poster

Rough Sea at Dover

Krátkometrážní

Velká Británie, 1895, 1 min

 • Slasher
  ***

  Jedna z prvních filmových pecek vůbec. Vzhledem k magičnosti moře a právě se rodící kinematografii to pro tehdejšího člověka musel být slušný zážitek. Dneska už vyvolá leda tak úsměv na rtech a příjemný pocit, že zrovna v takových záběrech začínaly celé dějiny filmu. Asi to je hlavní důvod, proč má přes sto let starý, dvacetivteřinový a statický záběr na vlny tříštící se o doverské útesy něco do sebe.(28.2.2008)

 • Kaucuk
  ***

  Jak už se tu psalo, základní kámen celé kinematografie, snímek už něco přes sto let starý. Je jasné že kvalita je taková jaká je, stopáž taky nulová, o nápadu ani nemluvím, Acer se jen snažil ukázat kudy by mohla vést cestička novému směru umění (i když tehdy to spíš byla cestička technologie) a vznikla z toho nejkrásnější, nejrozšířenější, nejobdivovanější a pro mnohé z nás čsfďáky nejmilejší forma umění.(7.2.2011)

 • dwi
  ***

  Necelý měsíc po veřejné projekci bří. Lumiérů Birt Acres promítnul londýnskému publiku jeden z nejstarších britských filmů vůbec – Rough Sea at Dover. Rozbouřený vodní živel fascinoval obecenstvo hlavně svojí realističností a zdánlivou blízkostí. O této projekci se živě diskutovalo mnoho dnů v londýnských novinách a magazínech. Lepší reklamu si britské rodící se filmové umění nemohlo přát.(19.1.2007)

 • Jim_Beam

  U tohoto filmu můžeme mluvit o jeho přínosu své době, představovat si, jak působil na tehdejší publikum, z dnešního hlediska ale jen tak prošumí, nijak moc neokouzlí, na druhou stranu s ohledem na svou "délku" nenudí, ani nemůže ničím moc vadit. Pokud tedy obecně hodnotíte na základě pocitů, nemáte co hodnotit, řeknete si fajn, viděl jsem kousíček historie kinematografie a tím to tak asi končí. Takže pro mě v tomhle případě bez hodnocení.(24.2.2011)

 • Paldiny
  ***

  Ani Briti nechceli zostať pozadu a tak nám ukázali aký nebezpečný dokáže vodný živel byť. Rozbesnené vlny bičujúce Doverské pobrežie možno zaškatuľkovať k vôbec prvým katastrofickým bijákom. Ľuďom, sediacim v suchých kinosálach, sa musel pri pohľade na divoký príliv zatajovať dych a tým, ktorí nikdy naživo nevideli more, zrejme nevedomky spôsobil ich prvý hororový science fiction zážitok. A nám? My sme sa pozreli na veľmi starý príliv.(13.9.2015)

 • - Film je složen ze dvou záběrů. První z nich je pohled vlny tříštící se o Admiralty Pier v Donveru, druhý je pohled na hladinu rychle proudící řeky z nábřeží. Spekulovalo se, zda právě druhý záběr není převzat z filmu o Niagarském vodopádu, právě od Acreho. (Mr.Ocek)

 • - Film byl promítán v londýnském Royal Photographic Society, kde 14. 1. 1896 proběhla první veřejná projekce v Británii, což bylo sotva pár týdnů po velkolepé filmové projekci bratří Lumièrů v Paříži. (Mr.Ocek)

 • - Navzdory své jednoduchosti se jednalo o jeden z nejúspěšnějších časně raných britských filmů. (Mr.Ocek)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace