Torchwood

TV spot 2
Velká Británie, (2006–2011), 35 h 2 min (Minutáž: 47–60 min)

John Barrowman, Eve Myles, Gareth David-Lloyd, Burn Gorman, Naoko Mori, Kai Owen, Tom Price, Olivia Hallinan, James Marsters, Mekhi Phifer, Alexa Havins (více)

Série(4) / Epizody(41)

Torchwood. Mimo dohled vlády, více než policie. Vyhledává na Zemi mimozemský život, vyzbrojuje lidstvo pro budoucnost. Ve 21. století se vše změní... a na to se musíte připravit. Torchwood Institute je tajná organizace pod záštitou OSN. Založila jej královna Victorie již v roce 1879 a rozhodla se vytvořit úřad pro výzkum technologií, dokumentování a boj s nepřátelskými mimozemšťany. Děj seriálu se odehrává na základně Torchwood Three ve městě Cadriff ve Velké Británii a jedině zde ze všech čtyř základen Torchwood se monitoruje tzv. "díra v čase a prostoru". Třetí Torchwood vede pět lidí, jejichž vedoucím skupiny je kapitán Jack Harkness, o kterém se dozvídáme velice málo informací. Zůstává tedy zdrojem tajemství, na které se pomalu snaží přijít nová členka skupiny, bývalá policistka Gwen Cooperová. (A.L.E.S.)

Recenze uživatele Milano33 k tomuto seriálu (42)

Torchwood (2006)

Torchwood je spin-offom k seriálu Doctor Who, ktorý však má s nim naozaj pramálo spoločného, funguje úplne separátne, asi jediné, čo si od DW prepožičal, bol svet a mytológia. Torchwood je dospelejší, vyzretejší, temnejší a depresívnejší. Postavy sú dosť šedé, chýbajú a robia zle, ale ľudské rozhodnutia, pri ktorých človek krúti očami. Trvá určitý čas než si k nim nájdete cestu, dokonca k niektorým sa vám to nakoniec ani nepodarí. Tón celého seriálu je značne pochmúrny a plný melancholických myšlienok, ktoré dokážu často v divákovi vyvolať depku. Málokedy jednotlivé príbehové archy končia happeningom, v tomto je Torchwood veľmi realistický a rázny, totižto sa nebojí riskovať. Tento seriál si neberie servítku pred ústa, je vyzývavý, explicitný, plný typického britského humoru a sarkazmu. John Barrowman a jeho Jack Harkness si skrátka zaslúžil svoj vlastný projekt. ()

Everything Changes (2006) (S01E01)

Na úvod celkom slušné, beriem do úvahy fakt, že sa seriál ešte len rozbieha, a tak zatiaľ neočakávam od neho nič svetoborné. Seriál Torchwood vrhá zbrusu nové svetlo na celý Whoniverse, je to síce spin-off k Doctorovi Who, ale s materinským seriálom ma naozaj iba pramálo spoločné. V podstate okrem vždy okúzľujúceho Jacka Harknessa a rovnakého sveta, takmer nič. Torchwood je skutočne temný seriál, ktorý si kladie za úlohu nám predstaviť svet, taký aký je. Svet temný a drsný, v ktorom ohýba rating podľa ľúbosti. Nebojí sa zájsť do extrémov, obsahuje to ako aj krv, tak aj násilie a expresívny slovník, toto by si Doctor nikdy nemohol dovoliť. Zasadenie do Welšského mesta Cardiff je príjemnou zmenou, keďže zo všetkých kútov sa ozýva jedinečný a ľahko rozlíšiteľný waleský akcent. ()

Day One (2006) (S01E02)

Tak túto zašli s ratingom riadne ďaleko a to som zatiaľ iba na druhom dieli. Neviem si predstaviť, čo nám seriál ďalej predvedie. Torchwood sa zase nesie na striktne dospelejšej note a naservíroval nám eroticky ladenú zápletku. Sexuálne scény sú znázornené vážne explicitne a vášnivo, za čo klobúk dole. Máme tu dokonca aj skutočne vzrušujúcu lesbickú scénu. Briti si zase nadávajú servítku pred ústa, je to plné sexuálnych narážok, vtípkov ohľadom sexuálnej orientácie, a to všetko je parádne skĺbené s typický britský humor. Epizóda zachádza až do krajných bizarností, veď tu predsa máme mimozemšťana, ktorý potrebuje k prežitiu neustály príjem orgazmickej energie. Ale musím uznať, že toto všetko, sa mi nesmierne hodí k postave Jacka Harknessa, ktorý je ohľadom týchto záležitosti veľmi otvorený. ()

