Letecké katastrofy (TV seriál)

Vyšetřování leteckých neštěstí

Vyšetřování míst neštěstí

• Česko

Speciální zpráva o vyšetřování leteckého neštěstí

• Kanada

• Austrálie

Air Crash Investigations

Air Emergency

Dokumentární / Drama / Katastrofický / Historický

Kanada, 2003–2019, 150 h (Minutáž: 50 min)

Stephen Bogaert (vyp.), James Murray, Dylan Ramsey, Michelle Arvizu, Nick Abraham, Mike Realba, David Sparrow, Russell Ferrier, George D´Amato, Donald Burda, Phillip MacKenzie, Hrant Alianak, Rayisa Kondracki, Paul Braunstein, Sally Golan, Norman Yap, Barbara Gordon, Sandra Feldman, Robert Moloney, Hillary Clinton, Dan Lett, James McGowan, Jordan Hayes, Maxime Desmons, Ian Matthews, Chris Owens, Kevin Jubinville, Ieva Lucs, Jeff Pangman, Sean Clement, Paulino Nunes, Michael Luckett, Marc Bendavid, Jim Annan, Tim van Beveren, Natalie Hamel-Roy, Michael Reventar, Janet Porter, Danielle Bourgon, Brittany Allen, Bill Lake, Patrick Garrow, Christian Lloyd, Andrew Gillies, Gord Rand, Frank Moore, Andrew Craig, Trevor Hayes, Kathleen Fee, Shailene Garnett, Gerry Mendicino, Raven Dauda, Jason Barbeck, Bruce Beaton, John Watson, Don Allison, Bill Dow, Jennifer-Juniper Angeli, Chesley Sullenberger (a.z.), Lisa Kimberley, Tony Nappo, Stephan Dubeau, Shauna Bradley, Lukas Penar, Von Flores, Adrian Griffin, John Jarvis, Lucie Jeanne, Gabe Grey, Samy Osman, Carlos Diaz, Darren Hynes, Andrew Sabiston, James Binkley, Douglas Nyback, Dominic Fung, Alden Adair, David Huband, Shawn Lawrence, Kedar Brown, Tara Yelland, Tori Anderson, Mark Camacho, George Tchortov, Dorothy Gordon, Jeff White, Michael Copeman, Marty Moreau, Kyle Mitchell, Jonathan Whittaker, Bruno Verdoni, Markus Parilo, Martin Roach, Alex Karzis, Patrick Stevenson, Steve Cumyn, Laurie Murdoch, Stephen Park, Courtenay J. Stevens, James Downing, Miguel Fernandes, Cyndy Day, Pip Dwyer, Anthony Ulc, Geoffrey Pounsett, Larry Mosicki, Alex Poch-Goldin, Kevin Dennis, Mark Caven, Brendan Gall, Judah Katz, Amish Patel, Nicola Correia-Damude, Markjan Winnick, Alejandro Ampudia, Dan MacKay, Darryl Flatman, M.E. Lewis, David Tompa, Johnie Chase, Ivan Sherry, Michael Rhoades, Diana Bentley, Dusan Dukic, Arthur Holden, Nick Baillie, Tim Post, Daniel Lee, Andy Yu, Michael James Regan, Stefano DiMatteo, Juan Carlos Velis, Stewart Arnott, Jasmin Geljo, James Purcell, Pat Mastroianni, Sean Sullivan, David Eng, Samantha Munro, Peter James Haworth, Matt Wells, Rebekah Miskin, Conrad Coates, Curtis Caravaggio, Carlos Gonzalez-Vio, Robert B. Kennedy, Greg Hovanessian, Phillip Jarrett, Chris Gillett, Jerry Rector, Dwight McFee, Lily Gao, Tabitha Tao, Paul Miller, Tony De Santis, Rudy Giuliani (a.z.), Rodrigo Fernandez-Stoll, Zach Smadu, Uni Park, Emmanuel Kabongo, Paul Sun-Hyung Lee, Simu Liu, Chris Sandiford, Zoe Doyle, Andrew Musselman, Michelle Adams (herec, a.z.), Drew Zeran, Minh Ly, Daniel Roberts, Cara Ricketts, Ho Chow, Doug MacLeod, Thomas Mitchell, Krista Jang, Darrin Baker, Jean-Michel Le Gal, Celine Tsai, Jamie Spilchuk, Vanessa Burns, Richard Nash, Howard Jerome, Bert Cardozo, Adam Langton, Kevin Lewis

Neodolám a dávám za 5*, především za perfektní zpracování. Vše je podáno jasně, vysvětleno do nejmenšího detailu je-li to třeba, to vše na reálných podkladech z vyšetřování. Je vidět, že NTSB (National transportation safety board) si dalo na spolupráci s tvůrci záležet a rozhodně se jim to vyplatilo, jelikož po pár dílech už nepochybujete o tom, že i ti chlapíci co celé dny tráví u sluchátek a poslouchají šumy na pásce či pomocí mikroskopu prohlížejí téměř kilometry kovů, si uznání za svou práci zaslouží. Jediná výtka spočívá na občasném ždímání emocí, ale chápu, že tvůrci chtěli vzdát čest památce obětím a dodat pozůstalým pocit sounáležitosti. A to se asi kritizovat ani moc nedá.(24.1.2012)

Po odborné stránce velice zajímavý seriál proložený autentickými výpověďmi příbuzných respektive samotných účastníků nehod. Výjímkou nejsou ani svědectví pilotů či vyšetřovatelů. Jednu hvězdičku strhávám za opakovaní scén a celkové neustálé shrnování situace zakomponované pravděpodobně kvůli častým a dlouhým blokům amerických reklam.(15.8.2011)

Výborný seriál. Všetky nehody sú podrobne popísané, veľmi dobre zrekonštruované a doplnené vhodným komentárom. Je pozoruhodné, že neobsahuje žiadne výrazné preháňanie a zbytočné dramatizovanie, pretože to je v novších dokumentoch veľmi rozšírené a mňa osobne to irituje. Veľkým prínosom je aj použitie skutočných záberov. Všetky série si držia kvalitu a naozaj na tomto dokumentárnom seriáli nevidím žiadnu chybu, ktorá by mala mať vplyv na hodnotenie.(6.2.2013)

Pro mě pravděpodobně nejlepší dokumentární seriál, jaký jsem kdy viděl. Hlavní důvod je pro mě ten, že se jedná o letadla a vůbec o dopravu, ve chvílích mého enormního zájmu o leteckou dopravu neexistoval lepší pořad. Tyto chvíle nastaly odhadem v mých 9/10 a 12/13 letech, tedy už to zas nějaký ten čas je. Mnohem více mi vyhovují díly, ve kterých z havárie vyvázne výrazný počet pasážerů, než ty nehody se 100% a vyšší úmrtností. Proto jsem také ty šťastnější viděl vícekrát, než ty tragické. Doufám, že se s novou sérií krom NGC vytasí taky i ČT, budu jenom rád :)(11.1.2014)

Najlepší seriál o leteckých katastrofách. Obdivujem tých vyšetrovateľov ako dokážu prísť na tie chyby. Hlavne vtedy, keď majú v rukách len milión trosiek, lebo nie vždy všetko ukážu čierne skrinky. Minulý rok t.j. 2018 som videl 18. sériu. Bolo v nej asi všetko čo sa udialo za posledné 3 roky. Som zvedavý čo bude v tej 19.(20.2.2019)

• - Ve 13. díle 9. série s názvem "Hrůza v ráji" jsou použity záběry z pořadu Bořiči mýtů (od r. 2003), kdy Bořiči prováděli experimenty se sílou výfukových plynů proudového letadla mimo jiné na malé sportovní letadlo. (Tony-Z)

• - V epizodě Osudná nepozornost je možné vidět knihu Johna Fullera, podle které byl natočen film Duch letu 401 (1978). (Jan.Kanak)

• - Ve 2. epizodě 7. série s názvem Lockerbie Disaster je zmíněno letadlo Boeing 747 Air India. Toto letadlo mělo pět motorů: tři vlevo, dva vpravo. Když ovšem letadlo exploduje, pátý motor se nalézá vpravo. (Jan.Kanak)