Zavraždění Johna Lennona

Chapter 27

Krimi / Drama

USA / Kanada, 2007, 84 min

• hellstruck

Film mapující myšlenkové pochody vraha Johnna Lennona těsně před samotným aktem. Je to škoda, ale opravdu je to tak rozvláčné a nudné, že dá zabrat, než to člověk vůbec dokouká. Pravděpodobně by bylo lepší udělat film, který by se na to díval z obou úhlů pohledu a ukazoval před vraždou nejen Chapmana, ale i samotného Lennona. Takhle jsem se musela opravdu přemáhat, abych vydržela ten proud jeho myšlenek. Každopádně kdybych mohla, samotnému Jaredovi bych dala sto procent, vedl si výborně.(29.8.2012)

Myslím, že tento film možno plne doceniť (a pochopiť) len v tom prípade, ak divák dobre pozná knihu Kto chytá v žite. Tá kniha má totiž okolo seba neskutočne hustú, podmaňujúcu a ponurú atmosféru, ktorú film celkom slušne vystihuje, pričom jej však dáva nový, desivý význam. Potom, keď z nej Jared Leto cituje jemným slizkým hlasom niektoré pasáže a vymýšľa vlastné, človeka až mrazí. Škoda je len jednej veci - kým nepríde k finále, film sa celý čas len pomaličky ťahá. Pravdepodobne išlo o zámer, pretože ani kniha nemá vlastne žiadny dej; hlavný hrdina (tak ako aj ten filmový) sa v podstate len cez dvesto strán túla mestom a všetko komentuje. Lenže rozdiel je v tom, že keď sa potuloval Holden Caulfield, každý moment mal svoj zmysel a bol pamätným, zatiaľ čo týždeň po tom, ako som videl putovať Marka Chapmana, spomeniem si matne na dve scény.(21.11.2011)

Pro fanoušky Johnna Lennona film, který neodhalý nic nového, ale pouze rekonstrujuje poslední tři dny Marka Chapmana a poukazuje na jeho fanatismus k Johnnovi, ale zároveň i nenávist k němu. V podstatě se dá říct, že se jedná o oneman show Jerada Leta, který musel pro roli přibrat nemálo kilogramů. Vedlejších postav ve filmu moc není, kromě vrátného, fotografa a Johnovi fanynky, kterou ztvárnila Lindsay Lohan.....(2.2.2008)

• Guzo

Heh, ten hlavní hrdina byl opravdu Jared Leto? Vůbec jsem ho nemohl poznat, nevím, jestli tloutl kvůli roli, ale podobný sám sobě tu měl jen hlas. Ten doprovází celým filmem, takové napůl šeptání, v prvním okamžiku ani nevíte, zda mluví muž či žena, ale postupem času se na to dá zvyknout. Jen by takhle nemusel mluvit tolik, přeci jen byly výraznější scény, kdy se na place něco dělo. Tímto stylem mi to celé přišlo dost uspávací, navíc když člověk celou dobu ví, jak vlastně film dopadne. Trochu víc potěšila Lindsay, které to tu dost slušelo (jak to ta holka pořád dělá, to nevím :-)(19.9.2010)

Zavraždění Johna Lennona očima jeho vraha. Pohled, kterého se mnohým nedostane a který je zajímavější, než samotný zpěvákův život. Co vedlo Marka Chapmana k tomu, aby zabil hudební ikonu? Chorobná mysl a její ospravedlnění k odpornému činu. Jared Leto pro roli udělal maximum už jen tím, že přibral kolem 30 kilo (nějaká Reneé Zellweger se může jít s Bridget Jones zahrabat, vždyť ani nebyla ve filmu pořádně tlustá...). Film má jen pohých 84 minut, takže délkou nenudí a pomalu nám přibližuje osobnost vraha. Nechápu nízké hodnocení ostatních uživatelů. Já si film užila. Na vině asi budou předsudky některých vůči Jaredovi Letovi (ne každý má rád ve filmech typické hezounky - ale věřte, v tomto filmu Leto opravdu hezounek není a nedělají to jen ta kila navíc, ale vůbec celá vizáž podivína) a jméno Lindsay Lohan v titulkách (ta si ve filmu střihla jen roličku jedné z fanynek, s kterými se dá párkrát do řeči), takže předsudky stranou a užijte si výlet do šílené mysli vraha. Dobrý komentář: AngelAngie(6.3.2011)

• - Ve skutečnosti těsně před tím, než Chapman zastřelil Lennona, neřekl mu vůbec nic, což později Chapman před soudem potvrdil. (Drtic)

• - Kniha "Kdo chytá v žitě", kterou se vrah Johna Lennona inspiroval, má 26 kapitol. Film se v originále jmenuje Chapter 27 (27. kapitola). (a.kopecka)

• - Vchod do Lennonovy residence Dakoty, kde Mark Chapman často čeká a kde zabije Johna Lennona, je stejné místo, kde v Polanskiho Rosemary má děťátko (1968) na začátku filmu projdou oba manželé (jedná se samozřejmě i o stejnou budovu, ve které pak žijí). (poz3n)