Ghost Machine (2006) (S01E03)

Pekne hravá a vynaliezavá epizóda, ktorá prišla so vskutku inovatívnym námetom. Mali sme tu totiž zariadenie, ktoré dokázala vyňať osobu z vlastnej realitu a preniesť ju v čase do daného okamžiku, tento zážitok bol však iba chvíľkový a čisto išlo o dosť nepríjemnú skúsenosť. Keďže sa jednalo iba o ozvenu toho okamžiku, nedávalo to našim postavám reálnu moc zasiahnuť, a tak boli nútení sa len bezmocne prizerať na bolesť a utrpenie niekoho iného. A čo bolo ešte viac depresívne a zarážajúce, bola skutočnosť, že to, čo spôsobilo túto prízračnú chvíľku, taktiež zdieľalo nejakým spôsobom emócie s obeťou. Takže vznikala omnoho väčšia empatia a previazanosť s obeťami a daným pozorovateľom. A preto scéna, kedy Owen konfrontoval očividného vinníka, bola až taká vypätá a mrazivá. ()

Cyberwoman (2006) (S01E04)

Cybermenov som už presýtený, nemám ich rád a nebavia ma, a cyberwoman nebola žiadnou výnimkou. Avšak táto epizóda bola dobrá na to, že sa konečne prejavil Iant a jeho charakter dostal patričnú hĺbku a emocionálne podkreslenie. S Iantom po celý čas súcitite, sympatizujete a plne ho chápete. Verím, že keby sa hocikto iný ocitol v podobnej situácii, zachoval by sa úplne rovnako. Čo človek nespraví pre lásku, taký Iant by za svojou milou išiel aj do Pekla. Láska je skutočne silná a impulzívna emócia, „bez lásky je človek iba mŕtvola na dovolenke“. A okrem iného, Iant bol excelentne zahratý a dojemné okamžiky prežíval a precítil naozaj fantasticky. ()

Small Worlds (2006) (S01E05)

Tak Torchwood ma neprestáva prekvapovať a zase šokuje svojou svojráznosťou a perverznosťou. Už došlo aj na detské násilie a pedofilitu, toto sú vážne odvážne témata, ktoré sa podľa všetkého Briti, narozdiel od Američanov, neboja ukázať. A všetko to bolo zabalené do rozprávkového príbehu s magickými vílami, avšak jedná sa iba o zdanie, ani zďaleka to nie je rozprávka, a pokiaľ náhodou áno, tak ide o poriadne temnú. Tieto mystické a bájne stvorenia, akými sú víly, boli vyobrazené naozaj neľútostne a krvilačne. A zakončenie samotné, je ako keby vystrihnuté z nejakej tragédie, koniec je smutne tragický a zostane vám po ňom trpká pachuť. Epizóda mala svoje kúzlo aj po vizuálnej stránke, zorné polia týchto beštií a Jackove rozprávanie príbehu, boli krásne farebne oddelené od zvyšku epizódy. ()

Countrycide (2006) (S01E06)

Vynikajúci diel! Vskutku skvelo vystavaná záhada s mysterióznym nádychom, strhujúcou akciou, ku ktorej už stačilo primiešať iba strach a napätie, aby nám vznikol kokteil toho najlepšieho. Najviac ma prekvapilo šokujúce rozuzlenie príbehu, keďže hrozbou nebolo nič mimozemské, nadprirodzené alebo paranormálne. Za týmito záhadnými zmiznutiami stáli ľudia samotný, presnejšie kanibali, a naše postavy sa mali stať ďalšou delikatesou v menu. Vidiecke prostredie seriálu veľmi prospelo, ukázalo nám totiž skutočnú krásu anglických severných výšin. Táto epizóda bola okrem iného aj dosť vzťahová, vraciame sa k citlivej téme, akou je smrť Iantovej priateľky, a taktiež nám vzniká nový románik medzi Owenom a Gwen. A Jack Harkness bol naprosto boží, Jack je skrátka badass ako sa patrí. ()

Greeks Bearing Gifts (2006) (S01E07)

Táto epizóda dala konečne väčší priestor Toshiko a jej emóciám. Dokonca mala aj lesbický sex s mimozemšťanom, zase sa Torchwood prekonal. Zbožňujem takéto témata, ako je práve čítanie myšlienok. Je to veľmi fascinujúce sa len zamyslieť nad touto predstavou, koľko úžitku by to dokázalo priniesť. Ale vo väčšine prípadov je opakom pravda, takáto vloha spôsobí viac zármutku než úžitku. Hlavne k tomu dochádza, keď sa prostredníctvom myšlienok dozvieme to, čo si o nás ten druhý myslí, až vtedy nám dôjde, že by bolo predsa len lepšie, keby myšlienka zostala iba myšlienkou. Avšak keď sa raz už ponoríte niekomu druhému do mysle a môžete čítať jeho myšlienkové pochody, je to skutočne až deprimujúce, čo tam môžete nájsť. ()

They Keep Killing Suzie (2006) (S01E08)

Torchwood ide po krvavých stopách, ktoré sú zámernými útokmi na ich organizáciu. A tak sa rozhodnú priviesť späť k životu ich zosnulú kolegyňu Suzie, ktorá podľa všetkého má nejakú spojitosť s týmito vraždami. Tu sa krásne prejavuje celý morálno-etický podtext tejto epizódy, kladú sa existenčné otázky typu,"čo bude po smrti?", "existuje posmrtný život?". Nakoniec sa však ukáže, že toto bol Suzienym dlhodobým plánom na opätovné vzkriesenie. Pred svojou prvopočiatočnou smrťou naaranžovala všetko tak, aby sa neskôr mohla priviesť späť k životu. Avšak aby mohla Suzie naďalej žiť, musela Gwen zomrieť. Popravde, ja by som túto zmenu uvítal, Gwen ma absolútne nebaví a nezaujíma, a k tomu ešte je dosť otravná, preferoval by som úplný návrat Suzie, ktorá má v tejto epizóde veľmi bavila. ()

Random Shoes (2006) (S01E09)

Počas tejto epizódy došlo k zaujímavému experimentu, totižto sa rozhodli odvyprávať príbeh skrz Ja - rozprávanie. Tento štýl vyprávania mi veľmi sadol a bol popravde velice osviežujúci. Išlo o takú príjemnú zmenu, kedy priniesli do seriálu zase niečo inovatívne, čo zlepší zážitok z pozerania. Poväčšine času pozorujeme mladého muža, ktorý nedávno zosnul a snaží sa popasovať so skutočnosťou, že sa z neho stal duch. Okrem toho, že zostal uväznený v spirituálnom svete, sa musí taktiež vrátiť späť do minulosti, ktorú má do značnej miery zahmlenú. Vydáva sa po stopách svojej vlastnej smrti a snaží sa prísť na to, čo presne stálo za jeho smrťou a za akých okolností k nej nastalo. Koniec bol neskutočne krásny a dojemný. Za mňa maximálna spokojnosť, bolo to duchaplné a malo to pridanú hodnotu. ()

Out of Time (2006) (S01E10)

Skrz trhlinu v čase a priestore prilieta lietadlo, ktoré sa ocitá mimo svoju timeline. Stret minulého a diametrálne odlišného chápania sveta s tým súčasným bolo veľmi zábavné na pozeranie. A ako dochádzalo k postupnej, hoci nie úplnej adaptácii s naším okolitým svetom zo strany nováčkov, prinášalo to so sebou veľa situačného humoru. Za začiatku sa to javilo ako príjemná komédia, nakoniec sa z toho však vykľula srdcervúca a depresívna melodráma. Suverénne najlepším aspektom tejto epizódy bola iskrivá chémia medzi Owenom a Diane. Z ich sexuálneho úletu sa čoskoro stal vášnivý románik, ktorému som veľmi prial, aby šťastne dopadol. Owen konečne okúsil lásku a všetko s ňou spojené. Pochopil, že láska bolí, a bolo mi ho ľúto, že po tejto jeho vôbec prvej skúsenosti odchádza so zlomeným srdcom. ()

Combat (2006) (S01E11)

