Death Note - Zápisník smrti

• Česko Zápisník smrti (více)
Animovaný / Drama / Krimi / Mysteriózní / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2006–2007), 14 h 11 min (Minutáž: 23 min)

Předloha:

Takeši Obata (komiks), Cugumi Óba (komiks)

Kamera:

Kazuhiro Jamada

Epizody(37)

Claude Speed

Toto anime mě doopravdy dostalo! Co se týče sledování anime, považuji se za opravdu náročného diváka, tak jsem zpočátku váhal, jestli se do sledování pustit či nikoli, a teď děkuji Bohu za to, že jsem se dívat začal. Úvodní díl je trochu pomalejší, seriál se rozjíždí, seznamuje nás s charakterem hlavní postavy, s jejími ideály. Následně nalezne zbraň, zápisník, do něhož stačí vepsat něčí jméno, a tato osoba zemře. Zbraň, kterou dokáže dosáhnout svých idejí a cílů - vymýtit svět od kriminality a násilí. Se zápisníkem se zdá, že ve půjde jako na drátkách, realita je však zcela jiná. Zatímco Light Yagami bezhlavě likviduje zločince, jehož práce je všeobecně považována za "boží spravedlnost", tajemná postava, věhlasný detektiv, jehož ještě nikdy nikdo neviděl je jiného názoru. Tento detektiv velmi rychle zareaguje na sérii podivných úmrtí, a záhy na to celému světu dokáže, že nejde o "hněv boží", ale o dokonalý zločin sériového vraha, známého jako Kira. Začne bitva dvou brilantních intelektů, svět se stane jejich šachovnicí, na které vedou společnou bitvu, kdo z ní však vyjde jako vítěz? Rozhodně divák!! Atmosféricky naprosto nepřekonatelná a geniální práce s nejlepším seriálovým soundtrackem všech dob, scénáristicky precizně zpracováno, ačkoli v druhé půli už to začíná sem tam trochu skřípat, a poslední díl je prostě průser. Přesto však jde o opravdu kvalitní, troufám si říct až geniální detektivku, která je zde právem umístěna mezi nejlepšími seriálovými počiny. ()

stromekk

Nikdy bych nepomyslel, že se může objevit dílo srovnatelné svou atmosférou s Twin Peaks! Obzvlášť prvních 17 dílů je nadpozemských. Seriál s nástupem nové, brutální znělky sám o sobě postupně uvadá a rozmělňuje se, ale to postihlo ve třetí čtvrtině i zmiňované Twin Peaks. Komadiální záležitost může držet laťku i několik sezón (Futurama, The Big Bang Theory), u detektivky na pokračování je to nesrovnatelně těžší, obě díla tudíž využívají i silnou dávku mysteriózna. První polovinu považuju za nejlepší thriller, jaký jsem kdy viděl. (btw. je to moje první anime) ()

IwoCZ

Prvních cca 25 dílů, než se rozlouskne zápletka s L, je parádních a dal bych 9/10. Pak už to bohužel trochu ztrácí grády a je zbytečně překombinované... ale i tak se to dá dokoukat do konce. Zajímavé anime, které určitě můžu doporučit ()

Sakinose

Promyšlený souboji dvou myslí, vše dokonale promyšlený žádný krok není nadarmo. Mě to dokonale pohltilo a vysloužilo si místo v mé top 10. ()

Blacki

Naprosto bezvadný nápad i provedení, ale...řekněme, že pokud byl Lightovým protivníkem L, tak anime nemá chybu, ale jakmile se objeví druhý Kira, vše začne jít zkopce. Vrcholem hlouposti pro mě byla smrt L, od té doby už mi to přišlo příliš nastavované a pomalu se ztrácelo kouzlo prvních dílů. Pro mě je to zklamání nejvyššího kalibru. ()

