Départ de Jérusalem en chemin de fer

Leaving Jerusalem by Railway

Dokumentární / Krátkometrážní

Francie, 1897, 1 min

Louis Lumière

Do téhle chvíle byla vždy kamera v klidu. Tady je poprve v pohybu ( točeno z vlaku ). To bude průšvih, až ji chytne průvodčí.(2.11.2012)

Detailnejší pohľad z postupne sa rozbiehajúceho vlaku na skupinky ľudí, ktoré tvoria Európania, Palestínski Arabi a Židia - sú rozoznateľní podľa charakteristických klobúkov, oblečenia a fúzov. V diaľke sa črtajú ruiny kontrastujúce s novšou staničnou budovou. Skrátka krásny záznam Jeruzalema od Alexandre Promia, jedného z Lumiérových kameramanov z januára 1897.(4.9.2011)

Krásny snímok, ale opať, kameru neobsluhoval Lumiere osobne, ale jeden z jeho najznámejších operátorov Promio, od ktorého pochádza aj podobná, slávna scéna z Benátok, nakrútená z plávajúcej gondoly, považovaná za objav kamerovej jazdy. Lumiére osobne pritom nakrútil ešte celý rad krásnych záberov ukazujúcich dobový život vo Francúzsku sklonku 19. storočia, ktoré sa tu bohužiaľ k hodnoteniu vobec nenachádzajú !(2.4.2012)

• Segrestor

Tohle bych chtěl vidět 3D(2.11.2012)

Nič zložité. Obyčajný, krátky, čiernobiely záznam odchádzajúceho vlaku z nástupišťa. Lenže ono je to záznam z roku 1897, ktorý natočili priekopníci filmovej tvorby francúzski bratia Lumiéreovci. Tým pádom to nadobúda špecifickú hodnotu, ktorú dozaista dokážu oceniť všetci filmoví kritici, teoretici a historici. Tento titul proste patrí k absolutným počiatkom kinematografie. U mňa ešte navyše boduje aj fakt, že je to situované do Jeruzalema, mesta kráľa Dávida. Filmovú tvorbu obdivujem a Jeruzalemom som priam fascinovaný. ***(19.7.2012)

• - Film natočil Alexandre Promio během svých cest po Egyptě a Palestině mezi prosincem 1896 a lednem 1897. (Mr.Ocek)