Lovec draků

Marc Forster

Předloha:

Khaled Hosseini (kniha)

David Benioff

Marc Foster se nám snaží ukázat, že Afganistan není jen ta zlá země, kde po hřebenech hor pobíhá ten srandovní pán s plnovousem, který vždy pobaví svět nějakou tou videokazetou s domácí nahrávkou. Lovec draků je velice citlivě natočené drama o přátelství a zradě, které má v první polovině neskutečný tah a chytlavost. Nikdy bych nečekal, že mi bude běhat mráz po zádech, když budu sledovat souboj papírových dráčků. Jenže to úžasné tempo se v druhé polovině vytrácí a upřímně řečeno snímek by mohl být o půl hodiny kratší. Přesto má film hloubku, dobrou kameru, hudbu, která krásně podbarvuje všechny scény a slušné herecké výkony, takže ve finále je to za 4* i přes ten pomalý závěr.(16.1.2008)

Výborné vypravěčské umění zabíjí poslední dvacetiminutovka. Nával slzopudných hudebních aktů a uměle vytvořených dojemných scén za účelem vytvoření co nejvíce chladivých slz z oka divákova mě nemile překvapil... Mark Forster tohle potřebuje? Vždyť to určitě jde i přirozeněji..! Skvělý rádoby-surealistický příběh tak nemile znehodnocuje pár lehčích "komerčnějších" prvků - trošku tvrdší scénář by snímku udělal jedině dobře.(22.6.2011)

Marc Forster je perfektní vypravěč. Jeho filmy na první pohled nemají moc společného, ale vysoká kvalita zůstává. Stejně citlivě přistoupil i k dramatu o vině, svědomí a vykoupení rozkročeném mezi Afghánistánem a Kalifornií a pokrývajícím časový úsek 22 let. Pomáhá mu silný příběh, přesvědčiví herci a výborná hudba. Malý nenápadný film, který rozhodně stojí za to vidět.(22.6.2008)

Nepochybně zajímavý film s neméně zajímavým námětem. Natočit film o vážných problémech dnešního světa je jistě záslužná práce a režiséru Marc Forsterovi se to vcelku podařilo, byť v jistých částech, podle mého mínění, poněkud pomalým odvíjením děje. Ovšem, na druhé straně nemohu pominout fakt, že po celou dobu projekce jsem měl pocit, že hlavní role byly obsazeny nezkušenými herci, o čemž jsem se následně přesvědčil zde, na ČSFD, v hereckých filmografiích. Svými hereckými projevy mě bohužel nepřesvědčili (vyjma Khalida Abdalla a dětského představitele Hassana) a můj celkový dojem z filmu byl tedy rozpačitý i přes vysokou hodnotu "poselství" tohoto snímku. Khalida Abdalla považuji sice za herecky nezkušeného, ale do budoucna nadějného herce. Hodnocení: 3 a půl(11.8.2008)

Scénář: David Benioff .. Když jsem poprvé uviděl český název Lovec Draků, pomyslel jsem si, že půjde nejspíš o nějakého konkurenta pro Eragona. Při bližším ohledání jsem objevil žánr drama, režiséra Marc Forster a fakt, že drak je zde pouze ten létající papírový. A to mi k rozhodnutí o zamíření do kina vlastně stačilo. Forster si zřejmě ještě před bondovkou (které po Casino Royale, navíc s debilním konceptem i názvem Quantum of Solace, vůbec nevěřím) chtěl natočit něco smysluplnějšího, nekomerčního, důležitějšího. A povedlo se! Scenárista David Benioff dodal silný materiál inspirovaný (dnes už vím, že) neméně silnou knihou. Afganistan ’78 je vyobrazen jako skvétající země, byť s interními, politicko-rasovými problémy. Všechno vzala nejprve Sovětská invaze, kterou vytlačil až nástup hnutí Taliban, čemuž se říká z bláta do louže. Divák sleduje příběh dvou dětských kamarádů, které tyto události rozdělí, aby k sobě tokem času opět museli najít cestu. Návrat po letech ukazuje jen zničenou zemi ve spárech fundamentalistické tyranie - pověstná trestní exekuce ukamenováním během přestávky fotbalového zápasu bude jistě patřičným důkazem. V jádru mi Kite Runner připomíná jistou paralelu k Persepolis (tj. kam může rozvíjející se asijský stát dohnat okupace následovaná zpackanou revolucí), jen v jiných reáliích a rozhodně bez odlehčujícího humoru. Tento příběh je nasáknutý emocemi, které díky režii a hudbě (výtečný Alberto Iglesias) fungují. 85%. Black Box projekce.(27.1.2008)

• - Afganské ministerstvo kultúry zakázalo distribúciu filmu do kín aj na DVD, ako dôvod uviedlo podnecovanie rasového násilia v krajine. (sWONDER)

• - Místo v Afghánistánu se natáčelo, vzhledem k tamní napjaté bezpečnostní situaci, v čínské provincii Kashgar, která leží kousek od hranic právě s Afghánistánem. Točilo se však s rodilými Afghánci. (DaViD´82)

• - Chlapci v kine sledujú film Sedem statočných (1960) s dabingom v perzštine s iránskym prízvukom. (Autogram)