Austrálie

Australia

Austrália

Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA / Austrálie / Velká Británie, 2008, 165 min

První půlka, než přiženou stádo dobytka do Darwinie, je skvělá, vtipná, vášnivá, epická. Pak už je to jen epické. Celou dobu se tam mluví o síle vypravění, ale mám pocit, že v poslední půlhodině jde uz jen o dovyprávění. Jinak - výborná pocta klasickým hollywoodským melodramatům, do nichž je umně zakomponovaná linka s Čarodějem ze země Oz a nenásilná historická reflexe rasismu vůči Austrálcům.(12.12.2008)

Náhoda tomu chtěla, aby mým 2500. ohodnoceným filmem byla právě Austrálie. A jak se tak koukám, je velmi málo, co bych mohl říct, abych neopakoval jen to, co řekli ostatní. Nicméně, musím. Musím se všemi souhlasit - Austrálie je "rozdělena" do dvou pomyslných částí. Mírné SPOILERY! Ta první končí ve chvíli, kdy zvířata jsou na lodi. Tahle půlka byla… epická. Překrásná příroda, skvělá hudba, vynikající herci… už dlouho jsem nic tak epického neviděl… ta druhá půlka lehce ubrala na tempu a soustředíme se spíše na blížící se válečný konflikt. V několika momentech jsem si říkal, že Luhrmann chce do tohoto filmu nacpat až moc příběhových linek najednou, ale nakonec se mu to povede. A já stále (asi 3/4 hodiny od skončení) přemýšlím, jestli bude mé hodnocení 4 nebo 5 hvězd. Když přihlédnu k té první půlce a k těm fantastickým hercům (Nicole překrásná, Jackman má charismatu na rozdávání), tak se mi pomalu nechce ani váhat, nicméně pak si vzpomenu na tu druhou, ne tak dobrou polovinu. Jenže něco mi říká, že kdybych dal jen 4, ukřivdil bych tomuto filmu, takže hodnocení mírně zaokrouhluji. Protože jak říkám, už dlouho jsem neviděl nic tak epického…(2.6.2010)

Bachova Lovecká kantáta, je vedle "Somewhere over the Rainbow" hlavní parafrázovanou filmovou hudbou. A zcela záměrně, protože i hudba tak tematizuje hlavní motiv "Austrálie", kterým je vztah člověk-země a smíření v postavě malého Nullaha provázejícího celým filmem. Romantika je tu někdy paradoxně spíš na škodu, stejně jako Luhrmannovy stylistické hrátky.(12.8.2009)

AUSTRÁLIE je film o příbězích, snech a dalekých končinách... a především o vyprávění. Baz Luhrman zakončil svou trilogii "červené opony" a započal "epickou trilogii", v jejímž prvním díle - AUSTRÁLII - nehledá svébytný jazyk (tanec, Shakespearovy verše, zpěv) k postmodernímu uchopení, nýbrž důsledně a okázale vzdává poctu filmům a žánrům (!) klasického Hollywoodu. Stylistické postupy let 40. a 70. se zde překvapivě netřou a nepůsobí rušivě, protože je "spojuje" zesílená kontinuita a vyprávění je uzpůsobeno optice mladého domorodého chlapce a s jehož několika zakončeními a žánrovými přechody budou mít problém ti, kteří potřebují za klasickým Hollywoodem krasosmutnit ve vzpomínkách jako Rose v TITANICU, ale už ne ti, kteří screwballově-westernově-melodramaticko-válečné příběhy chtějí prožít a dále o nich a jejich postavách vyprávět. Problematicky přijimají poslední půlhodinu lidé, kteří si neuvědomují, že pojednává o oslabení vyprávění, protože jednotlivé přípěhy a sny postav jsou spřetrhány a epická pastiš se zasazuje do historicky zlomového období, protože teď se vypráví především o Austrálii. Film roku a 165-minutový orgasmus, o kterém platí to stejné co o INDIANA JONESOVI A KRÁLOVSTVÍ KŘIŠŤÁLOVÉ LEBKY: nelze nemilovat film, který miluje jiné filmy a vyprávění. Jedná se totiž přesně o ten typ podívané, kvůli které jsem si zamiloval pohyblivé obrázky, které si zaslouží velké plátno a kvůli kterým chodím do kina. 10/10.(25.12.2008)

Energický Baz Luhrmann je kvalitním režisérem a tímto si to u mě potvrdil. Hlavnímu hereckému páru to sluší jak hrom a David Wenham zahrál záporáka na výbornou. Jen trošku zamrzí, že délka filmu je vcelku dost cítit, ale i tak hodnotím tuto velkolepou a kýčovitou(zde to není mínus) romanci 4 hvězdičky…(4.2.2009)

• - Jedná se o nejdražší australský film. Rozpočet činil 120 mil. $. (Karlos80)

• - Spoiler: Bombardování Darwinu, kterým film vrcholí, proběhlo dne 19. února 1942 a zemřelo při něm dvě stě čtyřicet tři lidí. Japonské letectvo při něm bylo posíleno na téměř dvojnásobek útočné síly než při náletu na Pearl Harbor. (dopita)

• - Plakáty a hlavní fotografie filmu vznikaly 9 měsíců. (duklak2)