Scharra

Jako první jsem viděla skvělé filmy, takže jsem čekala, že mě v seriálu nic nepřekvapení. Chyba lávky. První polovina seriálu je detailněji popsaný souboj dvou geniů, přerod vzorného studenta Lighta v ďábelského Kiru a jeho hra s ostatními postavami. Poté však nastane zlom (ne, neřeknu jaký - kdo chce vědět víc, podívá se na seriál), do děje se zamíchává více postav, deníky víří okolo jedna radost a málem v nich nezůstane nepopsaného místa. Seriál i zde nabízí otázku jestli je možné trestat násilníky a vrahy smrtí, neboť nestaneme se poté i my jedním z nich? Navíc se zde objevuje i otázka diktatury a smíření se s ní. Urpostřed dochází k trochu zbytečnému natahování seriálu,ale i tak se zde jedná o jedinečný filmový zážitek. ()

Hashirama

Nadprůměrné originální anime. Jako manga si ve stylu shonen koledoval Death Note o pořádný neúspěch, protože souboj inteligence není něco, co by se v manga komiksu dalo nějak sáhodlouze rozvést. Naštěstí síly spojili kreslíř Takeši Obata, na jehož kresbu je úžasný pohled a textař Cugumi Ohba, který dokáže i zavírání dveří natáhnout na dvacet stránek. Když pak dorazila spása všech knihofobů a přišlo na seriálové zpracování, které předloze rozhodně nedělá ostudu. Scény perfektně zapadající do původních kreseb, charaktery vykresleny s mnohem větším nasazením. S ohledem na původní mangu druhá polovina tolik nechytne a celé vražedné schéma se oseká o veškerou hravost s postavami, báječné monology a vyhrocené dialogy. Death Note anime jde ruku v ruce s Death Note mangou - pohltí, profackuje a dojme. PS: Konec mangy je daleko zajímavější. ()

vincchuppo

Úplné Šachy. Tenhle příběh je vypočítavá, matematická záležitost. Dokonale působící, pichlavě napínavá, neustále překvapující HRA! Hra o pár lidských životů! Hra na kočku a na myš! Hra na boha! Death Note je prvotřídní detektivní/fantasy anime! ()

Meriat

Prvních patnáct dílů je seriál naprosto perfektní. L versus Kira je bitva hodná 5*, má mrazivé napětí, spád, komplikované intriky z obou stran - vše, co drží diváka u obrazovky. Od patnáctého dílu můj zájem lehce opadl, zbytečná překomplikovanost příběhu, nové postavy, u kterých člověk přemýšlí, proč tam vůbec jsou, aby nakonec zjistil, že vlastně zcela k ničemu. Po 25. díle dosledování seriálu byla spíše povinnost než radost, Near je postava tak protivná a Mello zas tak zbytečný, že se chvílemi Death Note stával utrpením. Každopádně první geniální polovina převážila útrpnou druhou část a výsledný dojem ze seriálu je 4*. ()

amim

"This world is Rotten. Rotten people should be killed off to cleanse this world." Další anime lahůdka, která mě jen utvrdila v tom, že tenhle žánr má něco do sebe. Na velmi zajímavém námětu geniálního studenta, který se pomocí Death Notu snaží stát Bohem spravedlnosti, je nám představen souboj dvou géniů - již zmiňovaného Lighta "Kira" Yagamiho a tajemného detektivního supermozka L. A že je to souboj, jak se patří. 20 minutové epizody jsou naplněny kvantem dialogů, kdy se jeden snaží přechytračit toho druhého a zpečetit svoje vítězství. Někdo by mohl říct, že je naprosto nelogické, aby člověk, který může zabíjet napsaní jména do notýsku, když si u toho představí jeho obličej, mohl prohrát, ale pro mě tuto logiku vytváří právě Batmanovsko Jokerosvkej vztah mezi Kirou a L, kdy si ani jeden nedokáže život bez toho druhého představit. Přeci jenom souboj génia s čímkoliv míň geniálním by byla pro ně pěkná nuda a cesta za božstvím bez překážek ještě větší. Celý příběh je nakreslenou překrásnou animací doplněnou překvapivě kvalitní hudbou. Co jsem opravdu nečekal byla temná atmosféra bez dětinských vtípků, na které jsem narazil snad ve všech anime, co jsem do teď viděl. Škoda, že Death note není dokonalý. Po "osvěžení" série (kdo ví pochopí) seriál upadá a třetí třetina rozhodně nedosahuje takových kvalit jako první naprosto brilantních 20 dílů. Druhá věc, která mě celou dobu mírně iritovala (a ve finále iritovala dokonce hodně) je zatajovaní informací diváků. Jako chápu, že nějaký level zatajení být musí, aby byl divák stále napjat a nedočkavě čekal na další díl, nicméně když se sem tam na konci dílu dozvím, že jeden z dvou géniů celou dobu věděl nějakou informaci, o které jsem já neměl ani páru, jsem mírně naštvanej a cítím se obelhán. I přes to Death Note bude patřit k tomu nejlepšímu anime, co jsem kdy viděl. Všech 30 něco dílů jsem dokoukal snad během 3 dnů a rozhodně toho nelituji. Hudbu poslouchám do teď. ()

