Vlkodav z kmene Šedých psů

Strážca nebeskej brány

Fantasy / Dobrodružný / Drama / Romantický

Rusko, 2006, 136 min

• Chrustyn

Proti fantasy snímkům vůbec nic nemám a velice rád se vydám na cestu z nějakým hrdinným bojovníkem. Avšak v tomto případě to byla cesta zdlouhavá, nudná a nezáživná. Rozhodně se nejedná o další variaci na "Pána prstenů" a film se spíš podobá legendárnímu "Barbaru Conanovi" a jelikož mě ani tato legenda moc nenadchla měl to Vlkodav o to těžší. Film u mě bohužel nezabodoval skoro ničím a po celou dobu jsem se velice nudil. Není zde mnoho akce ani nějaká scéna hodná zapamatování a hlavní hrdina si moje sympatie také nezískal. Bohužel jsem ještě nepřišel ruským filmům tak úplně na chuť.(3.6.2008)

Velmi zajímavý pokus o ruskou fantasy. Překvapivá je především vynikající technická úroveň filmu. Zajímavá výprava, hudba a "vysoká štábní kultura". Film je celkově natočen velmi chytře, styl nepodceňuje diváka a to je na něm sympatické. Rozhodně tvůrcům patří uznání, že něco tak kvalině udělaného vzniklo mimo hollywoodská studia. Vlkodav je schopen to solidně natřít leckteré americké fantasy. Výtvarný styl je značně bez příkras, o to však podněcující. Drobnou výhradu bych měl k maskám - čtyřicetiletý herec namaskovaný jako vetchý děduch je pořád čtyřicetiletý herec v bílé paruce. Zloduch Žadoba pak nosí masku He-manovského Skeletora a ještě tak nějak "lacině vyvedenou". To jsou ale jen drobné prkotiny. Co opravdu sráží hodnocení filmu, je scénář. Hlavní hrdina v touze po pomstě pořád někoho bezhlavě zachraňuje, nehledě na to, že zápletka je stará jak lidstvo samo a ještě bezostyšně vykrádá oba díly barbara Conana. Na závěr: I přes všechny výhrady považuji Vlkodava za dost příjemnou a zábavnou věc. Kdyby byl tímto způsobem natočen Pán prstenů, nezbylo by nám, než zírat na něj s otevřenou pusou a slintat si na vestu. Lehce připitomělý scénář ale sráží film na rozmezí dvou až tří hvězdiček. Dávám "motivační" tři :)(19.5.2009)

Málo propracovaný příběh, ze solidního základu se mohla natočit vynikající epická fantasy. Místo toho mě iritovaly ty laciné a špatně nasazené paruky mužských herců, snaha o napětí byla bezúčelná, u mě to prostě nezafungovalo. Mimo začátku ovšem. Místo popkornu jsem si ke sledování vzala můj oblíbený jogurt s piškotky a to jsem neměla dělat ... okolnostmi jsem byla nucena sklopit oči se snahou soustředit se na žaludek a zhluboka dýchat. Některé části filmu byly ale fajn. Třeba město Galirad, zapojení slovanské mytologie, kouzel, příjemné vysokohorské výhledy, Rybnikovova hudba a celková syrovost vyprávění s neustálou pachutí krve a smrti. Neměla bych zapomenout ani na netopýřího mazlíka, který neváhal nasadit vlastní zdraví, aby ochránil páníška. Jinak za hodně peněz, málo muziky, škoda.(15.4.2014)

Jedno je určite isté. Ruská kinematografia sa v poslednom desaťročí opäť našla. Toto je jeden z príkladov. Síce z umeleckej stránky nie ten najlepší, ale technickou stránkou určite. Film vám pripomenie staré ruské rozprávkové eposy ako napr. ILJA MUROMEC alebo knižnú zbierku KRÁSA NEVÍDANÁ. Je však vo viacerých prípadoch zdĺhavý a to celok kazí. Zopár tých skvelých bojových či trikových scén už snímok nezachráni. Škoda, mohla to byť veľmi dôstojná konkurencia západným fantasy snímkam.(25.10.2010)

• Othello

Blue, to bylo na hovno. Naprosto typická představa "drsného" fantasy světa v očích dvanáctiletého nadšence. Tvrdý nemluvný hrdina se srdcem na tom nejlepším možném místě, uřvaná hysterka, vetchý staroba, který je více než se zdá, proradný zrádce, platonická láska, krvavé bitky. Klišé nad klišé. Když SPOILER Volkodav stál s největšim hajzlem na okraji propasti a ten mu, přestože se mu na poslední chvíli hlavní hrdina snažil pomoct, vrazil meč do břicha, čekal jsem, že alespoň řekne "Co si ty krávo čekal od zákonně zlý postavy?" KONEC SPOILERU. Prostě na pytel. Jediné co za něco stojí jsou svižně natočené souboje a krásné přírodní reálie. Holt drsná fantasy nemůže být černobílá, což tahle je.(13.7.2010)

• - Vlkodav z kmene šedých psů je uváděn jako druhý nejdražší post-sovětský ruský film. Oficiálně se mluví o rozpočtu 10 milionů dolarů, některé zdroje však tvrdí, že uvedená částka je pouze polovinou skutečného rozpočtu. (Rodriguez)

• - Exteriéry byly kompletně natáčeny na Slovensku. (Arakasi)

• - Snímek byl natočen na motivy fantasy série "Volkodav" od ruské spisovatelky Marie Semyonové. (Jarisleifr)