Zimní host

Michael Kamen

Edward R. Pressman

Kostýmy:

Joan Bergin

Nevím, proč hodnotím, jak hodnotím. Koukněte a můj nedůvod možná pochopíte. Dialogy jsou občas bravurní, občas až moc sentimentální bez logiky. Každopádně výtečná hudba! nechává logiku stranou, a to je na tom to impresivní. Nic podobného jsem neviděl. To je ovšem právě ta symbolika s ohledem na to, že Rickman natočil pouze toto. Velmi tu bude záležet na tom, s jakým rozpoložením si film zapnete.(29.2.2016)

Zimní host si možná nenajde každého diváka, ale toho kdo má slyšící srdce a otevřenou mysl určitě osloví příběhy čtyř párů, které se odehrají v jednom velmi chladném zimním dnu, kdy se každý z protagonistů potýká s určitými obavami, hledáním, či nadějí z budoucnosti. Intenzivní, čisté, přitom ale úžasně přirozené s velkou hloubkou citů, kde excelovala krásná Emma Thompson se svou matkou. A symbolický závěr už byl jen tou poslední lahůdkou. Škoda, že Alan Rickman zůstal zatím pouze u této skvělé režijní prvotiny. A já mu tleskám.(31.3.2013)

Režijní debut Alana Rickmana mě potěšil po všech stránkách. Neuvěřitelně opravdově působící příběhy matky a dcery (které výtečným způsobem ztvárnily Emma Thompson a její skutečná matka Phyllida Law) , chlapce a dívky, dvou přítelkyň a dvou malých kluků na pozadí nejchladnějšího dne v roce v mnou oblíbené severské skotské krajině. Propletenec vztahů podaný citlivou režií, který však vyžaduje vnímavého diváka, ochotného ponořit se do civilního, komorního snímku, pro někoho možná až příliš obyčejného. Já osobně jsem ráda, že se Alan Rickman vedle svého velkého hereckého talentu projevil také jako velmi nadaný, inteligentní, ale zároveň nepodbízející se režisér.(8.3.2013)

Je to s podivem, ale tenhle film jsem si nechávala dlouho na shlédnutí. Prostě asi z toho důvodu respektu k Alanovi, kterého mám jako herce moc ráda a bohužel tady již není. Bylo to pro mě hodně těžké to zapnout...A chápu a přijímám, že ten film aktuálně není pro mě. Myslím si, že před 10ti lety bych ho přijala úplně jinak. Ale aktuálně pro něj nejsem stavěná. Je to hodně náročný film, který jen tak každý nepřijme a i když si někdo může myslet, že se tam vlastně nic neděje - děje se tam toho opravdu dost :) Je to hodně intenzivní, je potřeba silně naslouchat a vnímat všemi smysly....Zimní host je host, který ten den prostoupil všechny a ovlinil jejich následující dny nezapomenutelným způsobem. Obrovskou zajímavostí pro mě byla výslovnost všech postav, jelikož přesto, že angličtinu ovládám - tady to bylo dosti náročné, jelikož jsem jim polovinu téměř nerozuměla a byly situace, kdy jsem si do konce myslela, že nemluví english :D :D A to mě bavilo :) Podívám se na film za dalších 10 let a uvidíme...(8.5.2017)

Tak tímhle debutem si Alan Rickman coby režisér nasadil laťku pro svá potenciální další díla pěkně vysoko. Velmi dobrým tahem bylo obsazení Phyllidy Law do role filmové matky Emmy Thompson, neboť ona je i skutečnou matkou této vynikající britské herečky. Myslím, že se obě v tomto filmu báječně doplňovaly a jelikož větší část příběhu spočívala právě na nich a na jejich vztahu, dost to celkové úrovni pomohlo směrem nahoru. To ale neznamená, že by další herci a herečky nějak selhali, jen jejich "duely" v tomhle filmu neměly až tolik prostoru, díky čemuž je obě uvedené dámy poněkud zastínily. Každopádně se jedná o VELMI zdařilý snímek a já jen doufám, že se od Rickmana-režiséra dočkáme ještě nějakého jiného podobně vyvedeného filmu.(12.10.2002)