Letecké katastrofy (TV seriál)

Vyšetřování leteckých neštěstí

Vyšetřování míst neštěstí

• Česko

Speciální zpráva o vyšetřování leteckého neštěstí

• Kanada

Air Crash Investigations

Air Emergency

Mayday Air Disasters

Dokumentární / Drama / Katastrofický / Historický

Kanada, 2003–2020, 158 h 32 min (Minutáž: 50–52 min)

Tvůrci:

André Barro

Jonathan Aris (vyp.), David Bamber (vyp.), Jason Weinberg, Bill Lake, Gerry Mendicino, Daniel Park, Denis Akiyama, Hrant Alianak, Andrew Sabiston, Jeff White, Stephen Bogaert (herec, vyp.), Ho Chow, Phillip MacKenzie, Kristi Angus, Peter James Haworth, Stephen Sparks, Jason Faulkner, Richard Quesnel, Clinton Lee Pontes, Todd Campbell, Marty Moreau, Don Allison, Stefano DiMatteo, Stewart Arnott, Robert B. Kennedy, Tim Post, Jon De Leon, Jorge Molina, Allen Keng, Donald Burda, Thomas Mitchell, Dylan Ramsey, Alex Karzis, Russell Ferrier, Sean Sullivan, Bill Dow, Pat Mastroianni, Guy Richer, Nick Baillie, Barry Flatman, James McGowan, Keana Lyn, Maxime Desmons, Paul James Saunders, Jason Barbeck, Michelle Arvizu, Arthur Holden, Patrick Garrow, Paul Miller, Howard Jerome, Ayumi Iizuka, David Eng, Katie Bergin, Sean Clement, Trevor Hayes, James Binkley, Jonathan Whittaker, Roman Podhora, Phillip Jarrett, Mike Realba, Von Flores, Chris Owens, Kedar Brown, Brendan Gall, Kordo Doski, Robert Moloney, Kevin Lewis, Markus Parilo, Earl Pastko, Miguel Fernandes, Michelle Adams, Sarah Manninen, Ron Kennell, Danielle Bourgon, Conrad Coates, Kim Roberts, Nick Abraham, Mark Caven, Andrew Gillies, Benjamin Hollingsworth, Samantha Munro, Barbara Gordon, Darren Hynes, Dorothy Gordon, Marc Bendavid, John Jarvis, Paul Sun-Hyung Lee, Philippa Domville, Daveed Louza, Russell Yuen, Dominic Fung, Alan Catlin, Zoe Doyle, Sandra Feldman, Tony De Santis, Marco Grazzini, Steve Cumyn, Neil Whitely, Amish Patel, Sally Golan, Dusan Dukic, Rod Wilson, Frank Moore, Peter Tharos, Cara Ricketts, John Watson, Stephan Dubeau, Martin Julien, Derek Scott, Johnie Chase, Jamillah Ross, Ivan Sherry, Simon Northwood, Dave Hemstad, Paul Braunstein, Paul Stephen, Brittany Allen, Suresh John, David Macniven, Shawn Lawrence, Shaun Smyth, David Sparrow, Dan Lett, Simon Reynolds, Gord Rand, Doug MacLeod, Richard Nash, Clyde Whitham, Lukas Penar, Hardee T. Lineham, Laurie Murdoch, James Purcell, Vas Saranga, Jeanie Calleja, George Tchortov, Tamsen McDonough, Richard McMillan, Andrew Musselman, Rayisa Kondracki, Drew Zeran, Art Hindle, Seann Gallagher, Jordan Andonov, Michael Luckett, Tre Smith, Shauna Bradley, Jim