Sindibád a Tygří oči

Roy Budd

Roy Watts

Scénografie:

Geoffrey Drake

Posledný z troch filmov o Sindibádovi, ktoré Ray Harryhausen vytvoril pre štúdio Columbia. V týchto filmoch mal na starosti triky a ich aj spoluprodukoval. Tento tretí Sindibád má podľa mňa prostrednú úroveň. A namiesto čarodejníka, je tu čarodejnica. [´The 7th Voyage of Sinbad´ (1958), ´The Golden Voyage of Sinbad´ (1974)](7.3.2016)

Dávám 80%, už jen kvůli vzpomínkám na první shlédnutí v době hluboké normalizace, které pro mě bylo prvním setkáním s pořádným hollywoodským trhákem pro děti. Nezapomenu jak jsem s vytřeštěnýma očima vycházel z kina a na to, že jsem z nadšení dostal horečku. Dnes možná triky působí úsměvně, ale tehdy to pro mě bylo zjevení z jiného světa.(7.2.2008)

Námořník Sindibád se se svojí posádkou neohroženě vrhá vstříc nevyzpytatelnému dobrodružství. Zdá se však, že k diváckým břehům doplul už poněkud opotřebovaný filmík. Neúprosný zub času mně po letech připravil poněkud odlišnou podívanou bez kouzla, kterým v mém dětském věku neochvějně vládnul. Najednou byl přede mnou film s vybledlými barvami, "kastrolovým" dabingem a s legračními speciálními efekty obdobnými jako například z klasického Souboje titánů od zesnulého a proslulého trikaře Raye Harryhausena. Všechny stvůry a příšery, které naháněly strach anebo jsem se na ně těšil, působily až téměř nevzrušivě a z napínavého dobrodružství zůstal vetchý film s typově přesným hereckým obsazením a navrch s pohlednou Jane Seymour. Dobrodružství je to však stále v mnoha ohledech nápadité, ale jen by to chtělo film zrestaurovat. Pro ty, kdo jej ještě neviděli, to může být ideální volba vzhledem k tomu, že filmy podobného ražení už dávno vymizely. Mé hodnocení: 60%(10.5.2013)

Harryhausen byl pro film opravdu přínosem a v tomhle filmu je to znovu krásně vidět. Zajímavý příběh (možná ze všech těch tří filmů nejlepší), kde Sindibáda doprovází spousta zajímavých postav (spousta doktorů - doktorka Quinová, Doctor Who), výborná obří bronzová socha nebo závěrečný souboj šavlotygra a troglodyta. Podle mě ten nejlepší z trilogie.(8.8.2011)

I když ty triky jsou na dnešní dobu už hodně mimo. Tak přesto od dnešních filmů ty nadpřirozené bytosti a zrůdy dostávají hodně prostoru. A že jich ve filmu je: 3 vraždící kostry s meči, minoton, zakletý princ Kassim v paviána, obrovská vosa, obří prehistorický mrož, šavlozubý tygr, troglodyt (vypadá jak Calibos ze Souboje titánů) a čarodějnice, která mění velikosti a podoby. [1238. hodnocení, 63. komentář, 74%](4.10.2016)