Austrálie

Austrália

Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA / Austrálie / Velká Británie, 2008, 165 min

• Enšpígl

Jednoho krásného prosincového dne jsme po obědě vyrazily do kina. Film vypadal že za klasickou dobu už, už skončí. Prostě klasická závěrečná dojemná scéna, klasicky závěrečný dojemný proslov, klasický závěrečný dojemný pohled, dojemný polibek, poslední dojemný vtip pronesený dojatým dítětem k dojatým dospělým hrdinům, dojemná atmosféra se z plátna přenáší na slečnu vedle mě, která armádou slz likviduje jeden papírák za druhým a v atmosféře naprostého a totálního dojetí jsem se začal zvedat ze židle s tím, že si projednou odpustím závěrečnou dojemnou hudbu, obleču si bundu a opustím chrám všeobecného dojetí. O to větší šok následoval v zápětí, příběh totiž nekončil, ale pokračoval !!!! Samozřejmě vedl k dalšímu ještě většímu dojetí, ovšem když ani tohle nestačilo a film dále pokračoval, začínaly se mě hlavou honit divný myšlenky. Je tu ještě vůbec šance, že film skončí ? Kolik kapesníčků ještě zbývá už asi pět hodin v kuse dojaté slečně vedle mě ? A co ty další dojatý slečny po celým sále? Nezpůsobí jejich hromadné dojetí záplavu sálu ? Uvidím ještě někdy vůbec domov ? Začali se mě drát do očí slzy, takhle jsem si přece svou smrt nepředstavoval. Poprosil jsem slečnu vedle sebe, jestli nemá jeden kapesníček navíc, měla, ale jelikož pro slzy asi už vůbec neviděla nepodala ho mě, ale dala ho na hlavu dojaté slečně v předchozí řadě. Ta kapesníček ze své hlavy okamžitě sundala a za velkých díku přiložila k slzícím očím. To už jsem nevydržel a nasraně se otáčím s dotazem na Jirku. "Jiří kolik je proboha hodin ?" Jirka : "Nevím, mám zaslzený hodinky od paní za mnou." "Jirko, a kde máš bráchu? " "Šel si lehnout na ty dvě volný sedačky v rohu, vstává v pět ráno do práce a je zvyklej před půlnocí spát. Upadl jsem do komatu. Najednou citím jak se mnou někdo třepe, byl to Jiřík. V sále už bylo světlo a prázdno a najednou slyším "Přežili jsme to Pájo, na oplátku jsem však musel slíbit bohovi, že už nikdy nebudeme opíjet mladé slečny nejlacinějším vínem a následně zneužívat jejich otupělosti." Pak jsme šli zbudit Honzíka. Chudák, vyskočil ze sedaček a začal zcela dezorientován řvát "Zaspal jsem, zaspal jsem, musím jít první do sprchy nebo přijdu pozdě do práce !" Honzy to nakonec do té práce stihnul a za to má film ode mě tu hvězdičku.(2.1.2009)

Zatímco v první půli Luhrmann vypráví svůj příběh se zaujetím, vášnivě a naplno tu uplatňuje svůj smysl pro až jakýsi groteskní humor (který mám na něm tak rád a kterým byl předchozí ´Moulin Rouge´ doslova prošpikován), s příchodem do Darwinu v polovině stopáže jako když mávne kouzelným proutkem a z vyprávění plného života a magické atmosféry australské divočiny se stává zahrávání si s trpělivostí diváka, kde jakoby tvůrci zkoušeli, co za klišé a scenáristické oslí můstky jim ještě projde. Tu kýčařinu na konci by nenapsala snad ani přebornice růžových knihoven Danielle Steel. Přesto ale z celého díla cítím upřímnou Luhrmannovu snahu vzdát hold své milované rodné Austrálii a tak to nemohu úplně zatratit.(8.3.2009)

