Mauzoleum

• USA One Dark Night (více)

Slávny ruský okultista Karl Raymarseivich Raymar bol vo svojom byte nájdený mŕtvy a spolu s nim aj šestica mladých žien. Na pohreb do miestneho mauzólea sa dostaví aj jeho dcéra Olivia (Melissa Newman), s ktorou už roky neudržiaval žiaden kontakt. Tá sa od staršieho muža vydávajúceho sa za otcovho priateľa dozvie, že otec bol psychický upír, živiaci sa bioenergiou svojich vystrašených obetí. Práve v mauzóleu, kde ho uložili k večnému odpočinku, má študentka Julie Wells (Meg Tilly) zložiť skúšku, aby bola prijatá do elitného školského klubu z názvom Sestry. Nebude to mať však vôbec ľahké, šéfka Sestier Carol (Robin Evans) s ňou má isté nevybavené účty. Zmráka sa a blíži sa noc, na ktorú tí šťastnejší budú ešte dlho z hrôzou spomínať... (beso74)

Bloody13

Slušný, osmdesátkový horror. V něm nešťastná holčina dostane za úkol přespat jednu noc v místním mauzoleu, netuší však, že kamarádky si z ní hodlají vystřelit. Zábavu jim ale zkomplikuje nadpřirozená síla... A škoda, že si na ní musíte počkat dobrou hodinu, protože do té doby je to celkem nezajímavé a tuctové. S nástupem bohaté přehlídky oživlých mrtvol ve vysokém stupni rozkladu se to ale rapidně zlepší. Atmosféra konečně zhoustne a masky vypadají výborně. Za pozornost ještě stojí samotná márnice, která se až nápadně podobá té ze série Phantasm. Helljahve, díky za titulky. ()

LION-MR.T

Další kousek do sbírky. Už při úvodních titulcích kdy je při hřmění záběr na hřbitov v noci lze očekávat slušný atmosférický horor,který by dnes nikdo v Hollywoodu nenatočil,protože jednoznačně by neměl talent ani cit. Akorát nevím jestli mrtví co ke konci vylezavají z hrobu byli zombí a nebo jen pohybující se mrtvoly,protože zde se použilo něco co jsem ještě neviděl. Loutky v životní velikosti,které nechodí,ale jen tak jedou rovně. Film se obejde bez prakticky bez mrtvol nepočítáme na začátku zničený byt s několika mrtvýma a ty dvě holky ke konci. Celé se to točí o jednom vztahu a vstupu do dívčího spolku a záhadné bioenergii. Ano,ona se fakt skoro hodinu nic neděje,ale o to je to lepší a dává vše smysl,že všechno propukne na konec jako šílenství v mauzoleum. Horor disponuje s prvky nevysvětlitelných jevů a zombí. Krasně ruční práce afektářů. Atmosféra pořádná. ()

kaylin

Meg Tilly byla pro svou roli vybrána naprosto skvěle, v té době ještě taková mladá, nevinná. Ano, mám jí rád ve všech možný polohách, tak mi sedla i v téhle, i když nakonec se pozornost zaměřila na jiné postavy. Ani to ale nezabránilo snímku „Mauzoleum“, aby měl správně hororovou atmosféru, aby dokázal gradovat až k překvapivě trikovému závěru, který se mi líbil. ()

darkrobyk

Pro milovníky osmdesátkových horrorů povinnost, pro ostatní doufám alespoň průměrné strašení. Jakmile se objeví mauzoleum, pak se zákonitě vybaví vydařenější Phantasm. Sám příběh není příliš komplikovaný. Základní dějovou linii tvoří zkouška odvahy, kterou se rozhodne podstoupit studentka Julie, aby byla přijata do sesterstva vedeného namyšlenou blondýnou. Ta rovněž vymyslí pro Julii jako poslední test přespání na hřbitově, přesněji v mauzoleu. Nu, a pak již nezbývá než se vydat milou Julinku pěkně vystrašit. Vedlejší linie pak tvoří podivný případ vědce, který se zabýval možností získávat z lidí psychoenergii, a příběh Juliina přítele, co dal kopačky slizké blonďaté Carol a svoji novou lásku bude muset zachraňovat... Slušná kamera, zdařilá hudba, vybuchující rakve, červi, sliz a armáda mrtvol v různých stádiích rozkladu, která sice vzbuzuje více úsměv, než děs, ale nad tím lze přimhouřit oko. ()

Ten Druhy

One dark night nie je žiadny meisterstuck, ale predsa dokáže skvele zabaviť aj nahnať strach. Ide o žánrovu zmes, obsahujúcu prvky tínedžerského, zombi hororu a slasheru, typickú pre osemdesiate roky. Film tvorí pôsobivý príbeh, ktorý si získa diváka aj napriek počiatočnému pomalému tempu zlovestným očakávaním a prísľubom akcie, ktorá sa v závere rozpúta tak, že tromfne všetky očakávania. Pozitívnu úlohu zohráva aj klaustofobická a represívna atmosféra, ktorá vrcholí v poslednej polhodinke útokmi hnijúcich mŕtvol v rôznom štádiu rozkladu na bezradné obete. Čo je síce odporné, ale aj pútavé zadosťučinenie. ()

• Adam West  nemal byť filmovým Allanom, keď sa však režisér Tom McLoughlin dozvedel, že West má problém získať akúkoľvek filmovú rolu, pretože je jeho tvár stotožnená s Batmanom (1966), rozhodol sa ho angažovať. (beso74)
  • V závere filmu bola ako ruka Raymara použitá ruka režiséra Toma McLoughlina. Z nedostatku financií si vo filme zahrala aj ruka scenáristu Michaela Hawesa. Bolo to v scéne kedy Stevea (David Mason Daniels) schmatne akási ruka z jednej z truhiel a on upadne do bezvedomia. (beso74)