Reklama

Reklama

Pád emirátu

  • Sovětský svaz Krushenie emirata (více)

Obsahy(1)

Sovětský barevný umělecký film „Pád emirátu" je pravdivé historické vyprávění o hrdinské minulosti dnešního Uzbekistanu. S historickou věrohodností je ve filmu zachycena epocha i charakter revolučních bojů ve střední Asii v r. 1920. Přesně jsou vykresleni představitelé dvou protilehlých táborů; lid, povstavší k boji proti útlaku i klika vnitřních nepřátel a interventů, vedená emírem. - Film byl natočen Mosfilmem a taškentským filmovým studiem ve tvůrčí skupině Michaila Romma a Sergeje Jutkeviče. (FILMOVÝ PŘEHLED 40 / 1955) (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (2)

ripo

všechny recenze uživatele

Barevný film „Pád emirátu" rozvírá před diváky hrdinské stránky z historie sovětského Uzbekistanu — osvobození Buchary ze staletého feudálního otroctví, pád emirův a konečné rozbití nepřátelské kliky interventů a bělogvardějců. Autorem filmového scénáře je zkušený filmový dramaturg, laureát Stalinovy ceny Vladimír Kreps. Z jeho pera vyšla celá řada vynikajících filmových scénářů dlouhých, dokumentárních i populárně vědeckých filmů (na př. Pod cizím jménem [1949], Plavba na Grumant [1954]). Ke zpracování thematiky občanské války ve střední Asií přistoupil V. Kreps s velkými vlastními zkušenostmi. Za občanské války totiž sám bojoval na jižní frontě. Podařilo se mu zachytit s historickou přesností a věrohodností situací i události, jež se v oné době vytvářely a odehrávaly ve střední Asii. Věrně zachytil charakter revolučních bojů, vykreslil přátelství středoasijských národů s ruským národem, které se vytvořilo a upevnilo v těžkých bojích s carskými a intervenčními emirovými přisluhovači. V osudech a činech filmových hrdinů jsou zachyceny nezapomenutelné historické události vítězných let občanské války. — Režisér Vladimír Basov natočil v r. 1954 společně s M. Korčaginem film „Škola odvahy", který rovněž čerpal námět z občanské války. Kameraman T. Lebešev spolupracoval s režisérem Basovem již na filmu „Škola odvahy". Filmový přehled 40/1955 ()

Kragujevac 

všechny recenze uživatele

Zajímavý film z exotického a netypického prostředí - Uzbekistánu. Je škoda že film silně potápí propaganda. Závěrečná bitva v sultánově paláci je neskutečný nářez. Musím se přiznat, že někdy bych se strašně rád podíval do Uzbekistánu, vypadá na velmi pěknou zemi s jistě zajímavou historií. ()

Reklama

Reklama