Reklama

Reklama

Lov papírových draků patří k nejoblíbenějším hrám afghánských dětí. Dvěma z nich, nerozlučným kamarádům Hassanovi a Amirovi, ale osudově změnil život, když jejich přátelství rozbil na padrť. Tak začíná příběh, který spisovatel Khaled Hosseini vydal ve stejnojmenné knížce, jež se v roce 1995 stala třetím nejprodávanějším titulem na americkém trhu a dojala milióny čtenářů.

Afghánská metropole Kábul, sedmdesátá léta. Malý Hassan se svým tátou slouží u Amirova otce. Přes třídní rozdíly jsou oba stejně staří kluci velkými přáteli. Pak ale Amir Hassana zradí. Amirovy výčitky svědomí spolu s invazí sovětských vojsk do země oba chlapce navždy rozdělí. Zatímco Hassan zůstává v Afghánistánu, Amir s otcem utíká přes Pákistán do Spojených států, aby tu uskutečnili svůj americký sen. O pár let později je z Amira spisovatel, kterému právě vyšla první knížka. Oženil se s krásnou krajankou Sorayou, pochoval otce a absolvoval telefonát, který změnil jeho život. Z rodného Afghánistánu zavolal po letech starý rodinný přítel a nabídnul mu vykoupení za dávné selhání. Amir se musí vrátit do země, teď ovládané Talibanem, a odvézt z ní malého syna přítele, kterého kdysi tak strašně zklamal. Pro mladíka vychovaného západní civilizací je i tohle hodně těžký úkol. Až na místě ale Amir zjistí, že aby ho mohl splnit, bude muset překonat sám sebe...

Režisér Marc Forster natáčel Lovce draků s ohledem na bezpečnostní situaci v zemi v čínské provincii Kashgar, nicméně s rodilými afghánskými herci. Podle producenta Williama Horberga ale neznámé tváře a exotické prostředí nejsou žádnou překážkou pro to, aby Lovce draků přijalo široké publikum. „Ten příběh je velmi univerzální a mohl se odehrát prakticky kdekoliv. Všichni máme z minulosti nějaké kostlivce ve skříni a tohle je nádherný a strhující příklad toho, že nikdy není pozdě na to je odstranit,“ říká Horberg, k jehož dobru budiž přičteno, že práva na zfilmování Hosseiniho knížky koupil ještě před tím, než se stala jedním z nejčtenějších literárních děl současnosti. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (262)

rozika 

všechny recenze uživatele

3 hviezdičky za krásu Afganistanu. Vám všetkým, ktorí ste dali 4-5 hviezdičiek dávam do pozornosti knihu. Kniha je NÁDHERNÁ - film je SPRZNENÝ. Americkí filmári by mali natáčať len kowbojky, sci-fi, všelijakých MENov a filmy oslavujúce amerického hrdinu. Howgh. ()

IKOLA 

všechny recenze uživatele

Musím pochváliť skutočné efektné zostručnenie románu. Zbytočná pasáž hádania s úradmi ( v knihe veľmi dlhá) tu nezaberá žiadne miesto. Aj cez toto zjednodušenie sa film nevyhol klasickej chybe knižných adaptácií- roztrieštenosti. Hlavne prvá tretina je skratkovitá a máte pocit akoby niekto posielal morzeovku. Scéna...stop...ďalšia scéna...stop...zasa nová scéna ...stop. Filmári máločo nechávajú dozrieť a to je škoda. Napríklad zábery pri granátovníku sú premárnené príležitosť rozvinúť vzťah medzi Hassanom a Amirom. A obratom späť k silným stránkam. Nedá mi nespomenúť jedinečnú hudbu( nominovanú na Oscara) a malý detail- Afgánčina nie je dabovaná. Akokoľvek sú chyby podstatné, všetky ubíja silný príbeh, ktorý jednoducho chytí za srdce. Pravdepodobne to nebude váš najobľúbenejší film všetkých čias, no bude to film ku ktorému sa veľmi radi zasa vrátite . ()

