Reklama

Reklama

Eden

(seriál)
všechny plakáty
TV spot 4
Krimi
Česko, 2005, 5 h 51 min (Minutáž: 54–78 min)

Scénář:

Miroslav Vaic

Hrají:

Jan Potměšil, Ondřej Vetchý, Anna Šišková, Alois Švehlík, Oldřich Vlach, Jiří Schmitzer, František Němec, Renata Visnerová-Prokopová, Petr Burian, Lukáš Vaculík, Karel Zima, Radek Holub (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Jméno celého seriálu je odvozeno od názvu fiktivní hospůdky Eden, v níž se scházejí kolegové z kriminálky. Seriálové příběhy propojuje postava bývalého detektiva Honzy Boudného, který byl postřelen při policejním zásahu a jehož doživotním údělem se stane invalidní vozík. V životní krizi mu pomáhají přátelé z kriminálky, kteří ho neoficiálně zapojují i do některých svých případů.

Jednotlivé případy plánovaného seriálu postihují bohatou škálu současného zločinu. V pilotním dílu jde o válku dvou taxikářských firem, v dalších dílech se například rozehraje pátrání po matce odloženého dítěte, tunelování neziskové organizace, dílerství drog nebo obchod s kradenými auty. Dostaneme se do prostředí romské komunity, mezi vietnamské obchodníky, setkáme se i s ruskou mafií.

V pozadí detektivních příběhů se dotýkáme také osobních, milostných a partnerských vztahů našich hrdinů, zejména Honzy Boudného a jeho přítele Ládi. Autorem detektivního seriálu je Miroslav Vaic, o režii se budou dělit režiséři dva - Petr Nikolajev a Jiří Chlumský. První, pilotní díl je v režii Petra Nikolajeva. Kameramanem filmu je Tomáš Juríček - celý projekt bude natáčen na DV, což umožní zejména realizaci náročných akčních scén a přispěje dojmu autenticity.

Od samého počátku projektu počítali tvůrci s obsazením Jana Potměšila do role invalidního detektiva, v dalších rolích policistů uvidíme např. Ondřeje Vetchého, Aloise Švehlíka nebo Karla Zímu. V hlavních rolích pilotního dílu se dále setkáme s Lukášem Vaculíkem a Janou Švandovou. V celém seriálu pak budou vystupovat partnerky našich hrdinů: Jana Marková, Renata Visnerová a Anna Šišková. (Česká televize)

(více)

Videa (4)

TV spot 4

Recenze (52)

Historik 

všechny recenze uživatele

Zůstalo jen u pokusu. Seriál měl docela nevyrovnanou úroveň, některé díly se daly se sebezapřením odsledovat, jiné byly vyloženým utrpením. Tohle prostě zatím neumíme. Je velká škoda, že Česká televize utrácí peníze v takovýchto seriálech. Od toho, aby vysílaly podprůměrné české seriály, tu máme Novu a Primu. Česká televize by mohla peníze věnovat na televizní projekty, které skutečně stojí za to. Tímhle si stejně sledovanost nevylepší, akorát naštve své věrné. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Miroslava Vaice, scénáristu největších perel této série, znám pouze jako spolupracovníka na opusech pana Soukupa, ale to, co nám předkládá zde, je dost školácké. Řekl bych, že dal pojmu "náhoda" v podstatě nový význam. Honza (decentně zahraný Janem Potměšilem) se po úrazu stane z policisty taxikářem, pak při své profesi potkává staré známé z nichž skoro každý spáchá zločin doslova na pár metrů od jeho invalidního vozíku. Navíc seriál plakátově a naprosto plytce řve z každého políčka: "Koukněte, jaký je tady bordel!" a to je všechno. Lépe řečeno málo. Takhle ne, přátelé! PS proč to někteří srovnáváte s Kobrou 11? Jen proto, že jsou tam dva policisté-parťáci a občas tam projede auto? :o) ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Tak vyloženě špatné to zase nebylo. Řekl bych že na České poměry docela i vydařené kriminální příběhy se solidní kriminální zápletkou, o akční akce není nouze. Samozřejmě že ale co se týče jednotlivých částí, tak jsou značně kolísavé a nevyrovnané kvality. Poslední díl "Most do Orientu", odehráváný se na vietnamské tržnici byl asi nejlepší, ze všech se mi zamlouval nejlépe. Ale stále se mají naši scénáristé i herci, v takových to filmech co učit a dohánět. Na lepší průměr bych to ale rozhodně viděl. Hudba ale příšerná, uřčitě bych v takovém to případě zvolil, vhodnější výběr.. ()

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Pro české krimi mám celkem slabost, ale tohle mi nějako nesedlo. Filmu hrozně ubližují dementní dialogy. Prostě jsem to hercům v hlavních rolích moc nevěřil (o hercích v rolích vedlejších raději ani nemluvím). V porovnání s tímhle je Malý pitaval mistrovské dílo. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Co je české, to je hezké. Vážně? Eden dává najevo, že tomu tak není, a já dodávám, není tomu tak v převážné, ne-li drtivé většině případů. Eden je jednoduše odbytý pokus o kriminální seriál, který může sloužit maximálně jako vycpávka televizního vysílání, ne jako plnohodnotný pokus o kvalitní dramatickou sérii. Dialogy, které tahají za uši, scénáře šité horkou jehlou, roztěkanost, bezradnost a tápání na každém kroku. K tomu připočteme Aničku Šiškovou, kterou opravdu nemusím, a výsledek je ten, že jedna hvězdička prošla jen s odřenýma ušima. Eden je špatný, ale ne tak, aby provokoval, spíš jen aby nudil. Celkový dojem: 15 %. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (2)

  • Název epizody odkazuje na román a film Kdyby všichni chlapi světa (1955) od autora Jacquese Rémyho. V příběhu jde o to, že onemocní posádka lodi a mnoho radioamatérů z celého světa se jim snaží pomoct. V přeneseném smyslu slova jde o to, že když se lidé spojí pro dobrou věc, nic je nezastaví. V České republice vyšla kniha „Kdyby všichni chlapi světa“ v roce 1957. (sator)
  • V hospodě Eden lze na zdi spatřit černobílé kresby Káji Saudka. Jeden z obrazů například zobrazuje majora Zemana s pistolí. (Šéfik)

Reklama

Reklama