poster

Prsten krále řeky (TV film)

Pohádka

Česko, 2004, 57 min

 • honajz
  ***

  Slabé tři hvězdičky, a to ze dvou důvodů. Hudba je zde naprosto neústrojná, nehodí se k vyprávěnému příběhu, prostě je zcela mimo. A pak jednání postav - jejich motivace se sice jakž takž dají pochopit, ale ne způsoby, jakými se složitě, těžce a klopotně dostávají ke svým dílčím úspěchům. A při castingu asi taky měli vlčí mlhu - o té sice hezky podsadité, ale prostě o žádnou krasavici nejde, která hraje rybářovu dceru, bude někdo tvrdit, že je ještě hezčí, než bývala? A ta vyzobaná a vyžilá zrzka v podání Štěpánové jako fakt si dělá šance na o mnoho let mladšího kupce? Ztratila veškerou soudnost? A o co přesně šlo Blažkově postavě bratra, na to jsem nepřišel za celou dobu. A Troškův oblíbený herec Šimůnek jako fakt miluje svou ženu natolik, že jí nedí včas pár facek, aby se probrala a začala žít normální život? A k její převýchově stačí, že po vyhnání z domu si sedne na rynku do rožku a tam smutně sedí a kouká? Dokonce mi poněkud unikala motivace samotného krále řeky, zákaz lovení ryb (v jiných pohádkách naopak rybář dostane hodně ryb za svůj slib, že dá králi řeky něco, o čem doma neví) a podivně začarovaný a podivně se projevující prsten. A to přitom Brzobohatý hraje skvěle. Zkrátka - spíše rozpaky a pachuť po skončení, kdy vlastně nevím, co mi pohádka chtěla říct, jaké je ponaučení (kromě obvyklého lidé, mějte se rádi, i když jste nemocní) a zda některé postavy prohlédly.(20.5.2017)

 • otík
  **

  Tři čtvrtiny pohádky jsou fakt drsné. Neustále přítomné zlo v podobě služky s bratrem bohatého pána, rozmarná jeho slečinka, smrtelně zelený Král řeky Brzobohatý (připomíná pana Kemra v dřívějších pohádkách), vražda rybáře a loupež prstýnku (chybělo snad už jen znásilnění k dokonalosti zla). Až závěrečná čtvrtina filmu, kdy dojde k potrestání zla a jiným kladným věcem naplnila "pohádkovost" příběhu. Pro děti těžké a nepohádkové, pro dospělé ale slušný příběh na zamyšlení.(24.8.2014)

 • Jezinka.Jezinka
  *****

  Jedinečná příležitost vidět Radka Brzobohatého (kdyby rozdával šperky tak, jako tady, byl by spíš brzy chudý) vyskakovat z vody jak Paní Jezera v Excaliburu. Taky chodí po hladině jako Ježíš a vůbec je velmi mystický a zelený. Prsten, který může pomáhat a škodit, pochopitelně pomáhá i škodí, kdyby mohl vařit, určitě napáchá celou hostinu. Pro dospělého diváka bude nejzajímavější a k zamyšlení zpracování dvou podob lásky, sladkobolně romantická (v závěru se stává uvěřitelnou tím, že je odpouštějící) a láska obětavá a pečující. Děti asi zrovna tohle neocení, ale holčičky si užijí krásné šaty rozmařilé kupcové a kluci ... marně přemýšlím, ale tak asi to žonglování s loučemi. Jak tahle pohádka mohla zapadnout jak prsten do řeky?(20.4.2014)

 • kocik1
  ***

  Rozmazlená Rozálie byla zřejmě vychovávána podle nejnovějších příruček volné výchovy, zatímco její pěkný muž je pěkný slaboch, protože si nechá líbit každý její rozmar. V naší silně feminizované výchově je pohádka tedy rozhodně dobrou průpravou pro chlapečky z lepších rodin, aby to s nimi měla případná zlatokopka co nejjednodušší. Tolik tedy k ději. Samotná pohádka, pokud pominu ambivalentní vyznění příběhu, je natočena překvapivě dobře, dialogy nešustí papírem a herci jsou životní. Přesto si nejsem jistá, jestli děti tenhle příběh ocení, a my starší už máme zase svoje dospělé pohádky.(30.8.2015)

 • flanker.27
  ****

  Tahle pohádka mě víc než překvapila. Je plná nejednoznačných situací, nad kterými divák musí přemýšlet, a často staví hrdiny před obtížná rozhodnutí. Dobro tu není zadarmo a celá pohádka je docela nečesky drsná. Až na postavu poněkud přiteplaného brusiče nožů, jehož "veselé" masky by seděly spíše do hororu, a na příliš uspěchaný konec nemám vlastně co bych vytknul. Naopak bych vypíchl poukázání na to, že ani v zájmu lásky by ze sebe člověk neměl dělat otroka. I tomu, koho máme rádi, občas musíme říct "dost". A pak samozřejmě je třeba zmínit Radoslava Brzobohatého. Jak píše kolegyně jezinka.jezinka, jeho vodní výkony si nezadají s Paní Jezera a jeho charisma s těmi největšími králi.(20.5.2017)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace