Lovec draků

The Kite Runner

Majster šarkanov

Drama / Romantický

USA / Čína, 2007, 128 min

Děj je v jádru tuctový příběh o vině, svědomí, trestu, vykoupení a síle přátelství. To co ho v knižní verzi výrazně pozvedává je, krom vypravěčského talentu Khaleda Hosseiniho, pro nás netradiční kulturní prostředí, příběhy v příběhu, třídní detaily, zachycení kulturních rozdílů i dospívání na pozadí hektických veletočů v Afghánistánu a později v Americe. Tedy přesně věci, u kterých hrozí, že by v případě filmové adaptace byly výrazně oklešteny či rovnou zapsány mezi první kandidáty na vyšktnutí... A přesně k tomu také došlo. Zbyla pouze zkratkovitá kostra základního děje, který sám o sobě je prostě naprosto tuctový až nezajímavý. Akorát zasazený do atraktivního prostředí. Takže výjimečnost je ta tam. Přesto si David Benioff místy docela i poradil, když našel například odvahu vyškrtnout celou poslední čtvrtinu předlohy s anabází kolem chlapce a jeho propašováním na americkou půdu či citově vyděračské scény se sebevraždou. Na druhou stranu pro filmové plátno by to byly vděčné slzopudné okamžiky. Herci jsou většinou přesní, v případě dětských rolí přímo perfektní, ale i tady je jeden háček. Dospělý představitel Amíra. Je matný, naprosto bez jiskry a nevěřil jsem mu jediné slovo, natož pohled. A Marc Foster? Opět výtečný, byť tentokrát se tento hravý tvůrce drží spíše v pozadí a do popředí se dere pouze v nápaditých vzdušných soubojích. Lovec draků je tedy ve výsledku sice dobrým filmem, ale pouze průměrnou, a zbytečnou, adaptací.(10.2.2008)

No ano, někomu to může přijít jako lacině slzopudný dojáček, který sází jen na exotiku a draky. Ale Lovec draků ukazuje, že záleží hlavně na tom, jak celou tu špulku uchopíte. Protože když to budte držet pořádně, drak nebude jen tak povlávat ve větru jako na podzimní královehradekcé drakiádě, ale místo toho svého soupeře (v téhle metafoře diváka) dokonale odřízne od jejího tenkého kontaktu s pevnou zemí. No a jakmile víte, kdy zatáhnout za ten emocionální špagát, kdy zakroužit s dějem v prudkém půlobratu a kdy se pro dobrou věc střemhlav vrhnout do své Talibanem ovládané domoviny, je úspěch zaručen a veškerá sladkobolnost odpuštěna. Na tomhle filmu se mi nejvíc líbilo to skloubení symboliky a reálnosti postav, protože hlavně Amir se svým otcem rozhodně nejsou jen černobílými figurkami, ale mají komplexní a vnitřně provázané charaktery. Při tom se tu ale projevuje ona zmíněná symbolika způsobená autobiografičností předlohy, takže výsledek pohladí jak mozek, tak srdce. A takové filmy mám rád.(21.4.2012)

Režisér Marc Forster natáčel Lovce draků s ohledem na bezpečnostní situaci v zemi v čínské provincii Kashgar, nicméně s rodilými afghánskými herci. Podle producenta Williama Horberga ale neznámé tváře a exotické prostředí nejsou žádnou překážkou pro to, aby Lovce draků přijalo široké publikum. "Ten příběh je velmi univerzální a mohl se odehrát prakticky kdekoliv. Všichni máme z minulosti nějaké kostlivce ve skříni a tohle je nádherný a strhující příklad toho, že nikdy není pozdě na to je odstranit," říká Horberg, k jehož dobru budiž přičteno, že práva na zfilmování Hosseiniho knížky koupil ještě před tím, než se stala jedním z nejčtenějších literárních děl současnosti. Ocenění: Oscar '07 - nominace: hudba Zlaté glóby - nominace: cizojazyčný film, hudba BAFTA - nominace: neanglicky mluvený film, hudba, adaptovaný scénář Broadcast Film Critics Association Awards - mladý herec (A. K. Mahmoodzada) Satellite Awards - hudba. ..... Scénář: David Benioff podle románu Khaleda Hosseiniho. Kamera : Roberto Schaefer. Hudba : Alberto Iglesias - Ocenění 2008 - Academy Awards, USA - nominace (nejlepší score) 2008 - BAFTA Awards - nominace (nejlepší hudba) 2008 - Golden Globes, USA - nominace (nejlepší score) 2007 - Satellite Awards - vítěz (nejlepší score) Mimo jiné zazní : Sami Yusuf - Supplication http://www.youtube.com/watch?v=NzNY9BoWmh0(1.5.2011)

Krásný film o vině a trestu, o přátelství dvou malých chlapců, které do jisté míry přetrvalo až do dospělosti. Obdivovala jsem Hassanovu povahu i charakter, tak malý chlapec a taková osobnost. I Amirův otec si zasloužil obdiv. Nakonec všechno dopadlo tak, jak mělo a ve mně zbyl příjemný pocit strávených dvou hodin.(8.4.2018)

Ten príbeh šuchoce papierom viac než šarkany poletujúce nad Kábulom, ALE... Marc Forster je jedným z najlepších režisérov súčasnosti a aj takúto gýčovú báchorku dokáže podať tak, že bezchybne funguje. Nazvite to "spielbergovským citovým vydieraním", ja vravím, že Forster je výborný rozprávač. Čaká nás jedna z najlepších bondoviek vôbec... ;-)(26.9.2008)

• - Spoiler: Premiéra filmu byla na žádost ředitele školy, kterou oba chlapci v Kábulu navštěvují, posunuta o šest týdnů až na 14. prosince, kdy končí afghánský školní rok, z obav o dětské představitele. Na vině je scéna znásilnění jednohu z chlapců. Důvodem byla především výrazně zhoršená situace v Afghánistánu oproti období, kdy byli chlapci obsazeni. (DaViD´82)

• - Po dotočení filmu studio spolupracovalo, spolupracuje a spolupracovat i nadále hodlá s afghánskými odborníky, neziskovými skupinami, vládními úředníky i bývalými zmocněnci americké vlády, aby mělo stálý přehled o stavu chlapců, jelikož mělo oprávněné obavy o jejich bezpečnost. Zařídilo také, aby se v době premiéry snímku nenacházeli v Kábulu. (DaViD´82)

• - Místo v Afghánistánu se natáčelo, vzhledem k tamní napjaté bezpečnostní situaci, v čínské provincii Kashgar, která leží kousek od hranic právě s Afghánistánem. Točilo se však s rodilými Afghánci. (DaViD´82)