Princezna Slonbidlo (TV film)

Pohádka

Československo, 1990, 60 min

• Elyssea

V mých očích pohádku hodně sráží začátek s notně hloupým uchechtaným královstvím a hodně kostrbatým příběhem. Mladinká Dana Morávková je půvabná princezna a škoda, že tady hraje druhé housle a příběh se soustředí na ježibabu a strašidla. Hvězdička za princeznu a Vladimíra Ráže, jehož přítomnost pohádce jen prospěla.(17.4.2011)

• Nonna

Spíše podprůměrnou herečku neinteligentního vzhledu Danu Morávkovou jako princeznu NE! Scénář mi nepřijde úplně špatný, ostatní herecké výkony jsou dobré - zejména na strašidlech je vidět, že se dobře baví, ale celkové zpracování pohádky mě nijak nenadchlo. Děj se vleče, některé scény jsou přehnaně teatrální a chvílemi jsem měla pocit, že talentem Vladimíra Dlouhého se tu zbytečně mrhá. Tuhle pohádku mezi oblíbené rozhodně nezařadím.(7.6.2014)

Pokud chcete tančit na chůdách, naučte se na nich nejdříve pořádně chodit, protože jak sebou jednou švihnete, jinak než Slonbidlo vám už nikdo neřekne. Krásná princezna, sympatický princ, sympatický princův strýček, naprosto dokonalá čarodějnice, skvělý kostlivec a výborná strašidla jsou samy o sobě skvělé pohádkové postavy, ale dobré postavy bez příběhu dobrou pohádku neudělají.(17.4.2011)

Zpočátku mi to všechno přišlo jako natočené ve Skotsku. Hrad prince, hrobka jeho rodičů, mlha. Vranimůra oblékala povedený kostým, ale to se dá říct i o ostatních kostýmech. Nebyla to vyloženě špatná pohádka, hlavně se tvůrci neomezovali jen na studio, což je dobře, ale v paměti mi asi na dlouho nezůstane.(23.6.2020)

Příběh je jednoduchý, ale zcela vyvážený úžasným hereckým obsazením. Maciuchová by z fleku mohla hrát ještě princezny. Charismatický Ráž, fantastický Dlouhý a Přeučilův hlas - to je pastva pro uši! A další nestoři českého herectví v malých rolích: Kostelka, Hegerlíková, Skořepová. Všimněte si, jak umějí: v rolích zvyšují hlas, ale není to laciná uřvanost. Pěkné skloubení studia a reálných lokací. Trikům není co vytknout. Veselost dodává pohádce nezaměnitelný hudební rukopis Vadima Petrova. I v kontextu toho, co se dnes točí, dávám plný počet hvězdiček.(14.2.2015)

• - Exteriéry se natáčely na hradě Kokořín a v jeho okolí. (rakovnik)