Labilní muž, který se dostal ven z psychiatrické léčebny, se snaží přesvědčit svou dceru, že někde na předměstí je zakopán španělský zlatý poklad. (Filmbox)

Mat21

Jméno Kalifornii dal jistý spisovatel. Vymyslel si zemi, kde bylo neomezené množství zlata a perel a kde ženy nosily zlaté brnění a jezdily na divokých šelmách. Můžete si to nalézt, pokud nevěříte. Charlie tomu bezmezně věřil. A svůj pobyt v psychiatrické léčebně naplno věnoval studiu historie a cestě španělských kolonizátorů v 16. století, kteří na svém konci údajně ukryli bájný poklad. Nyní je konečně propuštěn domů, ke své dceři Mirandě, která se ve svých 16-ti letech musela postavit na vlastní nohy a dřít dnem i nocí v McDonaldu, aby si mohla zakoupit starou otlučenou káru a protloukla se životem. Skvělá příležitost pro Charliho, pustit se do hledání vytouženého pokladu napříč Kalifornií, golfovým hřištěm či všestranným supermarketem. ● Obvykle film založený na osobnostech dvou hlavních představitelů, bez poutavých trikových efektů či jedinečnosti dějové nelineárnosti a originality, u mě dosahuje v lepším případě průměru. Král Kalifornie však předčil veškeré mé očekávání. Vyprávění je natolik barvité, že jsem jím byl plně emočně vnořen. Michael Douglass se stylovým hárem prošedivělých vlasů a svým osobitým přístupem k životu, který by přízemní materialisté označili za vyšinutý, aspiruje tímto filmem na svoji životní roli. I role jeho filmové dcery Mirandy byla pojata nečekaně realisticky. Ve svých 16 letech musí opustit školu a sama táhnout břímě domácnosti. Žádné naděje, sny či vyhlídky na lepší budoucnost, jen každodenní realita pracovní dřiny. ║6.7.2010║ ()

merigieren

Jedna pohledná dívka poznává svého trhlého otce při hledání pokladu. Přitom nastávají zábavné okamžiky. i chvíle, kde se uakzuje, že se oba mají rádi. ()

mala_kea

Tak nad tímhle jsem dlouho přemýšlel. Doted nechápu, o co se Douglas snažil. Za první třetinu filmu bych ho nakopal, zu druhou zlíbal a za třetí profackoval. O pointě se nemá cenu bavit, protože už po 10ti minutách vám přijde děsně otravná a nezáživná. USA opět dělala experiment, při kterém jí vybouchla elektrárna. Zbytky rychle posbírali, poskládali a vzniklo z toho tohle. Někomu možná sedne "komedie" ale já jsem rozhodně pro komedie. BTW Rachel je vááážně k nakousnutí. ()

Axident

Natrefil jsem na tenhle film při hledání rolí E. Rachel Wood. Nenápadná, ale hodně příjemná, laskavá, bláznivá ztřeštěnina stejně jako Douglasova role švihlého otce - hledače pokladu. Určitě ne kdo ví jak zapamatovatelný nebo originální kus, ale mě pohladil, ač nakonec to nebyla až taková komedie, jak jsem předpokládal a konec překvapil. ()

salamandrr

Komedie u které se za první půlhodinu jednou pousměju si nezaslouží nic jiného než odpad...jednu hvězdu to dastane za tu krasavu, která hraje douglasovu dceru ()

PEZ

Taketo nieco som mal chut vidiet. Vyborne mi to napravilo chut po Vaclav-ovi. Je to tak podobne a zaroven tak ine ako spominany film. King of California nie je objavny, ani revolucny, ani prekvapivy. Zato kazdy jeho kusok presne zapada do toho predosleho. Nechapem preco takyto maly-velky film sa neda natocit na Slovensku. Staci na to dobry scenar, dvoch slusnych hercov a zrucneho rezisera. Obavam sa, ze v tom prvom je problem. A coze sa mi tak velmi pacilo? To, ako postavy s dejom preniknu pod kozu a postupna fantasmagoria sa stava cim dalej tym viac realna. Neskutocne presvedcivo zahrane dve hlavne postavy. Evan Rachel Wood tu mala iby 20 rokov, no dokazala, ze je plnohodnotna, "hotova" herecka. A Michael Douglas si spomenul na svoje hviezdne casy, nielenze sa nenajde jedina chybicka, ale dokazal dat postave tak velku dusu, ze mi len tak z hlavy jeho Charlie nezmizne! Mimochodom, velmi dobre tu funguje aj vztah medzi tymito dvoma postavami, ako aj dobrodruzna cast pribehu. A nemoralizuje sa tu. Mila pocta ludom s nadsenim, ktori mozu vyzniet pre druhych ako blazni. A mozno aj su...:) 8/10 ()

GlamourCat

Za mě celkem nijaké ... bez nějaké hlubší myšlenky. Myšlenka byla, že i ten, co je považovaný celý život za blázna, nakonec nemusí být? To je v pořádku, ale on (Douglas) se tak skutečně choval, mimo to přiváděl všechny (i svou dceru) do životu nebezpečných situací a to mě osobně docela vadilo. Že to byl prorok, kterého nikdo nepochopil? Ale proč měl vlastně jen jednu vizi a co úžasného mělo přinést (pro něj, pro dceru, pro lidstvo) najít ten poklad? Aby dokázal že není blázen? To mohl i jinak, například se chovat jako chlap a jako otec, myslím, že to by pro všechny bylo daleko zajímavější a přínosnější. Nepochopila jsem, co nám tím chtěl básník říct. A herci mě nijak zvlášť nezaujali. Prostě nic proti ničemu. ()

E lan

Téhle komedii chybí šťáva, která by diváka připoutala k sedačce a zpříjemnila mu necelé dvě hodiny sledování neoriginální nudné komedie. Douglas není špatný ve své roli, ale stejně jeho postava není scénáristicky dobře domyšlená. O něco lépe je na tom hlavní ženský part, který film drží jen tak tak nad vodou... Škoda. Vypadalo to tak nadějně. ()

Henry Morgan

Zdálo se mi to zábavny. Děj v pohodě, jako komedie dobrý a je příjemné vidět hrát Douglase i něco jiného než lehce zvrhlé hrdiny thrillerů. ()

josieaddms

Mám celkem ráda poetické snímky jako je tento, zároveň realistické, a zároveň metafora. Jenže tady mě chybělo něco víc, jako nápad to nebylo špatné, ale myslím že na celý snímek to bylo příliš málo. Zdálo se mi to trochu roztahané. Ale zase na druhou stranu, byli tam i pěkné scény, takové jaké skutečně ze svým otcem občas zažijeme (jojo, není jediná kdo má tátu magora...) a ta kombinace Wood + Douglas byla celkem zajímavá. Nevím, prostě mi tam chybělo něco co by mě očarovalo. ()

aik

Příjemný, nenásilný snímek s dobrým obsazením, který si na nic zbytečně nehraje. Douglas docela zajímavě parafrázuje svou roli z Honby za diamantem. 70% ()

Rodin

Vcelku úsměvná oddechovka s kráááásnou Evan a roztomile přiblblým fousáčem Michaelem. Děj je v podstatě o ničem, celá záležitost je postavena na obou hercích, kteří se své role zhostili opravdu velmi dobře. Ale jak říkám - oddechovka, trochu podle hesla z Vratných lahví: žehlils někdy? Nežehlil. ()

DavidWebb

Príjemná ftákovina. Aj napriek tomu, že celý film na mňa pôsobil veľmi lacno miestami až "divadelne", tak musím priznať, že som sa nenudil. Aspoň nie tak, ako u niektorých blockbusteroch typu Transformers 2 a pod. Obaja hlavní predstavitelia (otec a dcéra) podali výborný herecký výkon. Príbeh je možno až príliš priamočiary a posúva sa dopredu dosť skokovo, ale zase to má pozitívny dopad na minutáž. Mám z tohto filmu dojem, že to bola pre všetkých zúčastnených oddychovka, ktorú proste chceli natočiť - a keby na to prišlo - možno aj zadarmo. TV film na nedeľné popoludnie. 55% ()

Shitonit

Na to musí být správná nálada. Douglas je k sežrání a ta pipka taky. Film o vztahu, důvěře, hledání, film o odhodlání a film bez zbytečných vokeců. Film kterej skončí tak nějak blbě i dobře, Film kterej je takovej jinej. Jinej, svůj, těžko zařaditelnej. ()

jojoping

Priemerný filmík, pri ktorom sa môžte dobre zabaviť, ale aj dobre si pospať. Ja som stihol počas filmu oboje. Michael Douglas je v úlohe duševne chorého a pokladom posadnutého otca zlatý, ale na plnohodnotnú zábavu je to málo. ()

GianniP

Smíchy se sice nepotrháte, ale jako oddychovka je to dobré. Film není založen na nějakém propracovaném scénáři (příběh je vlastně primitivní), ale stojí na výkonu Douglase a Evan Rachel Wood (která pro mně byla do teď neznámá) hraje taky dost sympaticky. ()

miki68cz

Nečekal jsem to, kéž by každý režisérský debut byl tak úspěšný. Mike Cahill vsadil na jednoduchost námětu a jako trumfová esa vysypal z rukávu Michaela Douglase a Ewan R.Wood. Trumfy nezklamaly a přirozeně krásná Ewan a v mile bláznivého otce převtělený Michael hrají jako z partesu a dodávají filmu lidskost. Nevím přesně proč ale Michael ve mně svým výkonem vyvolal vzpomínky na Roberta De Nira v Čase probuzení. Děkuji Miku Cahille a jen tak dál. ()