BigBen87CZ 

všechny recenze uživatele

Příběh, který má síllu. Čím mne ale dostal je krásný pohled na tvrdý osud Afghánistánu. Neutrální pohled na jedné rodině. Nikdy jsem se ani neobtěžoval nad tím přemýšlet. Prostě v Afghánistánu byli Sověti, moc převzali náboženští fanatici z Talibánu ... je to prostě země plná teroristů, proč by mě měly osudy místních zajímat ? I tak by se dal popsat můj pohled na Afghánistán před tímhle snímkem. Donutil mě přemýšlet. 80% ()

Candyman6 

všechny recenze uživatele

Nádherný film o přátelství dvou chlapců natočný podle úžasné, stejnojmenné knihy. Doufám, že se dočkáme stejně kvalitního zpracování i druhé Hosseiniho knihy. ()

marhi 

všechny recenze uživatele

Velmi lidský příběh a poměrně jasně ukazující co z lidí dokáže udělat totalitní systém ať je jakýkoliv. Afganistán je drsná země. Osobně ani nevím proč a zač se to tam mele. Jenom šutry. U mně za plný počet. ()

stuj 

všechny recenze uživatele

Film to není špatný, ale není ani nijak strhující. Silný příběh sice má, i afgánské prostředí je neotřelé, ale přesto to není žádná bomba. Sonda do afgánské kultury, pro nás tak cizí, je poutavá, to je ale vlastně asi vše. ()

zimi 

všechny recenze uživatele

Jo klidně si remcejte, ale je to nuda film si pouštim po kouskách a ještě na potřetí jsem těsně za půlkou a zatim mě to jen nudí, poučný možná, ale né tím správným způsobem, ne a ne zas jeden film kde se lidi bojej hodnotit objektivně, no tak to bylo nominovaný na oskara super, ale již pár oskarových filmů nestálo za nic, třeba jsem barbar, ale zatím hrůza jestli se dokopu a na šestý to dokoukam, třeba dam 3*, ale jestli mě to bude nudit dál, tak se naštvu a necham 2*:) Pa. No tak jsem se dokopal a musim se omluvit!!!!!! Od půlky jsem to vzal jedním vrzem a nešlo jinak!!!!! tento obrat v pocitech k filmu, se jen tak nevidí, musel jsem dát 4*, protože je to skvělý film a chápu proč byl natočen tímto způsobem!!!!!!! ()

Zaks 

všechny recenze uživatele

Silný príbeh, avšak spracovanie nezvyklej témy bolo dosť biedne. Našťastie tu propaganda smrdí len mierne, ale je prítomná. Afganistan bol pred vpádom Rusov a následným Talibanom zaujímavou krajinou, v súčasnosti to s nimi už moc idylicky nevyzerá... ()

Petbrab 

všechny recenze uživatele

Film jsem viděl krátce poté, co jsem dočetl knihu, která byla strhující. Film samozřejmě kvality knihy nedosahuje, což je v drtivé většině obvyklé. Přesto je to pořád kvalitní film, který se předlohy až  na zjednodušený závěr drží. ()

Související novinky

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky

25.02.2008

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) výročnosti byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil… (více)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2008

Více překvapení než filmoví kritici od Zlatých globů nám letos se svými nominacemi přinesli Akademici, tedy filmoví tvůrci působící v USA. Přehled filmů nominovaných na Oscara nicméně odpovídá jejich… (více)

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

14.01.2008

Jak již bylo řečeno, oficiální ceremoniál předávání Zlatých glóbů byl zrušen poté, co se ho rozhodli bojkovat i samotní herci, aby tak podpořili již několik týdnů se táhnoucí protestní stávku… (více)

Nominace na Zlaté globy

Nominace na Zlaté globy

13.12.2007

Ve čtvrtek 13.12.2007 ráno byly vyhlášeny nominace na Zlaté globy. Zatímco porotu, která rozhoduje o udělování Oscarů, tvoří filmoví tvůrci, Zlaté globy udělují novináři. Mezi nominacemi na letošní… (více)

Reklama

Reklama