Torchwood (TV seriál)

• Austrálie

• Kanada

Drama / Sci-Fi

Velká Británie, 2006–2011, 35 h 2 min (Minutáž: 41x50 min)

John Barrowman, Eve Myles, Gareth David-Lloyd, Burn Gorman, Naoko Mori, Kai Owen, Tom Price, Olivia Hallinan, James Marsters, Mekhi Phifer, Alexa Havins, Lauren Ambrose, Bill Pullman, Skye Bennett, Ruth Jones, Matt Rippy, Bryan Dick, Rhea Bailey, Indira Varma, Roger Ashton-Griffiths, John Samuel Worsey, Eve Pearce, Eileen Essell, Daniela Denby-Ashe, Murray Melvin, Peter Capaldi, Liz May Brice, Robert Pugh, Christine Bottomley, Togo Igawa, Nicola Duffett, Camilla Power, Matt Ryan, Elen Rhys, Freema Agyeman, Owen Teale, Amy Manson, Frederick Koehler, David Gyasi, Frank Medrano, Paul Copley, Darren Dupree Washington, Nikki Amuka-Bird, David O'Donnell, Robin Sachs, Dillon Casey, Lachlan Nieboer, Lachele Carl, Megan Duffy, Danny Szam, Teddy Sears, Caroline Chikezie, Anthony Dilio, Paul James, Finn Wittrock, Andrea Lowe, Angelica Montesano, Jonathan Dane, Richard Briers, Ben Loyd-Holmes, Luke White, Clint Jung, Demetri Goritsas, Maxine Evans, Joseph Eid, Daryl Crittenden, Mark Lewis Jones, Matthew Gravelle, Celyn Jones, Andrew MacBean, Eric Steinberg, Ciera Payton, Michelle Romano, Lucy Cohu, George Murdock, Jayne Taini, Calum Callaghan, Colin McFarlane, Constance Wu, Chrissie Fit, Deborah Findlay, Sharon Morgan, Jeffery Self, Sophie Hunter, Robert Barton, David Grant Wright, Glenn Taranto, Heather Craney, Claire Cage, Ceri Mears, Marek Oravec, Susan Brown, Ian Gelder, Rhodri Miles, Gary Pillai, Siobhan Hewlett, Paul Chequer, Michael Austin, Matthew Rohman, Jim Conway, Hugh Holman, Alan Bond, Cush Jumbo, Katy Wix, Nayo Wallace, Jack Montgomery, Ethan Brooke, Shawn Parsons, Rick Chambers, Rik Makarem, Rhodri Lewis, Charles Abomeli, Anthony Lewis, Gavin Brocker, Menna Trussler, Julian Bleach, Tasha Ames, Badi Uzzaman, Yasmin Bannerman, Colette Brown, Paul Kasey, Stuart Nurse, William Thomas, Brian Guest, Candace Brown, Chris Butler, Simon Poland, Rocky McMurray, David DeSantos, Craig Gallivan, Jonny Owen, Scott Hoxby, Louise Delamere (herec, a.z.), Alex Harries, Dominic Coleman, Ger Carey, Alan Dale, Gil Kolirin, Natasha Kaplinsky (a.z.), Ethan Brooke (a.z.), Demetri Goritsas (a.z.), Jack Montgomery (a.z.), Nicholas Farrell, Paul Copley (a.z.), Dichen Lachman, Wayne Knight, Halley Feiffer, Antonio D. Charity, Ewan Chung, Mare Winningham, Richard Gilliland, C. Thomas Howell, Kelvin Yu, JoNell Kennedy, Brendan Hughes, Eve Mauro, Ernie Hudson, Jason Brooks, Nana Visitor, Michael Chomiak, John de Lancie, Frances Fisher, Adam Silver, Benito Martinez, Alex Hassell, Lena Kaur, Laura Waddell, Chris Wilson, Marina Benedict, Gareth Thomas, Janice Kent, Liz Jenkins, Shaun Lucas, Cris D'Annunzio, Daniel Adegboyega, Christian Svensson

