Antonín Kopřiva natočil takovou zvláštní a zajímavou sondu do života chovanců v jednom nápravném zařízení. Přestože zde dochází k nejrůznějším rozmíškám, tak tenhle příběh není nijak šokující a z dnešního pohledu nijak odstrašující. Jsou zde velmi pestré charaktery postav. To se týká jak chovanců pasťáku tak i vychovatelů. Středoškolák Pavel sem do takového prostředí nepatřil.(18.1.2012)

6. dramaturgicko-výrobní skupina Filmového studia Barrandov "Tvůrčí mládí" dala mladým zelenou. 1) Půvab snímku není ve slabém a nepřesvědčivém scénáři, ani v hereckých výkonech. Ty prase vepřový! Pro mě je nejzajímavější horda sotva zletilých vlčků v plné kráse svého mládí. 2) Z budoucích hvězd českého filmu tu je 22letý Pavel Kříž (Pavel, hlavní postava), 18letý David Suchařípa (kytarista Gejza), 20letý David Matásek (Hanzl), 21letý Ondřej Vetchý (Joneš), 19letý Sagvan Tofi (Navrátil) či 21letý Karel Roden (Koblas). 3) Jsou tu i další pěkní kluci: 16letý Daniel Netušil (15letý Jirka Koblížek, má mladšího bratra v děcáku), 19letý Gustav Skála (Pacička, má zmrzačenou ruku), Lukáš Hraběta (Šálek).(1.8.2017)

• paascha

Zpočátku to vypadalo na sondu ze života v pasťáku, pak se zdálo, že by se mohla tepat šikana mezi mládeží, chvíli na to se přetřesla tématika nekompetentních pracovníků ve školství, aby byla svižně vystřídána palčivým problémem alkoholismu a domácího násilí v rozvrácených rodinách. A nakonec? Matásek, visící na mříži. Strašná kokotina, kterou neomlouvá ani doba vzniku, ani strašlivé výkony všech účinkujících. Kříž byl se svým lookem jogínského intelektuála věrohodný jako lední medvěd v sauně a ostatní zdatně sekundovali. Jediné, co chybělo, byla nějaká vlažná romance, ale o tom se tehdy mluvit nesmělo. A jediné, co nechybělo, byly stále přítomné cigarety (hlavní hrdina, spratek pod 18, hulí Gauloisesky:-)) a morgošské kvičení, leckterými multikulti odpadky vydávané za hudbu. Takže sečteno a podtrženo = odpad(18.1.2012)

Člověk si myslí, že ví o všech zajímavých českých filmech, ale vždycky ho překvapí něco z archivu. Na začátku bylo to, že mne nic v programu televizí nezaujalo, tak jsem přepnul jen tak z nudy na CS Film a tam běžel tenhle film. Rychle jsem zjistil přibližný děj a zakoukal se do toho. Pavel Kříž a David Matásek se zde představují v rolích, které nemají mnoho společného s jejich rolemi v Básnících. Oba stojí proti sobě a nesnáší se. Což je pro každého, kdo zná Básníky, docela prvotní šok. Ale abych nějak zhodnotil film jako celek. Jedná se o zajímavou exkurzi do pasťáku v období komunismu. Film nechce nic řešit nebo snad mentorovat, jen nám dává nahlédnout do tohoto prostředí a ukazuje nám prostředí, kam se mnoho z nás nikdy nedostane. Film mi přišel velmi zdařilý a docela zajímavý, už jen svým tématem. Celkově dávám tři hvězdičky s konstatováním, že na tenhle film se rád kdykoliv podívám znovu a hodnotím ho jako mírně nadprůměrný...(30.11.2007)

Samozřejmě tam zvídavý divák najde úlitby režimu, ale ve své podstatě je to stále platný vzorec, jak se děti dostávají do pasťaku. Tam už je každý postaven před stejnou zeď a záleží na charakteru, jestli ji přeleze. Velmi dobře propracovaná psychologie postav a to nejen chovanců, ale i "věznitelů", což se vidí v málokterém filmu. Tím se stává tenhle film velmi zajímavým. Herecké výkony jsou diskutabilní, ale parta mladíků byla evidentně vybrána velmi citlivě s ohledem na jejich pozdější kariéry. Nad všemi tak nakonec herecky ční Jiří Ornest. Zajímavé je dvojice rodičů Kostka Mayerová, což už byli v té době manželé i ve skutečnosti.(2.10.2017)

• - Na XIX. filmovém festivalu mladých v Trutnově získal snímek Cenu Mladé fronty a Pavel Kříž Malé zlaté slunce za mužský herecký výkon. (Olík)

• - Zámek, za jehož zdi je umístněno nápravné zařízení pro mládež, se ve skutečnosti nachází v obci Střílky na Kroměřížsku. Ústav, kde pobývá postava hraná Ondřejem Mikšíčkem, je ve skutečnosti zámek Čechy pod Kosířem. (Olík)

• - Jde o první snímek realizovaný pod hlavičkou barrandovské dramaticko-výrobní skupiny Tvůrčí mládí. (Olík)