Austrálie

Australia

Austrália

Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA / Austrálie / Velká Británie, 2008, 165 min

Tento film mi dal vsetko, co som od neho ocakaval. Dobrodruzstvo, komediu, dramu, napätie, romantiku, zaporaka Fletchera, bez ktoreho by pribeh nestal za to, nadherne kamerove zabery, melodia, ktora mi este teraz bzuci v hlave "Somewhere Over The Rainbow". Aj minutaz mi ubehla celkom rychlo, avsak najde sa tu mozno par nudnych chvil, preto by som minutaz trosku skratil. Hlavne ta posledna tretina nemala chybu. Nemal som od tohto filmu velke ocakavania, takze reziser Luhrman ma opät nesklamal... 06.01.2009 _______ Ani po reprize 26.07.2011 sa nic nezmenilo. Teraz som tu snad dokonca ani nudnu chvilku nenasiel, proste pre mna dokonaly film, ktory mi dal vsetko, co som od neho vyzadoval. _______ Nicole Kidman - (Sarah Ashley) +++ Hugh Jackman - (Drover) +++ Brandon Walters - (Nullah) +++ David Wenham - (Neil Fletcher) +++ Tony Barry - (Callahan) +++ Bryan Brown - (King Carney) +++ Produkcia: Baz Luhrmann (Videl v kine 06.01.2009) +++(28.7.2011)

Zbytečně přetažený a předražený epos, který se tak strašně snaží být nejlépe vypadající film sezony, až sedm osmin snímku připomíná kýč v tom nejhorším smyslu slova. Baz Luhrmann je, věřím tomu (Moulin Rouge jsem ještě neviděl), schopný vypravěč a výjimečný režisér, tady by mě ale nepřesvědčil a po zaslouženém komerčním propadáku roku nevím, jestli bude tu šanci mě přesvědčit ještě někdy mít. Herci jsou vybráni dobře, do svých rolí se hodí (obzvláště malý míšenec), ale jejich charaktery, stejně jako celý film, působí, jako by se jednalo o jakousi australskou bizarní a velkolepou reklamu na Marlboro, už chybí jen ty cigarety. Všechno by sedělo - bez citu pronášená životní moudra, přefiltrované a přebarvené obrázky, neskutečně sexy chlap, nádherná ženská, koně a digitální krávy. Není to výčet všeho, ale pro představu by to mělo stačit. Někteří zde píší o opakovaném zhlédnutí, že pak snad nějaké hvězdičky přihodí.. Proboha, sice hodnotím průměrnými třemi, ale podruhé nechci podívanou za zbytečně utracených sto třicet milionů dolarů ani vidět, k tomu ještě tak šíleně dlouhou. Za jedno ale Austrálii děkuji, díky devítiměsíčnímu natáčení z projektu vycouval Heath Ledger, aby se poté objevil jako jedna z nejlépe zahraných filmových postav všech dob. Díky.(16.2.2009)

Je to hrozný doják, ale nemůžu si pomoct, je to tak dobře natočené, že ty téměř tři hodiny utekly ani nevím jak. Největší klady jsou Nicole Kidman, Hugh Jackman, skvělý záporák David Wenham a velmi dobří domorodí herci, pochválit musím i nálet japonského letectva a naprosto úchvatnou scénu se stádem krav na útesu.(28.12.2008)

• J*A*S*M

Hloupá kýčovitá manýra, která uvědomělého diváka dvě a půl hodiny moří digitálním dobytkem a dojetíchtivé divačky tahá za nos z prstu vycucanou láskou mezi anglickou paničkou a australským honákem. Jackman v pohodě, Kidman místy dosti mimózní, zásadní vadou je samozřejmě scénář. Kdybych napsal, že všechny zvraty jsou odhadnutelné půl hodiny předtím, než se stanou, tak bych lhal. Oni jsou jsou totiž odhadnutelné hnedka z fleku, ještě než ten film začne. Vymyslete tu nejklišovitější možnou romanci, zasaďte ji do období druhé světové v Austrálii, přihoďte pár keců o důležitosti umění vyprávět (jak to zrovna v tomhle táhnousím se kolosu zní směšně!) a hle, máte tu Austrálii.(19.5.2009)

Dve hodiny som si myslel, že umriem od rozkoše. Najfilmovejší film posledných rokov. Čistokrvný gýč povýšený na tú najrýdzejšiu filmárčinu. Fungovalo tam všetko - dokonca aj tie patetické a sentimentálne kydy, ktoré mi tak vadili v traileroch. K tomu brilantná réžia, výborní herci a vymaznaný, zámerne "umelý" vizuál. Nádhera. Záverečná polhodina je však sklamaním. Chýba jej dramatickejší náboj a viac sentimentu. Áno, chcel som slziť ešte viac. A úplný záver, na ktorom strašne vidno, že jedna postava mala zomrieť a pomerne nemotorným strihom je vložená späť do deja, ma už trochu naštval. Napriek tomu je to pre mňa natoľko silný filmový zážitok, že svojich 9/10 premením na tunajšie plné hodnotenie. A neznášam štúdio Fox za to, že debilnou propagáciou potopilo takýto divácky film.(10.2.2009)

• Hugh Jackman

• - V rámci příprav na natáčení filmu brala Nicole Kidman (Sarah Ashley) dlouhé měsíce hodiny jezdectví. (dopita)

• - Mapa Evropy na začátku filmu, na které je zvýrazněna Velká Británie a nacistické Německo obsahuje chybu. Zvýrazněné území Německa v dané podobě vzniklo až po skončení druhé světové války. Na počátku druhé světové války bylo jeho území výrazně větší. Součástí Něměcka byla v té době například velká část dnešního území Polska. V závislosti na konkrétním datu mohlo být území Německa větší například o připojené Rakousko, Sudety nebo Protektorát Čechy a Morava. (snailik)

• - Film sponzorovala mimo jiné i australská vláda. Politici doufají, že film zvýší turistický zájem o jejich zemi, stejně jako to bylo před pár lety díky trilogii Pán prstenů v sousedním Novém Zélandu. (Karlos80)