Iron Man

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2007, 83 min

Předloha:

John Byrne (komiks)

Moc jsem nevěděla do čeho jdu, ale uklidňoval mě přinejmenším ten fakt, že ať už to dopadne jakkoli, tak za padesát korun je to stejně jak zadarmo, takže jsem se koukla jak to bylo s animovaným ironmanem o rok starším než ten zábavný hraný s Robertem Downeym Jr. Překvapilo mě na tom ale nejvíc to jak moc jednoduché to bylo, prostě jako akční animované pohádky se superhrdiny pro nejmenší děti. Jde tu totiž především jen o ty akční scény, protože celý děj tohoto filmu je dost o ničem a funguje akorát tak jako kulisa právě k bitkám s elementály a mandarinem, ironmanovým nejnudnějším nepřítelem, přinejmenším teda podle toho, co jsem viděla v tom animovaném seriálu, co běžel na foxkids. A akční scény to jsou tak nějak obyčejné, ale třeba takovej osmiletej kluk by z toho určitě byl nadšenej. Z čeho jsem ale nebyla moc nadšená já bylo výtvarné zpracování. Pozdější animáky od marvelu, třeba Planet Hulk nebo Hulk vs. mají mnohem dynamičtější animaci a vůbec jsou takové detailnější. Tady všechno vypadá hodně staticky a i když je kresba taková příjemně nostalgická, tak rozpohybování je možná až příliš nostalgické, vypadá to prostě lacině a navíc tam, kde bylo potřeba trošku dynamičtější pohyb, jako třeba v soubojích, tak tam pro jistotu použili 3d modely, což vypadá divně a taky docela lacině. Ale tak jak už jsem psala, není to nic extra, ale dětem by se to asi docela líbilo :).(23.7.2011)

Šeď a průměr. Bohužel. Ačkoliv má film povedenou animaci a hlavně ztvárnění Tonyho Starka se mi velice líbilo, stejně jako atraktivní exotické prostředí Číny, po většinu času jsem se povážlivě nudil. Útěk z vězení navíc téměř kopíruje totožnou pasáž z hraného filmu. Jako největší bolest snímku musím označit nezáživné souboje. Je to škoda, jelikož nebýt jich, byl by animovaný Iron Man o řád zábavnější.(13.10.2011)

Tento animovaný celovečerák Iron Mana z marvelovské dílny mě velmi mile překvapil. Dílko má především poutavý příběh, kde se střetává vyspělá technologie Tonyho Starka s mytičností staré Číny. Příběh začíná odkrýváním pohřbeného města krutého Mandarina korporací, ve které působí Tony Stark. Tomu se za každou cenu snaží zabránit skupinka "draků" pod vedením nekompromisního velitele. Vyzdvihnutí města na zemský povrch probudí k životu čtyři démonické živly, které musí najít ztracené prsteny ukryté mnichy na různých místech na zemi, aby přivedli k životu samotného Mandarina. S nimi se následně utkává Tony Stark již jako Iron Man, v cestě mu ale navíc stojí skupinka "draků" a americké úřady, které ho obvinily z pašování zbraní. Samotné souboje se čtyřmi živly jsou velmi efektní, nečekaný dějový zvrat příběh vkusně okoření a typická marvelovská animace je jako vždy perfektní. Filmu ovšem notně škodí na můj vkus hodně odfláklý závěrečný souboj Iron Mana s Mandarinem, škoda. Jinak opravdu povedený Iron Man za čtyři poctivé hvězdy.(7.7.2009)

No, není to bůhví jaký zázrak, ale myslím, že horší čtyři hvězdičky si to zaslouží. Coby animák je to svižné, akční a hezky udělané, příběh je nijak nepřekvapující a možná trochu schématický, ale to zase tolik nevadí. Do 80 minut se toho moc nevešlo, a proto je celá postava Iron Mana příliš zjednodušená. Skoro to vypadá jako by oblékat si brnění a zachraňovat svět bylo pro Tonyho hned od začátku tak samozřejmé jako pro nás oblékat si oblečení a chodit do práce.(18.5.2009)

Zaujímavá verzia príbehu o vzniku Iron Mana. Trochu prekvapí, že s počiatku je Tony Stark trochu v úzadí. Keď sa mu však dostane viac pozornosti (únos), nezaznie žiadna pompézna hudba – dokonca ani vtedy, keď sa konečne nasúka do brnenia. Iron Man bez akéhokoľvek pátosu likviduje štyroch Elemntálov, aby nevzkriesili zlovestného Mandarina, a ako prostriedok používa svoje obleky. Ono vlastne celkovo jeho klasický červený „úbor“ tu nehrá takmer žiadnu úlohu. Komplikovanosť zápletiek brzdí rozbeh, ale poteší určitá dospelosť príbehu. Zjavná snaha zapáčiť sa aj ázijskému publiku...(20.4.2012)