Velice melancholický, depresívny a temný diel. Owen nie je vôbec vo svojej koži, stále sa nedokáže preniesť cez skončenie jeho vzťahu s Diane. Owen sa sklamal v láske, má zlomené srdce a je z toho úplne na dne. Owen to až tak intenzívne prežíva, že dospel k názoru, že nemá chuť ani dôvod k životu, nevidí v tom už žiadny zmysel naďalej. A jeho pocit neistoty a úzkosti sa ešte viacej prejaví pri preskúmavaní jednej záhadnej subkultúry, ktorá slúži ako paralela k jeho momentálnemu rozpoloženiu. Tá ho zatiahne do zlomového okamžiku, kedy sa stal benevolentným a ľahostajným voči tomu, že stojí na prahu smrti. A dokonca ju prijíma, ako jedinú útechu, ako jediné východisko z tejto jeho beznádejnej situácie. Jack bol tiež skvelý, narozdiel od Gwen, ktorá má nesmierne štvala. ()

Captain Jack Harkness (2007) (S01E12)

Jack a Toshiko prepadnú skrz časovú trhlinu a náhle sa ocitnú v roku 1941. Obaja zameria na pompézny večierok, kde nechýbala vizuálna okázalosť a retro muzika. Toshiko boa veľmi vynaliezavá a vždycky si vedela nejako sama poradiť. Popri tom tvorila výbornú dvojku s Jackom a tento výlet do minulosti ich dosť zblížil. Jack sa konečne otvoril pred Toshiko a rozhovoril sa o svojej minulosti. Taktiež došlo na veľmi pekný a emotívny homosexuálny vzťah medzi Jackom Harknessom a jeho menovcom. Bolo to úplne prirodzené a svojou čistotou a úprimnosťou krásne. Medzitým v podzemnej základní Torchwoodu vyeskaluje vyhrotená situácia medzi Iantom a Owen do podstrelenia, a čo je horšie, do otvorenia časovej trhliny, čím došlo k narušeniu časového kontinua. ()

End of Days (2007) (S01E13)

Štruktúra času bola otvorením portálu narušená a preto dochádzalo k rôznym fragmentom a zábleskom časov minulých, ale i budúcich. Jack bol v tejto epizóde neskutočný, John Borrowman je naprosto boží herec! Jack sa ukázal byť veľmi neústupčivým a zásadovým vodcom, čo viedlo k tomu, že proti nemu povstal celý Torchwood. Na vzburu Jack zareagoval dosť drsne a rázne. Dokonca to vyzeralo až tak, ako keby sa z neho snažili robiť záporaka. Každopádne, Jackovi temnota sluší a páči sa mi, že nie je úplne dokonalý a chybuje, ako každý iný. Na druhú stranu, Gwen ma už asi nemôže iritovať viacej, je naprosto neznesiteľná a jej prehnanú reakciu som jej hereckej predstaviteľke vôbec nežral. Končí nám to všetko veselo, najviac však potešil zvuk pristávajúceho TARDISu a Jackove nadšenie z príchodu nikoho iného než Doctora. ()

Kiss Kiss, Bang Bang (2008) (S02E01)

Tak druhá séria Torchwoodu odštartovala veľmi štýlovo, totiž seriál prišiel s jedným veľkým esom, ktorým je práve fantastický James Masters. Stačí sa pozrieť len na jeho úvodný príchod, kedy spravil rovnako silný dojem, ako tomu bolo pri prvom príjazde upíra Spikea do Sunnydalu. Kapitán John Hart v jeho podaní je naprosto luxusný, podobne ako Spike, je plný sarkazmu a božích hlášok. Taktiež je dosť nepredvídateľný, lstivý a vychytralý. James Masters neprišiel ani o svoje charizma a šmrnc, ktoré preniesol aj do stvárnení postavy Johna. Takisto sa mi páči, že John Hart je veľmi osobitným charakterom pre Jacka a ich spoločná minulosť stavia Harknessa do ťažkého rozpoloženia. Najviac som si užíval práve interakciu medzi týmito dvoma badassmi, a ich fyzická konfrontácia bola tiež parádna. ()

Sleeper (2008) (S02E02)

Úvodná epizóda udala celkom slušný smer, ako by sa mal seriál ďalej vyvíjať, a je škoda, že táto epizóda to úplne odignorovala, a tak sa vracia do zavedených epizódnych zápletiek. Avšak tento konkrétny diel sa mi zdal byť jedným z tých slabších, máme tu totiž ženu, v ktorej drieme spiaci zabijak, ktorý len čaká na to, kedy bude aktivovaný. Takto nejako znela premisa tejto epizódy, a ostáva práve na Jackovi a Torchwoode, aby túto potenciálnu hrozbu, z ktorej sa môže neskôr vykľuť mimozemská invázia, zastavili. Jack bol parádny drsňák! ()

