Profile of James O'Barr, A

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
USA, 2001, 30 min

Avathar

"Na jednej porade mi jeden z producentov povedal, že ´by bolo fajn, keby sme do hlavnej úlohy obsadili Michaela Jacksona, pričom by to režíroval Julien Temple.´ Myslel som si, že žartuje, začal som sa smiať... On to ale myslel smrteľne vážne. A aj o tom je Hollywood."____Tento film nám približuje život autora kultového komiksu VRANA, Jamesa O'Barra. Vystupuje v ňom sám autor, ktorý pútavou formou rozpráva o svojom neľahkom živote a o tom, čo ho vlastne podnietilo k vytvoreniu Vrany, ktorá je celá tak veľmi emocionálna, že je z nej hneď jasné, že autor čerpal prvky z vlastného života. Bolesť a bezmocný hnev nad stratou milovanej osoby a temná, ironická depresia, všetky tieto pocity vo mne dokázalo vzbudiť Jamesove precítené rozprávanie. Silná polhodina, plná emócií. Kamera je miestami síce trochu chaotická, ale to je len malý detail. Tento dokument je skvelý, zaujímavý a určite si ho rád pozriem znovu. Môžete ho nájsť medzi bonusmi (nebudem klamať, keď poviem, že kvalitnými) na DVD od Vapetu "VRANA." ()

Rex Mundi

Za informačnú hodnotu si tento dokumentík zaslúži 5*, no za tú šialenú kameru i správanie "pacienta" odpad. // Tento rozhovor má 32 minút, celý sa odohráva v O'Barrovej pivnici za kresliarskym stolom a je nadupaný zaujímavými informáciami aj jeho životným príbehom... štyridsiatnik O'Barr oplýva neuveriteľne iritujúcim nosovým hlasom a intonáciou i gestikuláciou freudovského pacienta. Fascinovalo ma čo hovorí, no zároveň som trpela pri každom slove a obávala som sa, že každú chvíľu mi začne trhať tvárovým svalstvom :-) Celkom vážne. Tento človek v podstate súvisle hovorí o svojej nie celkom obyčajnej minulosti a pritom sa neustále kýve, myká hlavou, strká si vlasy za uši, hltá sliny a mľaská, nepokojným pohľadom blúdi okolo seba, opäť sa kýve a celý čas mrmle a typicky americky nosovo "kňourá". Jeho reč je pretkaná stovkami "you know", "...and..." a "and...you know". Pocit, že čoskoro scvoknem, ešte umocňovala roztrasená kamera, ktorá sa jednak snažila pohyby nervného O'Barra sledovať a jednak aj v momentoch, kedy by sa aspoň na chvíľu mohla ustáliť, snažila sa tváriť umelecky, zoomovať a obiehať... asi aj kameramanovi už špliechalo na maják. Po 32 minútach zážitok ako z cvokhauzu... ale obsah bonusu stál za to, spomienky duchovného otca Erica Dravena prekladané ukážkami originálneho komiksu sú naozaj krásne. ()