Eden (TV seriál)

Krimi

Česko, 2005, 5 h 51 min (Minutáž: 6x53 min)

Miroslav Vaic

Jan Potměšil, Ondřej Vetchý, Anna Šišková, Alois Švehlík, Oldřich Vlach, Jiří Schmitzer, František Němec, Renata Visnerová-Prokopová, Petr Burian, Lukáš Vaculík, Karel Zima, Radek Holub, Václav Koubek, Gabriela Hyrmanová, Hynek Čermák, Petr Nárožný, Jana Švandová, Dana Syslová, Eliška Kasanová, Zdeněk Vencl, Svatopluk Schuller, Lucie Roznětínská, Miroslav Hanuš, Dorota Nvotová, Jana Malá, Božidara Turzonovová, Pavel Řezníček, Gabriela Csinová, Lubor Šplíchal, Marek Taclík, Pavel Kříž, Jaroslav Satoranský, Saša Rašilov nejml., Monika Zoubková, Peter Aczel, Martin Dusbaba, Jan Vondráček, Jana Vaculíková, Karol Csino, Jiří Král, Jan Španbauer, Jiří Hána, Václav Liška, Jan Unger, Lenka Horáková, Tomáš Krejčí, Pavel Novotný, Petr Varga, Eva Jiroušková, Luboš Vrňata, Vlado Černý, Zdeněk Sedláček, Tereza Hofová, Jan Kašpar, Martin Učík, Otmar Brancuzský, Michal Gulyáš, Lorna Vančurová, Milan Horvát, Andrej Besčastnyj, Petr Burian, Šárka Vaculíková
  • Ivoshek

Pro české krimi mám celkem slabost, ale tohle mi nějako nesedlo. Filmu hrozně ubližují dementní dialogy. Prostě jsem to hercům v hlavních rolích moc nevěřil (o hercích v rolích vedlejších raději ani nemluvím). V porovnání s tímhle je Malý pitaval mistrovské dílo.(12.9.2007)

• #47

Když jsem sledoval Detektiva Martina Tomsu, měl jsem pocit že je česká kriminálka v krizi...po tomhle začínám mít pocit že už dospěla do hluboké agónie. Většina zápletek je natolik trapných a nezáživných a jejich rozuzlení je často ještě ubožejší. Herecká sestava je sice vynikající, ale když scénář nestojí za nic, nemůže z toho vzniknout nic kvalitního, přiznávám, že sem tam měl Eden světlejší momenty, ale na můj vkus toho předvedl zoufale málo. Už samotnou podstatu žánru krimi jsem tady hledal často marně a to je v zemi kde má dle mého názoru tento žánr výbornou tradici (Hříšní lidé, Četnické humoresky, Major Zeman, Dobrodružství kriminalistiky, Hříchy pro pátera Knoxe apod.) až trestuhodné.(11.1.2007)

• Historik

Zůstalo jen u pokusu. Seriál měl docela nevyrovnanou úroveň, některé díly se daly se sebezapřením odsledovat, jiné byly vyloženým utrpením. Tohle prostě zatím neumíme. Je velká škoda, že Česká televize utrácí peníze v takovýchto seriálech. Od toho, aby vysílaly podprůměrné české seriály, tu máme Novu a Primu. Česká televize by mohla peníze věnovat na televizní projekty, které skutečně stojí za to. Tímhle si stejně sledovanost nevylepší, akorát naštve své věrné.(6.2.2007)

• gudaulin

Co je české, to je hezké. Vážně? Eden dává najevo, že tomu tak není, a já dodávám, není tomu tak v převážné, ne-li drtivé většině případů. Eden je jednoduše odbytý pokus o kriminální seriál, který může sloužit maximálně jako vycpávka televizního vysílání, ne jako plnohodnotný pokus o kvalitní dramatickou sérii. Dialogy, které tahají za uši, scénáře šité horkou jehlou, roztěkanost, bezradnost a tápání na každém kroku. K tomu připočteme Aničku Šiškovou, kterou opravdu nemusím, a výsledek je ten, že jedna hvězdička prošla jen s odřenýma ušima. Eden je špatný, ale ne tak, aby provokoval, spíš jen aby nudil. Celkový dojem: 15 %.(30.8.2014)

• Horak

Nechápu schovívavost v hodnocení ostatních, ale proti Edenu je Martin Tomsa Miami Vice. Pokus o spotřební krimi po česku skončil totálnim průserem. Herci nemají co hrát, zápletky jsou absolutně stupidní a scénař jim vložil do úst dialogy, které se stydí říkat. Celý seriál se obejde bez jediné známky napětí. Mám pocit, že ČT začína komerční stanice konečně trumfovat, Horákovi to začali a Eden jen potvrzuje.(7.2.2007)

• - V hospodě Eden lze na zdi spatřit černobílé kresby Káji Saudka. Jeden z obrazů například zobrazuje majora Zemana s pistolí. (Šéfik)