Prsten krále řeky (TV film)

Pohádka

Česko, 2004, 57 min

Slabé tři hvězdičky, a to ze dvou důvodů. Hudba je zde naprosto neústrojná, nehodí se k vyprávěnému příběhu, prostě je zcela mimo. A pak jednání postav - jejich motivace se sice jakž takž dají pochopit, ale ne způsoby, jakými se složitě, těžce a klopotně dostávají ke svým dílčím úspěchům. A při castingu asi taky měli vlčí mlhu - o té sice hezky podsadité, ale prostě o žádnou krasavici nejde, která hraje rybářovu dceru, bude někdo tvrdit, že je ještě hezčí, než bývala? A ta vyzobaná a vyžilá zrzka v podání Štěpánové jako fakt si dělá šance na o mnoho let mladšího kupce? Ztratila veškerou soudnost? A o co přesně šlo Blažkově postavě bratra, na to jsem nepřišel za celou dobu. A Troškův oblíbený herec Šimůnek jako fakt miluje svou ženu natolik, že jí nedí včas pár facek, aby se probrala a začala žít normální život? A k její převýchově stačí, že po vyhnání z domu si sedne na rynku do rožku a tam smutně sedí a kouká? Dokonce mi poněkud unikala motivace samotného krále řeky, zákaz lovení ryb (v jiných pohádkách naopak rybář dostane hodně ryb za svůj slib, že dá králi řeky něco, o čem doma neví) a podivně začarovaný a podivně se projevující prsten. A to přitom Brzobohatý hraje skvěle. Zkrátka - spíše rozpaky a pachuť po skončení, kdy vlastně nevím, co mi pohádka chtěla říct, jaké je ponaučení (kromě obvyklého lidé, mějte se rádi, i když jste nemocní) a zda některé postavy prohlédly.(20.5.2017)

Tahle pohádka mě víc než překvapila. Je plná nejednoznačných situací, nad kterými divák musí přemýšlet, a často staví hrdiny před obtížná rozhodnutí. Dobro tu není zadarmo a celá pohádka je docela nečesky drsná. Až na postavu poněkud přiteplaného brusiče nožů, jehož "veselé" masky by seděly spíše do hororu, a na příliš uspěchaný konec nemám vlastně co bych vytknul. Naopak bych vypíchl poukázání na to, že ani v zájmu lásky by ze sebe člověk neměl dělat otroka. I tomu, koho máme rádi, občas musíme říct "dost". A pak samozřejmě je třeba zmínit Radoslava Brzobohatého. Jak píše kolegyně jezinka.jezinka, jeho vodní výkony si nezadají s Paní Jezera a jeho charisma s těmi největšími králi.(20.5.2017)

Jedinečná příležitost vidět Radka Brzobohatého (kdyby rozdával šperky tak, jako tady, byl by spíš brzy chudý) vyskakovat z vody jak Paní Jezera v Excaliburu. Taky chodí po hladině jako Ježíš a vůbec je velmi mystický a zelený. Prsten, který může pomáhat a škodit, pochopitelně pomáhá i škodí, kdyby mohl vařit, určitě napáchá celou hostinu. Pro dospělého diváka bude nejzajímavější a k zamyšlení zpracování dvou podob lásky, sladkobolně romantická (v závěru se stává uvěřitelnou tím, že je odpouštějící) a láska obětavá a pečující. Děti asi zrovna tohle neocení, ale holčičky si užijí krásné šaty rozmařilé kupcové a kluci ... marně přemýšlím, ale tak asi to žonglování s loučemi. Jak tahle pohádka mohla zapadnout jak prsten do řeky?(20.4.2014)

• otík

Tři čtvrtiny pohádky jsou fakt drsné. Neustále přítomné zlo v podobě služky s bratrem bohatého pána, rozmarná jeho slečinka, smrtelně zelený Král řeky Brzobohatý (připomíná pana Kemra v dřívějších pohádkách), vražda rybáře a loupež prstýnku (chybělo snad už jen znásilnění k dokonalosti zla). Až závěrečná čtvrtina filmu, kdy dojde k potrestání zla a jiným kladným věcem naplnila "pohádkovost" příběhu. Pro děti těžké a nepohádkové, pro dospělé ale slušný příběh na zamyšlení.(24.8.2014)

Rozmazlená Rozálie byla zřejmě vychovávána podle nejnovějších příruček volné výchovy, zatímco její pěkný muž je pěkný slaboch, protože si nechá líbit každý její rozmar. V naší silně feminizované výchově je pohádka tedy rozhodně dobrou průpravou pro chlapečky z lepších rodin, aby to s nimi měla případná zlatokopka co nejjednodušší. Tolik tedy k ději. Samotná pohádka, pokud pominu ambivalentní vyznění příběhu, je natočena překvapivě dobře, dialogy nešustí papírem a herci jsou životní. Přesto si nejsem jistá, jestli děti tenhle příběh ocení, a my starší už máme zase svoje dospělé pohádky.(30.8.2015)