Départ de Jérusalem en chemin de fer

• angličtina Leaving Jerusalem by Railway
všechny plakáty

Film z dílny legendárních bratrů Lumiérů. Z rozjíždějícího se vlaku je točen záběr o délce 52 vteřin na jeruzalémské nádraží, na kterém jsou Palestinci, Evropané i Židé. Někteří mávají. Točeno 1896, zpracováno začátkem roku 1897. (Nettrass)

MM_Ramone

Nič zložité. Obyčajný, krátky, čiernobiely záznam odchádzajúceho vlaku z nástupišťa. Lenže ono je to záznam z roku 1897, ktorý natočili priekopníci filmovej tvorby francúzski bratia Lumiéreovci. Tým pádom to nadobúda špecifickú hodnotu, ktorú dozaista dokážu oceniť všetci filmoví kritici, teoretici a historici. Tento titul proste patrí k absolutným počiatkom kinematografie. U mňa ešte navyše boduje aj fakt, že je to situované do Jeruzalema, mesta kráľa Dávida. Filmovú tvorbu obdivujem a Jeruzalemom som priam fascinovaný. *** ()

Nettrass

Do téhle chvíle byla vždy kamera v klidu. Tady je poprve v pohybu ( točeno z vlaku ). To bude průšvih, až ji chytne průvodčí. ()

SeanLSD

Krásny snímok, ale opať, kameru neobsluhoval Lumiere osobne, ale jeden z jeho najznámejších operátorov Promio, od ktorého pochádza aj podobná, slávna scéna z Benátok, nakrútená z plávajúcej gondoly, považovaná za objav kamerovej jazdy. Lumiére osobne pritom nakrútil ešte celý rad krásnych záberov ukazujúcich dobový život vo Francúzsku sklonku 19. storočia, ktoré sa tu bohužiaľ k hodnoteniu vobec nenachádzajú ! ()

mr.filo

Aneb jak bratři Lumiérové objevili sílu detailu, polodetailu i celku; aby to na závěr zdynamičtěli kamerou v pohybu. A to vše, pánové držte se, v jediné minutě. ()

Ragdoll

Nic dramatického ani dějově náročného, ale na svou dobu jeden z těch povedenějších a “akčnějších“ filmů. Tu minutu tomu rozhodně obětuji. 70%. ()