Annan, Hannah Cheesman, Jean-Michel Le Gal, Frank Chiesurin, Grahame Wood, Ieva Lucs, Jordan Hayes, Aaron Abrams, Patrick Stevenson, John Cleland, Bruce Beaton, Samy Osman, Juan Carlos Velis, Carlos Diaz, Edsson Morales, Nicola Correia-Damude, Carlos Gonzalez-Vio, Kevin Jubinville, Jake Michaels, Stephen Park, Richard Young, Jamie Spilchuk, Michael Barry, Paul Essiembre, Alex Poch-Goldin, Dwight McFee, Jeff Pangman, Chris Gillett, Tadhg McMahon, Thomas Michael, Pip Dwyer, Wayne Best, Jennifer-Juniper Angeli, Darryn Lucio, Craig Lauzon, Tori Anderson, Ian Matthews, Todd Hofley, Tara Yelland, Adam Chuckryk, Saad Siddiqui, Stuart Hughes, Brad Borbridge, Claudio Masciulli, Bill Yak, Janet Porter, David Huband, Jefferson Brown, Kevin Dennis, David Tompa, Sean Baek, Norman Yap, Courtenay J. Stevens, Thet Win, Larry Mosicki, Michael Reventar, Tony Nappo, James Downing, Curtis Caravaggio, Diana Bentley, Michael Copeman, William MacDonald, Peter Hogenkamp, Jim Codrington, Mark Lutz, Helen Johns, Adrian Griffin, Jasmin Geljo, Bruno Verdoni, Val Ovtcharov, Martin Roach, Gabe Grey, Emmanuel Kabongo, Rodrigo Fernandez-Stoll, Scott Cavalheiro, Derek Moran, Bill Clinton (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), George D'Amato, královna Alžběta II. (a.z.), Tony Blair (a.z.), Nicolas Sarkozy (a.z.), Muammar Kaddáfí (a.z.), Gerald Ford (a.z.), Margaret Thatcher (a.z.), Chesley Sullenberger (a.z.), Hugo Chávez (a.z.), Dmitrij Medveděv (a.z.), Boris Jelcin (a.z.), Hillary Clinton (a.z.), George W. Bush (a.z.), Peter James Haworth (a.z.), Stephen Bogaert (a.z.), Richard Quesnel (a.z.), James Murray, Paulino Nunes, Tim van Beveren, Natalie Hamel-Roy, Christian Lloyd, Kathleen Fee, Shailene Garnett, Raven Dauda, Lisa Kimberley, Douglas Nyback, Alden Adair, Mark Camacho, Kyle Mitchell, Cyndy Day, Anthony Ulc, Geoffrey Pounsett, Judah Katz, Markjan Winnick, Alejandro Ampudia, Dan MacKay, Darryl Flatman, M.E. Lewis, Michael Rhoades, Daniel Lee, Andy Yu, Michael James Regan, Matt Wells, Rebekah Miskin, Greg Hovanessian, Jerry Rector, Lily Gao, Tabitha Tao, Zach Smadu, Uni Park, Simu Liu, Chris Sandiford, Minh Ly, Daniel Roberts, Krista Jang, Darrin Baker, Celine Tsai, Vanessa Burns, Bert Cardozo, Adam Langton, Laura Wilson, Pierre Simpson, Georges Dulex (a.z.), Craig Burnatowski, Brock Johnson, Perrie Voss, Matt Bois, Dwight Ireland, Sima Fisher, Adrian Spencer, Christopher Russell, Jonathan Kim, Roger Dunn, Benjamin Sutherland, Lori Phun, Luis de Cespedes, David Lafontaine, Aviva Armour-Ostroff, Alex Spencer, Damon Redfern

