu celku svého příběhu - pokušení, upsání se, trest. Kate Bush zjevně učaroval samostatný střední díl toho filmu, kde je formou rozsáhlé vsuvky fantaskně natočený balet s Andersenovým příběhem. V době vzniku filmu byla Kate Bush světová hvězda, na jejíž nové projekty se dychtivě čekalo. Bohužel album The Red Shoes uvízlo zvukem i estetikou tak moc v osmdesátkách, že to bylo na 12 let její poslední. Totéž bohužel provází film - Kate už nebyla nejmladší a to, co neslo její videa z konce 70.let už tu prostě není úplně svěží. A hudba je poněkud vyvařená. Na samostatné kino to nemá ani co se týče stopáže, ani co se týče způsobu. Je to opravdu jen natažený klip - zvláštní, jak popkultura děsně rychle stárne. Dneska už je stará i Björk, která v době vydání tohoto filmu Kate střídala. ()

josieaddms

Náhodou je to dost povedený muzikál, a nikdy jsem neslyšela o tom, že by se od něj Kate Bush distancovala. V dětství to byl můj velmi oblíbený film, a uměla jsem všechny písničky z paměti (umím je dodnes). Kate Bush i Miranda Richardson mi přišly krásné, a Kate to krásně nazpívala, a Miranda zas předvedla velmi zajímavý způsob herectví. Možná to není tak docela pro dospělé, ale pro děti je to víc než dobré. A to pro ty malé, i ty větší. Navíc je tam spousta zajímavých nápadů, je to tak divadelně-umělecky laděné, a má to zajímavou atmosféru. Zkrátka kdo má Kate Bush rád, by si tohle určitě neměl nechat ujít. ()

• Filmu sa dostalo iba skromného úspechu a samotná Kate Bush sa od neho časom dištancovala. (petite fille)