diodoros

Premena mladého študenta po tom, čo sa mu do rúk dostane takmer neobmedzená moc nad životmi všetkých v jeho okolí. Po dejovej stránke majstrovské dielo (pri takej predlohe bodaj by nie...), animácia je dostatočná, dabing dobrý, hudba výborná, postavy zaujímavé, dejových zvratov je kvantum. Mangu seriál spracováva veľmi dobre, nie sú tu nijaké fillery a z pôvodnej predlohy vypadlo iba pár scénok, aby dej tvorcovia urobili dynamickejším plus pár filozofických a umeleckých scénok pridali. Dej sa teda vyvíja neustále vpred, nič ho nespomaľuje a jediné, čo mohli tvorcovia lepšie prepracovať je záver, ktorý pôsobí príliš narýchlo o neuzavreto. Padajú názory, že po dejovom zvrate v 2/3 seriál poznateľne zoslabne, s čím súhlasím iba čiastočne - je to možno slabšie oproti predchádzajúcim dielom, ale takto je to aj v mange (z ktorej niektoré kapitoly aj tak vystrihli, aby to čo najviac skrátili) a jednak tá neobľúbenosť skôr pramení z toho, že prídu nové postavy, s ktorými som ale ja bol spokojný. Oproti ostatným nekonečným japonským seriálom plným blbostí a fillerov je to ale aj tak stále nadpriemerné dielo. ()

loveless

Death Note manga je jednou z mých nejoblíbenějších, přestože jsem ji četla už zhruba před deseti lety. Anime jsem onehdy rozkoukala, ale nedokázala dokoukat, důvod je jasný, přestože je to anime skvělé, manga je o moc lepší. Trochu problém mi dělá kresba, přehánění-dramatizování některých situací a odchylky od předlohy (konec wtf). Stejně jako v manze tam je znát, že příběh měl skončit trochu dřív (Mello s Nearem mi přišli už trošku nadbyteční). Ale konečně jsem dokoukala a víceméně jsem spokojená, pořád je to velmi zajímavý příběh. První op a en se mi líbily značně, druhé byly velkým zklamáním. Musím přiznat, že mě ke zhlédnutí donutilo až Bakumaní anime (kterému přestože je to jiný žánr nemůžu dát méně než pět hvězd) a kdo ho viděl, určitě tam řadu DN odkazů pozná (včetně důraz na ukončení příběhu ve chvíli, kdy si to žádá). ()

Raijin

Vyborny scenar preneseny do anime uz z dnes kultovnej mangy. Suboj dvoch mozgov, detektivi vacsi ako Sherlock, jeden krok vedla znamena prehru. Po smrti jednej z hlavnych postav uz to ale nebolo ono. Ale aj tak, must see! ()

TheRay97

Je zcela irelevantní na jakou stranu se přidáte, podstatné je, že vás anime donutí přemýšlet s nimi. Přijdou i chvíle, kdy se nedokážete od obrazovky odtrhnout a potřebujete nutně zhlédnout další epizodu. A takové anime jsou k nezaplacení! ()

samkko

Jsem naprosto unesen dějovou propracovaností, chytrými dialogy a nezapomenutelnými postavami. Byť se jedná o mé první anime a já byl do té doby bezdůvodně naplněn stereotypními předsudky, jsem o to více ohromen, jak skvěle dokáže i animovaný seriál budovat atmosféru, bravurně vykreslovat charaktery a odvyprávět příběh. Nemám co dodat. Stojí to za to! ()

