Eden (TV seriál)

Krimi

Česko, 2005, 5 h 51 min (Minutáž: 6x53 min)

Miroslav Vaic

Jan Potměšil, Ondřej Vetchý, Anna Šišková, Alois Švehlík, Oldřich Vlach, Jiří Schmitzer, František Němec, Renata Visnerová-Prokopová, Petr Burian, Lukáš Vaculík, Karel Zima, Radek Holub, Václav Koubek, Gabriela Hyrmanová, Hynek Čermák, Petr Nárožný, Jana Švandová, Dana Syslová, Eliška Kasanová, Zdeněk Vencl, Svatopluk Schuller, Lucie Roznětínská, Miroslav Hanuš, Dorota Nvotová, Jana Malá, Božidara Turzonovová, Pavel Řezníček, Gabriela Csinová, Lubor Šplíchal, Marek Taclík, Pavel Kříž, Jaroslav Satoranský, Saša Rašilov nejml., Monika Zoubková, Peter Aczel, Martin Dusbaba, Jan Vondráček, Jana Vaculíková, Karol Csino, Jiří Král, Jan Španbauer, Jiří Hána, Václav Liška, Jan Unger, Lenka Horáková, Tomáš Krejčí, Pavel Novotný, Petr Varga, Eva Jiroušková, Luboš Vrňata, Vlado Černý, Zdeněk Sedláček, Tereza Hofová, Jan Kašpar, Martin Učík, Otmar Brancuzský, Michal Gulyáš, Lorna Vančurová, Milan Horvát, Andrej Besčastnyj, Petr Burian, Šárka Vaculíková

Miroslava Vaice, scénáristu největších perel této série, znám pouze jako spolupracovníka na opusech pana Soukupa, ale to, co nám předkládá zde, je dost školácké. Řekl bych, že dal pojmu "náhoda" v podstatě nový význam. Honza (decentně zahraný Janem Potměšilem) se po úrazu stane z policisty taxikářem, pak při své profesi potkává staré známé z nichž skoro každý spáchá zločin doslova na pár metrů od jeho invalidního vozíku. Navíc seriál plakátově a naprosto plytce řve z každého políčka: "Koukněte, jaký je tady bordel!" a to je všechno. Lépe řečeno málo. Takhle ne, přátelé! PS proč to někteří srovnáváte s Kobrou 11? Jen proto, že jsou tam dva policisté-parťáci a občas tam projede auto? :o)(23.1.2007)

• Ivoshek

Pro české krimi mám celkem slabost, ale tohle mi nějako nesedlo. Filmu hrozně ubližují dementní dialogy. Prostě jsem to hercům v hlavních rolích moc nevěřil (o hercích v rolích vedlejších raději ani nemluvím). V porovnání s tímhle je Malý pitaval mistrovské dílo.(12.9.2007)

• Historik

Zůstalo jen u pokusu. Seriál měl docela nevyrovnanou úroveň, některé díly se daly se sebezapřením odsledovat, jiné byly vyloženým utrpením. Tohle prostě zatím neumíme. Je velká škoda, že Česká televize utrácí peníze v takovýchto seriálech. Od toho, aby vysílaly podprůměrné české seriály, tu máme Novu a Primu. Česká televize by mohla peníze věnovat na televizní projekty, které skutečně stojí za to. Tímhle si stejně sledovanost nevylepší, akorát naštve své věrné.(6.2.2007)

• gudaulin

Co je české, to je hezké. Vážně? Eden dává najevo, že tomu tak není, a já dodávám, není tomu tak v převážné, ne-li drtivé většině případů. Eden je jednoduše odbytý pokus o kriminální seriál, který může sloužit maximálně jako vycpávka televizního vysílání, ne jako plnohodnotný pokus o kvalitní dramatickou sérii. Dialogy, které tahají za uši, scénáře šité horkou jehlou, roztěkanost, bezradnost a tápání na každém kroku. K tomu připočteme Aničku Šiškovou, kterou opravdu nemusím, a výsledek je ten, že jedna hvězdička prošla jen s odřenýma ušima. Eden je špatný, ale ne tak, aby provokoval, spíš jen aby nudil. Celkový dojem: 15 %.(30.8.2014)

V hlavní roli kriminálky vozíčkář - to tematicky chybělo, takže předpokládám, že se na tu roli nedělal konkurz a rovnou to šlo Janu Potměšilovi a Odndřej Vetchý taky asi nemusel na casting. Nicméně zajímavý pokus, ale výsledek je průměrná česká krimi - koukatelná , která neublíží a s oblíbenými herci.(14.8.2014)

• - V hospodě Eden lze na zdi spatřit černobílé kresby Káji Saudka. Jeden z obrazů například zobrazuje majora Zemana s pistolí. (Šéfik)