1. a 2. séria: 4 hviezdičky, 3. a 4. séria: 5 hviezdičiek (alebo milión :-) Roky už som namotaná na Doctora Who, čiže pozrenie si Torchwoodu bola len otázka času. Úvod je pomerne pomalý a ktovie, či by som sa vôbec dala do ďalších dielov nebyť už vopred obľúbeného kapitána Jacka. Ale už po pár dieloch sa u mňa začali prejavovať závažné príznaky seriálovej závislosti, ktoré vyvrcholili v 3. a 4 sérii mojim takmer sa neodlepením od obrazovky. Okrem mnou odjakživa zbožnňovaných sci-fi haluzí totiž Torchwood ponúka neskutočne realistický pohľad na povahu človeka a ľudstva ako celku. Na jednej strane seriál diváka nenechá so žiadnymi ilúziami až mu je ťažko pri srdci, na druhej strane však ponúka fascinujúce morálne dilemy, ktorých samotná existencia znamená, že to s nami možno až také strašné nebude. Okrem tejto myšlienkovej roviny mi nedá nevyzdvihnúť aj nervydrásajúce a intenzívne emócie, ktoré seriál neľútostne žmýka z diváka, či už sú to záchvaty smiechu alebo potoky sĺz, ďalej napínavú akciu, dobrodružstvá, prestrelky a naháňačky a úžasné postavy - aj ako sú napísané, aj ako sú stvárnené. Oproti Doctorovi Who je Torchwood jednoznačne seriál pre dospelých - sex (kudos on the gay stuff :-), násilie a celkovo temnejšie dejové zvraty - ale poznať v ňom ruku Russella T Daviesa a také to nehmatateľné čosi, čo vytvára úžasnú atmosféru whovianskeho universu.(16.4.2013)

Hodně silný začátek čtvrté série s jedním příběhem na pokračování a podtitulem Miracle Day naláká na moderní fantasy se specifickou atmosférou i originálními hrdiny. Po hodně povedených pěti dílech ale příběh vygraduje a pak už se jenom vleče. Finále je vůbec nejslabší i proto, že zvraty v posledním dílu nedávají smysl. Chtělo by to lepší pointu a postavy, které si mezi epizodami nestačily odskočit na lobotomii.(12.9.2011)

1. série - 90% - Sci-fi plné osobní roviny a vztahy na velmi otevřené úrovni? Ano, prosím. Na hravé zápletky v modré telefonní budce můžu velmi rychle zapomenout, ale Jack Harkness (se svým zcela jiným typem hrátek) umí zaujmout stejně rychle. A když po jeho boku stojí cynický Owen nebo krásná Gwen, je zaděláno na tým, které není snadné milovat, ale stejně se nedokážu ubránit pocitu, že bych v Torchwoodu začal pracovat klidně zítra. Jednoduše znějící věta "Doctor Who je pro celou rodinu, ale Torchwood pro dospělou část publika" je v důsledku velmi pravdivá. 2. série - 100% - Seriál, který bolí. Tohle nejsou emoční pochody, které se posouvají ve prospěch seriálu, tohle je obyčejný život proti vědě a každodennost proti neodvratnému osudu. Kapitán Jack smutně hledí vstříc budoucnosti, odmítá svou minulost a z Torchwoodu je tak silná nálož pocitů i napětí, že musím uznat R.T. Daviesovi zásluhy za dokonale fungující vesmír, kde se seriály vzájemně perfektně doplňují a zároveň bezchybně fungují každý sám za sebe. Children of Earth - 90% - Zvyknout si na nový koncept souvislého příběhu sice nějakou dobu trvá, ale čím skutečnější hrozba je a čím větší oběti je nutno přinášet, tím drásavější zážitek tentokrát Torchwood přináší. Žádné falešné stopy nebo odpustitelná šlápnutí vedle. Děti Země znamenají spoustu ustupování a momentů, kdy je nutné se vzdát. A počítat závěrečné ztráty občas trhá srdce. Od začátku do konce komplexní zážitek a občas (dobře míněné) divácké peklo. Miracle Day - 100% - Pointa všeho a zároveň asi i konec cesty. To, co mohl být poloviční restart, je nakonec spíše tečkou, protože americké publikum se Daviesovy nahláškované a zároveň nekompromisní jízdy odmítlo zúčastnit. Přesto je Zázračný den perfektně vystavěnou mozaikou nových postav (u mě vede Rex v podání drsňáka Mekhiho Phifera), následků minulosti a důkazů, že spletité linky mohou vést trochu jinam než čekáme. Největší výhrou je ale trochu překvapivě Gwen, která v úloze neústupné vůdkyně smečky zastiňuje i zářícího Jacka Harknesse. Torchwood tak nuceně odchází v úloze perfektního seriálu, kterého od těch nejvyšších příček v mém osobním seriálovém žebříčku odděluje ona hmatatelná deprese, která občas tne do diváka v neočekávaných situacích a bolestivých zvratech. Kdo ale tenhle fakt rozdýchá snadněji než já, tomu nezbývá než se zamilovat.(29.12.2011)