No tak tohle Luhrmannovi tezce nevyslo. Skoro bych rek, ze kdo si chce Australii perfektne uzit, at skoukne dokonalej trailer a od filmu da ruce pryc. Protoze tady nefunguje absolutne nic. Jednak pribeh, ten je fakt hodne slabej, v podstate tu zadnej poradnej dej neni, takze se vetsinou nic moc nedeje. Navic je to cely podany takovou utahanou formou, takze se nekonaj zadny silny momenty, zadna velka romantika, zadna osudovost nebo epicnost. S tim taky souvisi to, ze tady vlastne neni zadna gradace napeti a kdyz uz se neco potencionalne silnyho deje, tak to proste nezasahne tak, jak by melo. Co se tyce konce, ty jsou tu ctyri a vsechny tri jsou lepsi nez ten zaverecnej, kterej je jako skutecnej konec pouzitej. Navic ta valecna cast rozhodne neni tak paradni, jak bych cekal a kdyby film ukoncili po 100 minutach po dohnani stada a celou valecnou cast vypustili, vubec se nic nestalo. Dalsi problem jsou herci, Jackman je sice perfektni, ale proste to mezi nim a Kidman moc nefunguje. Za coz hlavne muze Kidman, ktera hraje takovou tu svoji naivni a pysnou kravku, presne ten typ role, v ktery ji nesnasim. No a posledni hrebicek do rakve je hudba, ta by to jeste trochu vytahla, ale to by ji tu muselo bejt vic a lepsi. Takze nakonec si z filmu budu pamatovat akorat tak hezky zabery australie, protoze film je preze vsechny vytky natocenej pekne, ale to je zatracene malo.(20.2.2009)

Trochu zklamání, přestože jsem fanoušek westernů. Hvězdná režie - Baz Luhrmann i herci Hugh Jackman a Nicole Kidman, velmi atraktivní krásná kamera Mandy Walkera snímající nadhery australské přírody, splašené krávy řítící se s ohněm za zády na srázný útes "bráněný" uhrančivým Nullahem, nebo vraždu bílého muže snímanou z pohledu pod hladinou schovaného dítěte... Čtvrtou hvězdičku tedy dávám za kameru a za velkolepou výpravu. Samotný příběh však působí poněkud uměle, končí natřikrát a vždy se znovu rozbíhá jako nastavovaná kaše. Stejně tak se mění žánr - z westernu na válečný film a ke konci ještě na krimi a posléze rodinný film. Nejpřirozeněji a nejzajímavěji tak působí australští aboriginci - především mladý Brandon Walters v roli Nullaha. Trailer: http://www.csfd.cz/film/226543-australie/videa/(24.6.2010)

Obdivuhodná pocta klasickým melodramatům, ve které se Baz Luhrmann překvapivě vzdává většiny svých trademarků (jejich ozvěny samozřejmě nechybí, mají ale minimum prostoru). Nicole je stále proklatě krásná a Hugh mužný, aby si člověk ty „dvě strany jedné mince“ okamžitě zamiloval. Překvapivou výhrou je malý Brandon Walters jako míšenec Nullah. Ten kluk je přirozený talent a jsem velmi zvědavý, jakým směrem se bude vyvíjet jeho kariéra. Co se týče dojmu z Austrálie, je rozporuplný a může si za to čistě Luhrmann. Hned od prvních obrazů mi bylo jasné, že miluje svou rodnou Austrálii (podobně jako miluje Jackson Nový Zéland) a prakticky každý kamerový nálet je úchvatným okénkem do někdy vyprahlých, jindy zelených krajin klokaního kontinentu (hned bych se tam vydal!). V rovině romanticko-nostalgické funguje Austrálie perfektně, coby příběh už trochu drhne. Problém je v tom, že tvůrci v podstatě servírují dva filmy za sebou. Ten první je roztomilou romancí, která je opepřena o dobrodružné putování s dobytkem, ten druhý je ryze vážnou epickou válečnou vřavou. Samo o sobě obojí funguje dobře, v rámci celku jsou si ale ty části příliš stylisticky vzdálené. Výjimečně bych se přikláněl k tomu, aby z toho bývali tvůrci udělali vol. 1 a 2. V rámci epických melodramat se mi nicméně příčí jít pod 4 hvězdičky – i v této podivné rovině kompromisu jsem byl podstatně zaujatější, než kupříkladu u Čtyř pírek a Pearl Harboru. 70% s tím, že napodruhé mi možná ten přechod nálad nepřijde tak násilný a bude to za čisté 4 (nebo se naopak ukáže, že ten film si skutečně víc, jak tři hvězdičky nezaslouží)…(6.4.2009)

• - Film sponzorovala mimo jiné i australská vláda. Politici doufají, že film zvýší turistický zájem o jejich zemi, stejně jako to bylo před pár lety díky trilogii Pán prstenů v sousedním Novém Zélandu. (Karlos80)

• - Mimo jiné se film měl jmenovat také: Great Southern Land nebo Faraway Downs. (Pattrick)

• - Russellu Croweovi, který měl ve filmu hrát, byl tolikrát snížen honorář, že z projektu nakonec odstoupil. (duklak2)