Rough Sea at Dover

Krátkometrážní

Velká Británie, 1895, 1 min

Jedna z prvních filmových pecek vůbec. Vzhledem k magičnosti moře a právě se rodící kinematografii to pro tehdejšího člověka musel být slušný zážitek. Dneska už vyvolá leda tak úsměv na rtech a příjemný pocit, že zrovna v takových záběrech začínaly celé dějiny filmu. Asi to je hlavní důvod, proč má přes sto let starý, dvacetivteřinový a statický záběr na vlny tříštící se o doverské útesy něco do sebe.(28.2.2008)

Jak už se tu psalo, základní kámen celé kinematografie, snímek už něco přes sto let starý. Je jasné že kvalita je taková jaká je, stopáž taky nulová, o nápadu ani nemluvím, Acer se jen snažil ukázat kudy by mohla vést cestička novému směru umění (i když tehdy to spíš byla cestička technologie) a vznikla z toho nejkrásnější, nejrozšířenější, nejobdivovanější a pro mnohé z nás čsfďáky nejmilejší forma umění.(7.2.2011)

Necelý měsíc po veřejné projekci bří. Lumiérů Birt Acres promítnul londýnskému publiku jeden z nejstarších britských filmů vůbec – Rough Sea at Dover. Rozbouřený vodní živel fascinoval obecenstvo hlavně svojí realističností a zdánlivou blízkostí. O této projekci se živě diskutovalo mnoho dnů v londýnských novinách a magazínech. Lepší reklamu si britské rodící se filmové umění nemohlo přát.(19.1.2007)

• Jim_Beam

U tohoto filmu můžeme mluvit o jeho přínosu své době, představovat si, jak působil na tehdejší publikum, z dnešního hlediska ale jen tak prošumí, nijak moc neokouzlí, na druhou stranu s ohledem na svou "délku" nenudí, ani nemůže ničím moc vadit. Pokud tedy obecně hodnotíte na základě pocitů, nemáte co hodnotit, řeknete si fajn, viděl jsem kousíček historie kinematografie a tím to tak asi končí. Takže pro mě v tomhle případě bez hodnocení.(24.2.2011)

Ani Briti nechceli zostať pozadu a tak nám ukázali aký nebezpečný dokáže vodný živel byť. Rozbesnené vlny bičujúce Doverské pobrežie možno zaškatuľkovať k vôbec prvým katastrofickým bijákom. Ľuďom, sediacim v suchých kinosálach, sa musel pri pohľade na divoký príliv zatajovať dych a tým, ktorí nikdy naživo nevideli more, zrejme nevedomky spôsobil ich prvý hororový science fiction zážitok. A nám? My sme sa pozreli na veľmi starý príliv.(13.9.2015)

• - Film je složen ze dvou záběrů. První z nich je pohled vlny tříštící se o Admiralty Pier v Donveru, druhý je pohled na hladinu rychle proudící řeky z nábřeží. Spekulovalo se, zda právě druhý záběr není převzat z filmu o Niagarském vodopádu, právě od Acreho. (Mr.Ocek)

• - Film byl promítán v londýnském Royal Photographic Society, kde 14. 1. 1896 proběhla první veřejná projekce v Británii, což bylo sotva pár týdnů po velkolepé filmové projekci bratří Lumièrů v Paříži. (Mr.Ocek)

• - Navzdory své jednoduchosti se jednalo o jeden z nejúspěšnějších časně raných britských filmů. (Mr.Ocek)