Letecké katastrofy (TV seriál)

• Česko

• Austrálie

Air Crash Investigations

Air Emergency

Dokumentární / Drama / Katastrofický / Historický

Kanada, 2003–2019, 150 h (Minutáž: 50 min)

Stephen Bogaert (vyp.), James Murray, Dylan Ramsey, Michelle Arvizu, Nick Abraham, Mike Realba, David Sparrow, Russell Ferrier, George D´Amato, Donald Burda, Phillip MacKenzie, Hrant Alianak, Rayisa Kondracki, Paul Braunstein, Sally Golan, Norman Yap, Barbara Gordon, Sandra Feldman, Robert Moloney, Hillary Clinton, Dan Lett, James McGowan, Jordan Hayes, Maxime Desmons, Ian Matthews, Chris Owens, Kevin Jubinville, Ieva Lucs, Jeff Pangman, Sean Clement, Paulino Nunes, Michael Luckett, Marc Bendavid, Jim Annan, Tim van Beveren, Natalie Hamel-Roy, Michael Reventar, Janet Porter, Danielle Bourgon, Brittany Allen, Bill Lake, Patrick Garrow, Christian Lloyd, Andrew Gillies, Gord Rand, Frank Moore, Andrew Craig, Trevor Hayes, Kathleen Fee, Shailene Garnett, Gerry Mendicino, Raven Dauda, Jason Barbeck, Bruce Beaton, John Watson, Don Allison, Bill Dow, Jennifer-Juniper Angeli, Chesley Sullenberger (a.z.), Lisa Kimberley, Tony Nappo, Stephan Dubeau, Shauna Bradley, Lukas Penar, Von Flores, Adrian Griffin, John Jarvis, Lucie Jeanne, Gabe Grey, Samy Osman, Carlos Diaz, Darren Hynes, Andrew Sabiston, James Binkley, Douglas Nyback, Dominic Fung, Alden Adair, David Huband, Shawn Lawrence, Kedar Brown, Tara Yelland, Tori Anderson, Mark Camacho, George Tchortov, Dorothy Gordon, Jeff White, Michael Copeman, Marty Moreau, Kyle Mitchell, Jonathan Whittaker, Bruno Verdoni, Markus Parilo, Martin Roach, Alex Karzis, Patrick Stevenson, Steve Cumyn, Laurie Murdoch, Stephen Park, Courtenay J. Stevens, James Downing, Miguel Fernandes, Cyndy Day, Pip Dwyer, Anthony Ulc, Geoffrey Pounsett, Larry Mosicki, Alex Poch-Goldin, Kevin Dennis, Mark Caven, Brendan Gall, Judah Katz, Amish Patel, Nicola Correia-Damude, Markjan Winnick, Alejandro Ampudia, Dan MacKay, Darryl Flatman, M.E. Lewis, David Tompa, Johnie Chase, Ivan Sherry, Michael Rhoades, Diana Bentley, Dusan Dukic, Arthur Holden, Nick Baillie, Tim Post, Daniel Lee, Andy Yu, Michael James Regan, Stefano DiMatteo, Juan Carlos Velis, Stewart Arnott, Jasmin Geljo, James Purcell, Pat Mastroianni, Sean Sullivan, David Eng, Samantha Munro, Peter James Haworth, Matt Wells, Rebekah Miskin, Conrad Coates, Curtis Caravaggio, Carlos Gonzalez-Vio, Robert B. Kennedy, Greg Hovanessian, Phillip Jarrett, Chris Gillett, Jerry Rector, Dwight McFee, Lily Gao, Tabitha Tao, Paul Miller, Tony De Santis, Rudy Giuliani (a.z.), Rodrigo Fernandez-Stoll, Zach Smadu, Uni Park, Emmanuel Kabongo, Paul Sun-Hyung Lee, Simu Liu, Chris Sandiford, Zoe Doyle, Andrew Musselman, Michelle Adams (herec, a.z.), Drew Zeran, Minh Ly, Daniel Roberts, Cara Ricketts

zbytečně natahované a hrocené ...a člověk se taky nedozví moc věcí o létání jako takovém.. technikálie jsou omezeny na minimum, podle mě ku škodě věci. Ale převažují pozitiva: i když je seriál o katastrofách, mě spíše uklidnilo to, jak se vše dopodrobna vyšetřuje a i to, kolik toho vlastně letadlo je schopno vydržet - mnohem víc, než jsem si myslel. A kupodivu často dost lidí (ve smyslu - víc než nula nebo jedna :-) ) katastrofu přežije. Je zajímavé, z jakých drobností a souher náhod katastrofy vznikají. Silnější tři: 68% (hodnocení platí i pro další série, které jsou na chlup stejné)(9.10.2017)

Slušně zpracovaný dokument, až na některé epizody, kde byly hlavním příběhem spíše osudy obětí či pozůstalých ("Když je nebe příliš těsné" je toho jasným důkazem), komentování Valerie Zawadské je velmi dobré, není přehnaně emotivní, což by se do dokumentu ani nehodilo, ale přesto není strohé a cynické.(5.9.2016)

Výborný seriál. Všetky nehody sú podrobne popísané, veľmi dobre zrekonštruované a doplnené vhodným komentárom. Je pozoruhodné, že neobsahuje žiadne výrazné preháňanie a zbytočné dramatizovanie, pretože to je v novších dokumentoch veľmi rozšírené a mňa osobne to irituje. Veľkým prínosom je aj použitie skutočných záberov. Všetky série si držia kvalitu a naozaj na tomto dokumentárnom seriáli nevidím žiadnu chybu, ktorá by mala mať vplyv na hodnotenie.(6.2.2013)

Po odborné stránce velice zajímavý seriál proložený autentickými výpověďmi příbuzných respektive samotných účastníků nehod. Výjímkou nejsou ani svědectví pilotů či vyšetřovatelů. Jednu hvězdičku strhávám za opakovaní scén a celkové neustálé shrnování situace zakomponované pravděpodobně kvůli častým a dlouhým blokům amerických reklam.(15.8.2011)

• Daewiik

Letadel se někteří lidé hodně bojí. Já jsem v něm seděla jednou a moc se mi to líbilo. Rozhodně bych ale nebyla tak hloupá a nedívala se před letem na tento pořad (Nicméně znám lidi, co by právě tohle před letem vyhledali, a které všeobecně známé statistiky o bezpečnosti letadel prostě nazajímají..). Nicméně pořad je to dobrý, někdy opravdu zaujme a vyděsí, ale většinou katastrofické pořady nevyhledávám, pro mě jsou zbytečné.(9.10.2011)

• - V epizodě „Rvačka“ je možné všimnout si, že má pilot rozbitou hlavu ještě před napadením. (151kbar151)

• - Ve 13. díle 9. série s názvem "Hrůza v ráji" jsou použity záběry z pořadu Bořiči mýtů (od r. 2003), kdy Bořiči prováděli experimenty se sílou výfukových plynů proudového letadla mimo jiné na malé sportovní letadlo. (Tony-Z)

• - Ve 2. epizodě 7. série s názvem Lockerbie Disaster je zmíněno letadlo Boeing 747 Air India. Toto letadlo mělo pět motorů: tři vlevo, dva vpravo. Když ovšem letadlo exploduje, pátý motor se nalézá vpravo. (Jan.Kanak)