Kaufmanova režijní prvotina mě tématem hodně navnadila se záminkou pořádného "mindfucku" a pokud vás nadchly jeho scénaristické kousky (Věčný svit neposkvrněné mysli a V kůži Johna Malkoviche), tak očekávání může být obrovské. Zde se přiznám, že následovalo hořké zklamání. Synecdoche, New York je docela těžkopádný, divácky nevstřícný a nesnadno uchopitelný snímek. Dokázal bych ocenit Kaufmanovu velmi zvláštní poetiku, propracovanost a melancholický (možná spíš depresivní) nádech. Jenže se nemůžu ubránit dojmu, že všechno se vším nedrží pohromadě a Kaufman servíruje trochu nestravitelný pokrm. První hodinku jsem fascinovaně sledoval dění kolem zatrpklého divadelního režiséra, protože se jedná o opravdu neobvyklé vyprávění plné absurdních scén, symboliky a narážek na život. Jak film plynul, tak se bohužel pro mě stal docela nezáživným. Nejedná se vyloženě o nepovedenou rozpravku, spíš budete mít hodně co dělat, aby jste v tom něco spatřili a něco niterného si odnesli s sebou.(6.9.2015)

Na svet prišiel ďalší pozoruhodný príbeh Charlieho Kaufmana a s ním aj znova veľa rozporuplných reakcií, odlišných názorov. Charlieho doteraz len scenáristická tvorba sa vždy uchýlila k myšlienkam a nápadom, ktorý by každý označil akokoľvek len nie neoriginálne, či tuctové. Nápady, ktorých spracovanie muselo režisérom priniesť mnohé nástrahy, malichernosti, či lapálie. A možno aj preto za kameru musel zasadnúť už aj samotný Charlie. Spolupráca na doterajších filmoch mu priniesla dobré základy na to, aby pri práci režiséra nespanikáril a myslím, že sa tak ani nestalo. Film má dosť dobrú konštrukciu, v záverečnej polhodinke sa ako najvyšším poschodiam budovy, opomenutím stavebného plánu, podlomila statika a ako celok tak film nepôsobí príliš kompaktne. V prvej hodine ide všetko ako po masle, pretože ide vlastne len o klasický vzťahový príbeh, ktorý je okorenený poriadne tvrdým, tragickým a depresívnym humorom, ktorý nie každý do tohto žánru dokáže zaradiť. Následne však scenár prichádza s niečím, čo sa snaží vymknúť spod môjho opisu filmu v jeho prvej hodinke. Prichádzajú nápady a myšlienky tradično kaufmanovské, ktoré miestami hraničia s mysterióznosťou, či fantasy prvkami. Jedno je ale z môjho pohľadu nanajvýš jasné - nemuseli prísť! Charlie si toho na začiatok naložil na plecia snáď ešte viac, ako jeho hlavná postava Caden Cotard, a v závere mu to nepríjemne uteká pomedzi prsty. 75%.(17.4.2009)

Podivně krásné a krásně depresivní představení, při jehož sledování jsem si připadal, jako kdyby se mi smutný klaun,ten nejsmutnější klaun, co znám, snažil otevřít oči tím, že mi je narve do žil, aby putovaly mojí oběhovou soustavou a tak si prohlédly všechen ten pulzující hnus, který se může každou další chvílí rozložit na NIC...a já si pak uvědomil, že můj život je jen pokus o špatný vtip, kterému se já nikdy nezasměji, a který je navíc vyprávěn dost krátce na to, abych ho stihl pochopit. Charlie Kaufman mi v tomto filmu ukázal své deprese a strachy a stihl tak odhalit i strachy mé...a určitě nejen ty mé. Tenhle New York, který postavil, je každého z nás. Geniální...nelítostné 100%(22.4.2009)

Věčný svit poskvrněného života. Charlie Kaufman a jeho pokus převést svou komplikovanou vizi života jednoho divadelního režiséra na plátno. Poměrně složitý film, možná režisérsky ne úplně zvládnutý, ale velmi zajímavý a reálný. Některé rozhovory postav jsou až nepříjemně reálné bez příkras. Stejně tak obsazení. Skvělá herci v zajímavých rolích využívají svůj potenciál do poslední kapky a to nemluvím jen o P.S. Hoffmanovi a Samanthe Morton... Krom postav si také divák musí zvyknout na zvláštní kulisy a prostředí, například hořící dům je opravdu hodně ... jiný. Svůj smysl však splňuje. Na rozdíl od Věčného svitu je Synecdoche více "skutečný" a méně založený na nádherných fantaziích plných poetiky. Poměrně složitý a těžký film, který někoho bude nudit, jiné nebude ani zajímat, ale celkově nabízí zajímavý pohled na jeden život, který měl být mnohem více... živý.(13.3.2009)

Nekoukejte se na Synecdoche v depresi, ani v lehké, protože pokud jste vnímaví, tak vás rozloží a přitáhne k zemi jako magnet. Tak silný a emocionální film jsem dlouho neviděl, naprosto chápu, že si to Charlie natočil sám, protože tohle je vážně osobní, že by za úspěchem stál mrzký život plný démonů? Experiment, který mě donutil se během filmu opít, kurevská síla, nejbrutálnější je, jak moc to může být pravdivé. Chci to vidět znovu, ale bojím se, že se uchlastám:), všechno má svůj význam, miniatura minatury, herec herce, hořící dům, sen a realita, realita a sen a definitvní umři.(17.4.2009)

• - Původně měl film režírovat Spike Jonze. (-bad-mad-wolf-)

• - Charlie Kaufman v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)

• - "Synekdocha" je výraz používaný v přeneseném smyslu tehdy, když je název části používán pro celek nebo název celku pro část, specifické pro obecné nebo obecné pro specifické, jako například plachta pro loď nebo Kresus pro bohatého muže. (slovníková definice) (POMO)