poster

Princezna Slonbidlo (TV film)

Pohádka

Československo, 1990, 60 min

 • Tommassi3
  ****

  "Ble ble bléé, juchuchů, něco visí ve vzduchu.." ;) Tak touhle pohádkou s pitomě infantilním názvem, nicméně co naplat, ony chůdy sehrají zde dost zásadní roli, u mě tuzemská žánrová legenda Vlasta Janečková, která velmi pozvolna se svými typickými papundeklovými pohádkami přešla k poněkud méně lacinně vyhlížejícím záležitostem částečně natáčeným v poutavých venkovních lokacích, hodně zabodovala !! Příběh sice nepatří právě ke složitějším, navíc ten samotný trapný začátek, kdy se seznamujeme s vychechtaným královstvíčkem princezny Felicie v podání půvabné mladičké Dany Morávkové, se scénkou, v níž královský dvůr zesměšní obtloustlého prince s tváří Martina Zounara, by mohl svádět k nulovému očekávání, byla by však chyba se nechat odradit !! Princezna Slonbidlo totiž disponuje naprosto famózním hereckým obsazením, prince Metoděje si zahrál Vladimír Dlouhý, pro mě osobně jedna obrovská domácí jistota, jeho rádce rytíře Ctimíra totálně charismatický Vladimír Ráž, jemuž tu modrou krev prostě musíte věřit, k nejzábavnějším aspektům filmu však patří strašidla v čele s parádně namaskovanou Hanou Maciuchovou jako čarodějnicí Vranimůrou, která si roli opravdu užívala, či kostlivcem Klementýnem s naprosto jedinečným hlasem Jana Přeučila, domnívám se, že ten jej své postavě pouze při postsynchronech propůjčil, že onen kostým si oblékl nějaký komparzista, už jen vzhledem k Přeučilově tělesné konstituci v té době, ale jist si opravdu nejsem !! Vše doprovází jako vždy výborná hudba souputníka Janečkové Vadima Petrova, nicméně to, co činí Princeznu Slonbidlo tak jedinečnou žánrovou záležitostí, je ojedinělá triková stránka věci, dík které by se slušelo snímek řadit k těm s trochou nadsázky řečeno nejbéčkovějším počinům, které jsem v rámci tvorby pro děti u nás vůbec viděl, a mým nejoblíbenějším televizním pohádkám obecně..(30.10.2013)

 • Nonna
  **

  Spíše podprůměrnou herečku neinteligentního vzhledu Danu Morávkovou jako princeznu NE! Scénář mi nepřijde úplně špatný, ostatní herecké výkony jsou dobré - zejména na strašidlech je vidět, že se dobře baví, ale celkové zpracování pohádky mě nijak nenadchlo. Děj se vleče, některé scény jsou přehnaně teatrální a chvílemi jsem měla pocit, že talentem Vladimíra Dlouhého se tu zbytečně mrhá. Tuhle pohádku mezi oblíbené rozhodně nezařadím.(7.6.2014)

 • Elyssea
  **

  V mých očích pohádku hodně sráží začátek s notně hloupým uchechtaným královstvím a hodně kostrbatým příběhem. Mladinká Dana Morávková je půvabná princezna a škoda, že tady hraje druhé housle a příběh se soustředí na ježibabu a strašidla. Hvězdička za princeznu a Vladimíra Ráže, jehož přítomnost pohádce jen prospěla.(17.4.2011)

 • EKLEKTIK
  ****

  "Ozdoba Starorádského trůnu." První zážitek, který jsem si z této bláznivé pohádky odnesl, byl Martin Zounar, tlustý jako v současnosti. Pak následovalo zjištění, že jde o tu nejškodolibější pohádkovou komedii v dějinách ČST a že zlomyslný žert, je vždy veselejší, stane-li se někomu jinému. Po těchto několika zkušenostech, jsem byl ještě překvapen tím, že princ Metoděj hoří a nejenom láskou, ale princezna Feliška Slonbidlová je nehořlavá, z čehož jsem usoudil, že se v tomto příběhu vyskytnul logický problém, který ale nikomu nevadil. No a na závěr jsem byl úplně rozechvělý, z toho nejdojemnějšího Kostlivce Klementýna, v dějinách ČST. Mimochodem, podle katalogu princezen rytíře Ctimíra, bylo princezně Felícii alias Felišce sedmnáct let, kdežto Daně Morávkové, už bylo v době natáčení devatenáct.(5.10.2015)

 • Jezinka.Jezinka
  ***

  Pokud chcete tančit na chůdách, naučte se na nich nejdříve pořádně chodit, protože jak sebou jednou švihnete, jinak než Slonbidlo vám už nikdo neřekne. Krásná princezna, sympatický princ, sympatický princův strýček, naprosto dokonalá čarodějnice, skvělý kostlivec a výborná strašidla jsou samy o sobě skvělé pohádkové postavy, ale dobré postavy bez příběhu dobrou pohádku neudělají.(17.4.2011)

 • - Exteriéry se natáčely na hradě Kokořín a v jeho okolí. (rakovnik)