Baterie nejsou v ceně

Zázrak na 8. ulici

Rodinný / Fantasy / Sci-Fi / Komedie

USA, 1987, 106 min

• Oskar

Pokus o sci-fi komedii, která je sice formálně velmi dobře natočená, ale je na ní bohužel příliš znát produkce Stevena Spielberga. Jednoduše - je to další kýč, který má být nejspíš jímavý, je výpravně pojatý, úplně bez humoru a jako obvykle s oním milionkrát omletým a stále trapnějším "otcovským motivem". Jen pro hloupé děti a fanatické vyznavače americké kinematografie. 40%(11.5.2003)

Jejich dům má být brzy zbourán, a ustoupit výstavbě moderního sídliště. Jenže skupina obyvatel se odmítá ze svých domovů odstěhovat, a tak investor začíná volit drsnější formy nátlaku. Jenže na pomoc ubohým nájemníkům přichází nečekaný zachránce. Dvojice mimozemšťanů (ve formě kovových létajících talířů) si tento dům zvolila jako místo, kde splodí své potomky - a s místními obyvateli naváží kontakt. Společně musí překonat všechny nástrahy, aby svůj domov zachránili ... Moc se mi líbí sci-fi filmy z 80-90 let minulého století. Ač většinou neoplývají vizuálními orgiemi, a nestály stovky miliónů dolarů, tak mají zvláštní atmosféru a nádech vtipu, který se později už tolik nevyskytuje (- jasně, možná je to jen nostalgie, protože většinu z těchto filmů člověk viděl na stokrát kopírovaných videokazetách - a nebo, pokud režim náhodou dovolil, tak i v televizi). Obdobně jako zde několikrát zmiňovaný Zámotek, stejně tak jako E.T., i Baterie nejsou v ceně přináší zajímavý pohled na něco, co je "tam venku". Akorát oproti výše zmiňovaným zde něco chybí, takže jsem se chvilkama trochu nudil - scénář je zcela průhledný, takže nečekáte na žádnou šokující myšlenku, herecké výkony taktéž trochu nemastné neslané. A tak nejvíce zaujme asi mimozemský-kyber-sex a malá mimozemšťata :)(9.1.2012)

Krásná rodinná oddechovka, ke které se člověk vrací. Děj je sice předvídatelný od prvních 5 minut, ale film se nesnaží tvářit, že tomu bude jinak. Mimozemšťani jsou roztomilí, ale ne až tak vtíravý, aby se vám snažily zahrabat pod kůži; postavy předvídatelné, ale ne černobílé, především dvojice v hlavní roli by si zasloužila palec nahoru. :)(8.8.2015)

• Radyo

Strašná slátanina. Možná v roce 1987, 14 dní po premiéře, v mém těsně postpubertálním věku by se mi to i trochu líbilo, ale dneska? Smál jsem se jen záplavě filmového kýče, tolik klišé na jednom místě se taky vidí málokdy... Spielberg v tom čitelný je, ale filmu to spíše škodí, než pomáhá. Prostě děs běs.(26.4.2017)

Komorní sci-fi příběh, ve kterém mi chyběl spád, humor a hlavně alespoň trošku uvěřitelnost. Jasně jde o sci-fi, ale i tak natočit film o létajících talířích, které žijí a jsou tu jen proto, aby opravovali jednu starou barabiznu? Bez jakéhokoliv vysvětlení? Naštěstí to trošku zachraňují oba hlavní představitelé (ostatní jsou v podstatě o ničem), roztomilý efekty létajících talířů a taková ta Spielbergovská "hezkost".(22.7.2009)

• - V úvodních titulcích jsou čtyři fotografie Franka a Faye Riley. Jsou to skutečné fotografie herců Hume Cronyna (Frank) a Jessici Tandy (Faye), kteří již v té době byli manželé. (Terva)

• - Snímek měl být kratší a měl se stát součástí seriálu Amazing Stories (1985). Producen Steven Spielberg ale nakonec rozhodl, že materiál je zajímavý a vydá na celovečerní film. (Terva)

• - Natáčelo se v americkém New Yorku v ulici East Village, kde byl postaven provizorní čtyřpatrový dům. (Terva)