O letadla se nijak zvlášť nezajímám a přesto mě dokument neskutečně chytil. V každém díle je velmi podrobně zobrazeno, jakým způsobem se provádí vyšetřování té které letecké nehody a není možné neobdivovat jak piloty, tak vyšetřovatele. Respekt. Zejména ti druzí jsou dost nedoceněni a v podstatě neviditelní i přes svůj obrovský přínos. Velice se mi líbí, že i v leteckém průmyslu se používá metoda 5 why :) Co jsem taky ocenila, je absence přehnaného patosu a senzacechtivosti, vše je podané celkem objektivně a střízlivě i u dílů, kde by to k tomu vyloženě svádělo, např sestřelení nad Ukrajinou apod. Výpovědi zůčastněných a záběry pozůstalých jsou spíše doplnění celého obrazu, ne něco co je třeba vyždímat v bulvárním stylu až do poslední kapky a slouží jako připomenutí lidské stránky popisovaných událostí. Jinak je dokument orientován zejména na popis incidentu a následné vyšetřování. Takže shrnuto - pro milovníky létajících strojů nutnost, pro ostatní zajímavé rozšíření obzorů.(4.11.2020)

Po odborné stránce velice zajímavý seriál proložený autentickými výpověďmi příbuzných respektive samotných účastníků nehod. Výjímkou nejsou ani svědectví pilotů či vyšetřovatelů. Jednu hvězdičku strhávám za opakovaní scén a celkové neustálé shrnování situace zakomponované pravděpodobně kvůli častým a dlouhým blokům amerických reklam.(15.8.2011)

Tahle dokumentární série nevyniká kdovíjak řemeslnou kvalitou, je natočena dost obyčejně. Osobně jsem z inscenovaných dokumentů většinou na rozpacích, ale na druhou stranu s minimem autentických záběrů a mluvícími hlavami se taky moc čarovat nedá, takže to beru. V tomto případě je však důležitý obsah a vysoká hodnota podávaných informací, díky které je za každým dílem znát obrovské penzum výzkumné práce. Dalším jednoznačným pozitivem této série je její nezpochybnitelná užitečnost, spočívající v rýpání do leteckých společností. Ta nejlepší část každého dílu je vždy ta věnovaná pátrání po příčinách nehod, která ukazuje kam až jsou schopní vyšetřovatelé nehod zajít a kolik peněz utratit, aby přišli záhadě na kloub. Jejich zarputilost je obdivuhodná.(18.2.2013)

• karnifex

Děsně rozvleklé, ukecané a nudné. Epizody obsahují příběhy, kterým by sedla stopáž deseti minut - roztáhnout to na bezmála hodinu znamená, že zde mluví spousta svědků, odborníků, pilotů atd., kteří se navíc opakují, mluví rozvláčně a místo informací často popisují svoje pocity. K tomu "dramatizace", která spočívá v záběrech na obličeje cestujících, pilotů a špatné hudbě. Dodívat celý díl do konce je nesmírně náročné a vlastně i zbytečné..(1.8.2017)

• wodacka

Nechápu nadšení lidí, kteří seriály a pořady podobného typu s chutí sledují. Vře to ve mně, jen co najdu podobnou blbost v programu. Nevím, proč bych se měla dívat na utrpení, bolest a strach lidí, kteří něco takového zažili - mám vcelku dobrou představivost a ta mi bohatě stačí, takže nevidím důvod, proč to ještě sledovat v televizi.(30.5.2013)

• - V čase 36:47, kdy je vysvětlován princip umělého horizontu, udělali dokumentaristé chybu. První typ horizontu, ve kterém se pohybuje horizont proti fixním značkám, je animace opačná. Umělý horizont pracuje na bázi gyroskopu a jeho vodorovné přímky jsou rovnoběžné k pomyslné přímce země. Měl by se tedy při náklonu letadla vlevo naklonit ve směru hodinových ručiček, stejně jako se při pohledu z kokpitu země nakloní ve směru ručiček. Druhý typ horizontu je pak již vyobrazen správně. (Brabíček)

• - Jazyk nápisu na "čiernej skrinke" sa počas strihov mení. Niekedy je v angličtine, inokedy vo francúzštine. (koba)

• - Špeciálna epizóda postupne spomína a zhŕňa nehody súvisiace s búrkami a sopečnou činnosťou, ktoré boli zobrazené v predošlých epizódach seriálu: Ničivá bouře (2008), Neviditelný zabiják (2008), Závod s bouří (2003) a Smrtící mrak (2007). (koba)