Jeden z nejtemnějších a nejbolestivějších seriálů, co jsem kdy viděl. Jen velmi málo navazuje na Dr. Who, jehož je spin offem. Je zcela jinak laděn. Nejprve to podstatné- postavy. Na nich závisí naprosto vše. Nejsou ani zdaleka dokonalými hrdiny, ale lidmi z masa a kostí, což se velmi často v seriálu projevuje na faktu, v jednání neváhají zacházet do krajnosti, jsou- li přesvědčeni o své pravdě. V krajních situacích nadávají, bijí se či po sobě pbčas vystřelí. Charaktery jsou zkrátka napsány a zahrány bravurně, i když vám mnohdy nebudou sympatičtí (jednání Gwen, Owena...). Ale právě proto je Torchwood tolik jedinečný. Nikoliv pro slabší technické zázemí (triky, kamera), tady vše záleží na postavách. Že je seriál depresivní, netřeba zdůrazňovat. Velmi dobře se vyhýbá všem klišé v dosahu. První série je sice rozjezdová, pilot slabý a prvních několik dílů rovněž, ale je v tom vidět potenciál. Ten někdy 7. dílem dává pomalu tušit, co se za Torchwoodem skutečně skrývá. Druhá série se vyznačuje absencí slabšího dílu, je jízdou od začátku do konce a háže tu z fleku jednu zajímavou zápletku za druhou. Neřekl bych, že detektivní pátrání po mimozemšťanech, uprchlých skrze trhlinu v čase a prostoru může být tak zajímavé a poutavé. Musím ještě zdůraznit výborné herecké výkony všech zúčastněných (Jack Harkness má obrovské charizma, ale zároveň nevyhnutelně směřuje k tomu, aby se za 5 miliard let stal Face of Boe a já mu to skutečně věřím). Torchwood se také nevyhýbá tabuizovaných a pro Američany tak zaškatulkovaných témat, jako bisexuální orientací většiny týmu, sex s mimozemšťany atd... Bourá klišé na všech frontách. Třetí série- Children of the Earth působí v mnohém zcela jinak. Přeživší hrdinové Torchwoodu jsou upozaděni a hlavní důraz je zde kladen na postavy nové, všechno to působí jako originální politicko- konspirační scifi thriller s vysokým tempem a nervydrásající akcí. Mimozemšťani, které nikdy tvůrci neukážou celé, se jeví jako mimořádně mrazivé a pointa je dosti temná. Na připravovanou 4. sérii se rozhodně těším. Musím pochválit mimořádně energickou kompozici Murraye Golda a Bena Fostera, kteří odvedli skutečné maximum.(8.11.2009)

Tento seriál som sa rozhodla začať sledovať kvôli postave kapitána Jacka Harknessa, ktorá sa raz za čas objavovala v seriály Doctor Who a veľmi sa mi páčila a keď som zistila, že je hlavnou postavou seriálu Torchwood bolo rozhodnuté. Pravdu povediac neočakávala som veľa a mala som istú predstavu nielen o seriály ale aj o postave Jacka. V oboch prípadoch som sa však mýlila a moje predstavy nenaplnili. Seriál vysoko prekonal moje očakávania a samotná postava kapitana Jacka nadobudla úplne iný ľudský rozmer. Zatiaľ čo od príbehu som čakala najmä zábavu, ako tomu s jeho postavou bolo v Doctorovi Who dostalo sa mi vážneho seriálu o vážnych mimozemských aj čisto pozemských veciach. Postava Jacka síce nestratila svoj humor a šarm avšak je postavená aj do konfrontácie s každodenným životom nesmrteľného človeka so všetkými jej kladmi aj zápormi, a tie mnohokrát veľmi bolestne vstupovali do hry. Zatiaľ čo prvá séria bola akýmsi rozbehom a slúžila na zoznámenie sa s prostredím Torchwoodu (90%) druhá už bola Torchwoodom v plnej paráde (100%). V tretej sérii došlo k zmene spôsobu spracovania a všetkých päť častí tvorilo súvislý príbeh podobne ako nasledujúca štvrtá séria. Napriek tomu bola tretia séria absolútne strhujúca a asi najlepšia z celej rady (100%). Štvrtá séria síce riešila zaujímavú líniu príbehu avšak už to nebol ten starý dobrý "Torchwood" ktorý som si tak obľúbila a Jackov smútok bol pre mňa mnohokrát ochromujúci. Napriek úžasnému psychologickému spracovaniu tejto série si myslím, že mohlo stačiť aj menej častí (70%). V konečnom dôsledku sa však nič nezmení na tom, že tento seriál sa pre mňa stane nezabudnuteľným vďaka svojmu zvláštnemu spracovaniu, ľudskosti a civilnosti postáv čo mu je práve častokrát vyčítané. Mňa však práve tieto stránky nesmierne oslovili.(13.10.2013)

• - John Barrowman  a Eve Myles jsou jediní herci, kteří se objevili ve všech epizodách. (Missa08)

• - V pátém díle první série na zahradní slavnosti hraje britská britpopová kapela The Kooks. (vimanzen)

• - Nedlouho po začátku 10. epizody 4. série je ve scéně, kdy Gwen (Eve Myles) uplácí čínskou stařenku, mezi penězi, které jí dává, navrchu česká papírová padesátikoruna (sirien)