GTS_PUNK

Death Note vo všeobecnosti patrí medzi najpopulárnejšie anime vôbec. A ak je reč iba o prvej tretine tohto seriálu, ktorý mal premiéru v roku 2006, tak sa nemožno čomu čudovať. Príbeh o zápisníku smrti, ktorého sa zmocní stredoškolský študent Light Yagami, ponúka zaujímavý koncept s viacerými dejovými rovinami, pozoruhodnými postavami a bojom "dobra so zlom" (záleží na divákovi, kde sa pre neho začína, respektíve končí hranica medzi týmito dvoma postojmi). Problémom tohto anime je však skutočnosť, že sa z príbehu snaží vyťažiť maximum aj na úkor celkovej kvality. Približne v polovici seriálu totiž začína byť jasné, že jeho kvalita upadá, pričom nadol smeruje prakticky až do konca záverečnej epizódy. Bohužiaľ. Prvá tretina anime, v ktorej Light začína používať zápisník a postupne sa dostáva do konfrontácie s L Lawlietom (ktorého mnohí majú zjavne v obľube, ale v podstate ide o typického "rozumbradu", ktorého autori vykresľujú ako mimoriadne inteligentného, ale v praxi vyznieva, ako keby zjedol všetku múdrosť sveta), je z hľadiska príbehu tou najlepšou, pričom k nej nemožno mať veľké výhrady. Druhá tretina, v ktorej figuruje skupina Yotsuba, je už horšou, ale stále pozerateľnou časťou. Avšak záverečná tretina s novými Lightovými protivníkmi je už natoľko prekombinovaná, že sa v nej divák nielenže dejovo stráca, ale zároveň o ňu prakticky stráca záujem. Komplikované a prekombinované príbehy sú v poriadku, avšak len v prípade, že s nimi tvorcovia dokážu adekvátne a zaujímavo pracovať. A to sa v prípade tohto anime nedeje. Napriek tomu však z celkového hľadiska stále ide o dielo s nápadom, solídnou animáciou v typickom štýle nultých rokov a skvelými hudobnými openingami. Death Note preto vo výsledku predstavuje počin, ktorý čiastočne nadchýna, ale do veľkej miery aj kvalitatívne sklamáva. Našťastie, hoc je jeho postupný kvalitatívny úpadok citeľný, v konečnom dôsledku ide stále o pozerateľné anime. Zároveň však nejde o také anime, ktoré by mal divák chuť vidieť ešte raz. ()

Brusinka

Až po Silence je to skvělá detektivka, šmrncnutá mysteriózním thrilerem. Nebo spíš mysteriózní thriler šmrncnutý detektivkou? Má to pěknou zápletku, velice zajímavý předmět doličný(budu-li mluvit za sebe, vlastnictví takového notýsku by hravě zažehnalo krizi nadcházejících třídních schůzek :) a proti sobě stojí dvě silné osobnosti, dva supermozky, které můžete buď milovat, a nebo nenávidět. Je to napínavé, nutí vás to přemýšlet, srovnávat postupy a závěry obou hrdinů a třást se na další díl. Bohužel, pětihvězdičkovou kvalitu si to drží pouze do(vynikajícího)25. dílu. Poté seriál s jednou z postav ztratil i jednu hvězdičku a přiznám se, že si ani nejsem jistá, zda mě vůbec zajímá, jak to dopadne. Asi tomu budu muset dát ještě šanci a doufat, že se Death note vytáhne na úrověň skvěle rozjeté první poloviny. 4* ()

Jasika

Asi nejlepší anime co jsem viděla. Je úžasné, že i když v tom není žádná akce, tak to dokáže diváka udržet v křesle. Kolikrát se za celý díl postavy ani nehnou ze židle. Prolínající se myšlenky dvou géniu pričemž každý miluje spravedlnost, ale má k ní jinou cestu. Škoda jen zvratu po 17 díle, měla bych srazit hvězdičku, ale nedokážu to, a to detektivky nemám v oblibě. Rozhodně doporučuji "náročnějším" divákům s oblibou v anime, kdo chce vidět bitky a krev pusťte si Bleach, tohle je spíše psychologická záležitost. ()