Austrálie

Austrália

Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA / Austrálie / Velká Británie, 2008, 165 min

• NinadeL

Pohádka o tom, jak pejsek s kočičkou vařili film. Po pravidelném setkávání s nezměrnou sílou vášně v Tanci v srdci a po určitém odstupu od Moulin Rouge!, který jsem nakonec akceptovala, se dalo od Austrálie čekat mnohé. Ale výsledkem je... cosi, nad čím jsem ochotná zavřít obě oči jen z toho prozaického faktu, že to Nicole po roce 1939 nezměrně sluší. Což není mnoho, ale na pohyblé obrázky ani málo.(23.7.2011)

Velkolepé melodrama, které počátečním rozehráním příběhu připomíná "Africkou královnu" s Katherine Hepburn a Humprey Bogartem. Je to tak trochu červená knihovna, ale ke cti tvůrců je třeba přičíst, že stvořili čistokrevný žánrový film, jaký tu v případě melodramatu už velmi dlouho nebyl... Strhující výprava, krásné ženy a chrabří muži, velkolepá hudba... to k tomuto pozlátku prostě patří. Tak proč se jím nenechat dvě a půl hodinky unášet?(23.1.2009)

I když jsem opilá (kdo by se po tolika panácích divil...), během filmu mi před očima naskakovaly hvězdičky - to bude za tři, ne, tomu dám čtyři... Nakonec to dopadlo, tak jak to dopadlo, protože udržet mě vzhůru podnapitou přece jen bude znamenat, že ten film nebyl nudnej. Ano, C2H5OH způsobil, že některé scény jsem prožívala opravdu intenzivně - víc jsem se některým "absurditám" smála, více jsem byla "dojatá". Líbil se mi hlavně proto, že byl o všednosti. O té sladké, zaprášené všednosti, které se mi zalíbila. Nečekala jsem na konec filmu; dohromady se dali vcelku brzo :-) I'm glad. I přes délku jsem neměla pocit, že teď nutně musím jít spát, protože mě zajímalo, jaký bude konec. A ten mě nezklamal. 100% happy end to není, but I like it :-) sry, když trochu cucám nektárek, tak mám tendenci mluvit cizíma jazykama - a to se tady ještě držím. See ya.(23.5.2009)

• DaViD´82

Začíná to jako nevtipná ztřeštěná komedie (čest aspoň těm klokanům), pak je z toho rázem ucházející dobrodružná pohádka z honáckého prostředí s magií a příjemnou nadsázkou, aby se to následně překlopilo v remake Pearl Harboru. Akorát blbější a ještě smrtelně vážnější. V závěru je to politicky korektní apel o minimálně sedmnácti ukončovacích dějstvích. Jako třešinka na dortu je servírováno finále "výstup z bárky a výstřel z pušky", které svou nebetyčnou trapností nemá letos v kinech konkurenci. Člověk si u něj sice popláče, což byl jistě záměr tvůrců, ale nemám pocit, že to měly být zrovna slzy smíchu. To celé ve vizuálním hávu, které narozdíl od Moulin Rouge nebalancuje hravě na hraně kýče a geniálna, ale stává se zblití hodným digitálním kýčem na druhou. Postavy (nikoli však herci, ti zachraňují první poslední) jsou parodií sama sebe, protože třeba taková Sarah je co deset minut úplně jinak smýšlející, konající i se chovající charakter. Film o síle a potřebě vyprávění, který sám neumí ani za mák vyprávět, to nemohlo fungovat. A taky nefunguje.(19.12.2008)

• Enšpígl

Jednoho krásného prosincového dne jsme po obědě vyrazily do kina. Film vypadal že za klasickou dobu už, už skončí. Prostě klasická závěrečná dojemná scéna, klasicky závěrečný dojemný proslov, klasický závěrečný dojemný pohled, dojemný polibek, poslední dojemný vtip pronesený dojatým dítětem k dojatým dospělým hrdinům, dojemná atmosféra se z plátna přenáší na slečnu vedle mě, která armádou slz likviduje jeden papírák za druhým a v atmosféře naprostého a totálního dojetí jsem se začal zvedat ze židle s tím, že si projednou odpustím závěrečnou dojemnou hudbu, obleču si bundu a opustím chrám všeobecného dojetí. O to větší šok následoval v zápětí, příběh totiž nekončil, ale pokračoval !!!! Samozřejmě vedl k dalšímu ještě většímu dojetí, ovšem když ani tohle nestačilo a film dále pokračoval, začínaly se mě hlavou honit divný myšlenky. Je tu ještě vůbec šance, že film skončí ? Kolik kapesníčků ještě zbývá už asi pět hodin v kuse dojaté slečně vedle mě ? A co ty další dojatý slečny po celým sále? Nezpůsobí jejich hromadné dojetí záplavu sálu ? Uvidím ještě někdy vůbec domov ? Začali se mě drát do očí slzy, takhle jsem si přece svou smrt nepředstavoval. Poprosil jsem slečnu vedle sebe, jestli nemá jeden kapesníček navíc, měla, ale jelikož pro slzy asi už vůbec neviděla nepodala ho mě, ale dala ho na hlavu dojaté slečně v předchozí řadě. Ta kapesníček ze své hlavy okamžitě sundala a za velkých díku přiložila k slzícím očím. To už jsem nevydržel a nasraně se otáčím s dotazem na Jirku. "Jiří kolik je proboha hodin ?" Jirka : "Nevím, mám zaslzený hodinky od paní za mnou." "Jirko, a kde máš bráchu? " "Šel si lehnout na ty dvě volný sedačky v rohu, vstává v pět ráno do práce a je zvyklej před půlnocí spát. Upadl jsem do komatu. Najednou citím jak se mnou někdo třepe, byl to Jiřík. V sále už bylo světlo a prázdno a najednou slyším "Přežili jsme to Pájo, na oplátku jsem však musel slíbit bohovi, že už nikdy nebudeme opíjet mladé slečny nejlacinějším vínem a následně zneužívat jejich otupělosti." Pak jsme šli zbudit Honzíka. Chudák, vyskočil ze sedaček a začal zcela dezorientován řvát "Zaspal jsem, zaspal jsem, musím jít první do sprchy nebo přijdu pozdě do práce !" Honzy to nakonec do té práce stihnul a za to má film ode mě tu hvězdičku.(2.1.2009)

• - Sedm let trvalo režiséru Bazu Luhrmannovi, než svůj projekt vydupal ze země.

• - Mapa Evropy na začátku filmu, na které je zvýrazněna Velká Británie a nacistické Německo obsahuje chybu. Zvýrazněné území Německa v dané podobě vzniklo až po skončení druhé světové války. Na počátku druhé světové války bylo jeho území výrazně větší. Součástí Něměcka byla v té době například velká část dnešního území Polska. V závislosti na konkrétním datu mohlo být území Německa větší například o připojené Rakousko, Sudety nebo Protektorát Čechy a Morava. (snailik)

• - Heath Ledger byl původně obsazen do filmu, ale nakonec vycouval a rozhodl se pro roli v Temném rytíři (2008). (Baffer)