To the Last Man (2008) (S02E03)

V jednej z Cardiffských nemocníc začne dochádzať k jednému nevídanému javu, totižto dôjde k zrážke našej časovej roviny a tej z roku 1918. Časové pásma sa nielenže začnú stretávať, ale i po čase prelínať, vďaka čomu sa začnú objavovať prízračné anomálie uprostred nemocnice. Toto schátralé a zanedbané nemocničné prostredie bolo dosť atmosférické a miestami až strašidelné aj preto, že sa po chodbách promenádovali duchovia Jedinou možnosťou, na zachovanie oboch timeline, bol mladý vojak, ku ktorému si vybudovala vzťah Toshiko. Ich románik bol velice smutný, keďže Tosh sa musela vzdať svojho milého a poslať ho na smrť, aby zachránila svet. Mimochodom, vzťah Jacka a Ianta sa konečne vykryštalizoval a oficiálne sa poprvýkrát pobozkali, mám z nich oboch obrovskú radosť. ()

Meat (2008) (S02E04)

Torchwood v tejto epizóde skríži cestu s tou Rhysovou, keď začnú vyšetrovať firmu, pre ktorú on pracuje. Tento sled udalostí vedie k Rhysovmu zisteniu, že jeho snúbenica pracuje práve pre organizáciu Torchwood, ktorý bojuje s mimozemskými hrozbami. Aj Gwen si všimne podozrivého chovania svojho partnera a stane sa očitým svedkom jeho kooperáciu s pochybnými dodávateľmi mimozemského mäso. Nakoniec to vyeskaluje do slovnej konfrontácie a neskôr i do vôbec prvej spolupráce Rhysa s Torchwoodom. Jack bol tiež skvelý a Ianto, ten bol skrátka fenomenálny. To, ako sa oháňa, z neho robí skutočného badassa. ()

Adam (2008) (S02E05)

Myšlienka pomerne známa, ale aj tak o nič menej zaujímavá. Táto epizóda krásne dokazuje, že spomienky sú to, čo nás definuje. Sú to práve spomienky, ktoré nás dostanú do nejakého bodu, nejakého stavu, a bez nich by sme neboli tým, čím sme, stali by sa z nás len prázdne schránky. Skvelá ukážka toho, ako spomienky sú krehké, a aká delikátna záležitosť je zahrávať si s nimi. Všetkým členom Torchwoodu boli vložené falošné spomienky, ktoré nahradili tie pôvodné. Vŕtanie sa v Jackovej hlave so sebou prinieslo silné a dojemné flashbacky na jeho minulosť. Opätovná konfrontácia a vysporiadanie sa s nimi bola pre Jacka veľmi citlivá téma. Koniec bol veilce emotívny a Jacka mi bolo nesmierne ľúto. Nikdy by som si nepomyslel, že takého drsňáka, akým je Jack, uvidím niekedy plakať. ()

Reset (2008) (S02E06)

Som rád, že nás poctila svojou návštevou bývalá Doctorova spoločníčka Martha Jones. Martha do Torchwoodu veľmi rýchlo zapadla a jej lekárke schopnosti boli potrebné, keďže pochybné testovanie novej medicíny na ľuďoch, nielenže porušovalo lekársku etiku, ale taktiež zanechávalo po sebe mŕtve telá. A tak Martha infiltruje toto zariadenie, aby umožnila Torchwoodu na diaľku hacknúť ich systém, čím tieto experimenty dali pod úplný lockdown. Tieto napínavé sekvencie, kedy Marha musela čeliť mnohým nástrahám, boli poriadne thrillerové. Avšak nezaobišlo sa to bez strát a odniesol si to práve Owen, ktorý šokujúco umiera. A to sa ironicky muselo stať tesne potom, čo sa Tosh konečne premohla pozvať Owena na rande. ()

Doctor Who se objeví v novém seriálu

Doctor Who se objeví v novém seriálu

26.09.2016

Jak možná víte, Doctor Who cestuje časem už od 60. let. Televizní legenda se zatím dočkala dvanácti inkarnací a došlo i na několik spin-offů, zejména drsný Torchwood a rodinná Dobrodružství Sarah… (více)