Blast of Silence

Krimi / Thriller / Drama

USA, 1961, 77 min

Allen Baron

Allen Baron, Waldo Salt

Předobraz scorsesovské poetiky. Sám mistr o tomhle filmu řekl "My favourite New York City movie"(5.7.2008)

Nádherná atmosféra vánočního New Yorku, vtahující temný chraplavý voiceover, zajímavý hudební doprovod (obzvláště ty dva songy v klubu byly originální), pomalé tempo ... prostě noir o samotářskémm assassinovi, jak má být.(28.2.2015)

Nic pro depresivní povahy... Černobílý film, ve kterém hraje NE zrovna nepodstatnou roli postava (hlas) vyprávěče, komentátora, který nás provází skoro celým dějem filmu. Je to prakticky "vnitřní hlas" hlavní postavy, jejich myšlenkových pochodů, jejího skrytého vědomí a svědomí...dokonce i hlas jejího "rádce". Tíživá, depresivní, studená a odcizená atmosféra před- a vánočního New Yorku, kde to sice všude bliká a svítí, obchody jsou slavnostně vyzdobeny, ale každý je sám, tak nějak nezapojen včetně našeho hlavního hrdiny - Frank Bono (Allen Baron...zároveň režisér filmu). Jako nájemný zabiják má pouze jeden úkol - zabít, inkasovat a zmizet, ale všecho se ke konci filmu vyvine poněkud jinak.(26.11.2014)

Film v rytmu swingu, Baronův debut.___ Hodně syrový příběh s výborným hlasem vypravěče - Frankovým svědomím, díky kterému se rychle dostáváme zpočátku nepřístupnému zabijákovi hluboko pod kůži.___ A že to celé nedopadne zrovna sladce, na to vemte jed. Je v tom totiž zase ženská! Podle kolegy Douglase je tento snímek typickým představitelem žánru film-noir, přestože tato uměle vzniklá kategorie "končí", jsa ohraničena rokem 1958, Hitchcockovým Vertigem. Viděno znovu, Visions of light 2011, 10. listopadu.(1.9.2008)

Neskorý, existenciálny noir, ktorý predstavuje akýsi medzistupeň medzi práve (s)končeným klasickým obdobím a blížiacim sa neo-noirom. Svojou chladnosťou môže pripomenúť francúzske noiry. PS: mini-atmoška vianočného NY potešila :)(23.7.2017)